Повідомити новину

Поширити:

З початком 2022 року в Україні збільшується мінімальна заробітна плата та прожитковий мінімум. А після відповідних змін у податковому законодавстві зростуть і ставки податків.

 

Єдиний соціальний внесок для фізичних осіб-підприємців

 

Директор Інституту соціально-економічної трансформації Ілля Несходовський дав розлоге інтерв’ю  на цю тематику. За його словами, зі збільшенням ставок мінімальної заробітної плати та прожиткового мінімуму дещо підвищать ставку єдиного соціального внеску для ФОПів. Ця сума становитиме 1430 гривень. А в жовтні вона збільшиться на 44 гривні. Окрім цього зростуть і податки. Для підприємців І групи єдиний внесок становитиме 248 гривень, тобто 10% від прожиткового мінімуму. Для ФОПів ІІ групи цей відсоток буде вже вдвічі більшим – тобто 20% від мінімальної заробітної плати — 1300 грн. ІІІ група сплачуватиме 5% від доходу або ж 3% доходу і податку на додану вартість разом взяті. Підприємці на загальній системі оподаткування сплачуватимуть 18% податків на доходи фізичних осіб та 1,5% військового збору.

 

    Нововведення “ресурсного закону”

Так званий “ресурсний закон” (закон №5600, підписаний Президентом 18 грудня 2021 року) передбачає нарахування додаткових або збільшення наявних податків.

“Акциз на алкоголь зросте на 5%. Підлягатимуть оподаткуванню також операції з нерухомістю. З доходу від продажу другого і наступних будівельних об’єктів фізична особа сплачуватиме 5%. Починаючи з реалізації третього об’єкта, власник доплачуватиме 18% з різниці між сумою продажу та ціною, за якою він її придбав”, – розповідає Ілля Несходовський.

Також відтепер кожен власник сільськогосподарської землі платитиме 5% податку від її вартості. Якщо вся сума податків за землю, а також на прибуток та єдиний податок буде меншою за мінімальну заробітну плату (6500 гривень), землевласник має доплатити різницю. Ці зміни, втім, не стосуються земель несільськогосподарського призначення – городів, дачних ділянок, садів, а також земель, які перебувають за межами населених пунктів.

Крім цього, вводять податок на рекламу у соціальній мережі Facebook з фізичних осіб. Експерт каже, що таке оподаткування “вирівнює” ситуацію: адже тепер іноземна компанія також має сплачувати податки від прибутку в Україні. Українські компанії за кордоном, каже Ілля Несходовський, вже давно платять такі податки, тож це є нормальною практикою.

“У цій ситуації я вважаю абсолютно обґрунтовано те, що вони тепер будуть сплачувати податки, як і в усіх інших розвинутих країнах, де стягуються податки з тих послуг, які надають українські компанії у сфері інформаційних технологій. Тому це вирівнювання ситуації, яка була, як на мене, несправедливою до цього моменту”, – пояснює експерт.

 

Податок для кінцевих споживачів збільшується на 20%. Проте, через конкуренцію, не всі компанії збільшили вартість своїх послуг на таку суму. Це, на думку експерта, створює конкурентне середовище для українських виробників інформаційних послуг всередині країни та урівнює їхні можливості з іноземними компаніями, повідомляє «Українське радіо».

 

Про мінімальну заробітну плату та податки

 

Зростання мінімальної заробітної плати відбулося 1 грудня 2021 року з 6000 до 6500 грн. Тому ЄСВ в грудні вже становить 1430 грн. У цьому випадку з нового року зростання не відбудеться.

З 1 січня відбувається зростання саме платежів для платників єдиного податку ІІ групи. Для цієї групи податок становить 20% від мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня. Це означає, що для цієї групи сума податків зросла з 1200 до 1300 гривень.

 

Зміни в оподаткуванні землевласників

 

Для тваринництва, за словами Несходовського, нічого не змінилося. У цій сфері існує норма, за якою прибуток у розмірі 50 мінімальних заробітних плат не оподатковується.

“На 1 січня мінімальна заробітна плата становила 6000 грн. Відповідно, якщо за рік ви продали на 300 тисяч грн продукції тваринництва, то податки платити не будете”, – каже Несходовський.

Зміни торкнуться тих землевласників, які виробляють продукцію рослинництва. Експерт каже, що в Україні тіньовий сектор використання землі посідає четверте місце в рейтингу ухиляння від податків. Дуже часто власники земель вирощують та реалізують продукцію, але не сплачують податків. Експерт каже, що рівень оподаткування за новим законом є прийнятним, тому що великі обсяги землі відповідно оподатковуються. Зміни торкнуться лише тих землевласників, які або не обробляли землю, або не сплачували податки.

“Також це, можливо, буде стосуватися тих, хто має землю, але ніяк її не використовує, тобто не здає в оренду і не обробляє сам. Фактично цей податок певним чином стимулює вас здати землю в оренду, і таким чином ця ділянка буде не лише елементом капіталовкладення, а й приносити вам дохід”, – пояснює Ілля Несходовський.

 

Касові апарати для фізичних осіб-підприємців

 

Згідно з новим законом, касові апарати впроваджують для всіх підприємців, які перебувають на ІІ, ІІІ та IV групах спрощеного оподаткування. У сільській місцевості людей звільнили від використання касових апаратів. Несходовський каже, що тотальна фіскалізація не є позитивним кроком.

“Проте я не підтримую тотальну фіскалізацію. Є певні категорії підприємств та підприємців, для яких застосування цього касового апарату не зовсім обґрунтовано з економічної точки зору”, – каже експерт.

Для таких підприємств було створено безкоштовне програмне забезпечення, яке здатне передавати необхідну інформацію до податкових органів з мобільного телефону.

Проте проблемою, за словами експерта, залишається комунікація. Податкова служба досі не надала жодних пояснень нових податкових процедур для підприємців.