Повідомити новину

Поширити:

Тернопільський обласний краєзнавчий музей варто відвідати кожному, аби особисто доторкнутися до історії нашого краю, відчути велич та красу Галицької землі, збагнути неоціненну культурно-мистецьку спадщину, що залишили нам пращури.
За багаторічну історію функціонування музею у Тернополі тут відбувалися численні виставки, святкові імпрези, академії, літературно-мистецькі зустрічі. Школярі, студенти, краяни та гості Тернопілля неодноразово навідувались у заклад на оглядові чи тематичні екскурсії. А сьогодні більшість експозицій можна переглянути також і в онлайн-режимі.
Свою роботу музей розпочав з квітня 1913 року, тоді його назва звучала по-іншому – Музей Подільський товариства «Народної школи». З 1932 року почав працювати Подільський музей при кружку «Рідної школи». Обидва музеї діяли на території області до 1939 року, пізніше Подільський регіональний музей реорганізували і створили Тернопільський історико-краєзнавчий музей. У 1982 році урочисто відкрили краєзнавчий музей у новому приміщенні. Цікавою особливістю самої споруди Тернопільського обласного краєзнавчого музею є те, що вона була спроектована власне під музей, а таких будівель в Україні небагато. Авторами  проекту стали архітектор Олег Головчак та інженер Юзеф Зімельст.
Ще у 1913 році у фондах музею налічувалося понад 100 тисяч експонатів. З кожним роком їх кількість  зростає, оскільки фонди поповнюються новими історичними знахідками. Вони відображають різні періоди з життя Тернопільщини, особливості побуту людей, розповідають про визначні постаті нашого краю та цікаві події. Існують різні шляхи отримання нових музейних експонатів: одні знаходять при розкопках, інші приносять дослідники, а деякі речі дарують колекціонери чи жителі області. Постійна експозиція музею відтворена у трьох відділах: природи, стародавньої і давньої історії та нової і новітньої історії.
У відділі природи демонструються зразки тваринного та рослинного світу Тернопільщини, розповідається про географічні особливості області, її геологію та клімат. Завжди актуальними та цікавими для відвідувачів є тематичні екскурсії про рідкісних представників флори та фауни нашої області. Для найменших гостей проводять міні-розкопки в спеціальній пісочниці, куди науковець ховає скам’янілості, які діти можуть самостійно розшукати. Така гра неабияк захоплює, допомагає зацікавити та краще запам’ятати корисну інформацію.
Наступний поверх музею – відділ стародавньої історії. Експозиція цього відділення відображає історичні події, що відбувалися в області, та побут людей різних епох. Тематичні вітрини музею постійно доповнюються новими надходженнями. Кожна група експонатів має свою історію, усі вони відповідають певному періоду, конкретній події чи особі. Тут також можна побачити стародруки, ікони, скульптури, обладнання, предмети побуту та велику колекцію народних строїв, усі елементи яких неможливо вмістити у вітринах. Для того, щоб продемонструвати всі знахідки, які є у фонді музею, організовують тематичні виставки.
Одна з оновлених частин експозиції – вітрина із годинниками, де зібрані експонати з усіх поколінь. Варто зазначити, що всі представлені на вітрині часоміри – працюють.
Останній відділ експозиції – нова та новітня історія Тернопільської області. Декілька вітрин відображають історію великих підприємств області: «Текстильник», «Ватра» та комбайновий завод. А найбільша експозиція цього відділу, яка, до речі, постійно оновлюється, присвячена Майдану та війні на сході України. Тут є меморіальна дошка із портретами загиблих Героїв з Тернопільщини.
Цікавою та різноплановою є робота музейних працівників, до кожного експозиційного відділу прикріплені наукові співробітники. Вони працюють над дослідженнями, проводять тематичні екскурсії, відвідують школи, університети, бібліотеки, збирають і описують експонати. Кожна з тем – це копітка робота науковця над вивченням події чи постаті, якій згодом присвятять вітрину в музеї. Потрібно прискіпливо стежити за подіями, аби не оминути увагою нічого важливого та цінного.
Тернопільський обласний краєзнавчий музей з честю виконує свою надважливу місію – зберігає та примножує цінні експонати, аби передати наступним поколінням унікальну історико-культурну спадщину нашого краю. Сьогодні музей живе яскравим та різноманітним життям, реагує на нові виклики, долає труднощі, аби досягнути найголовнішого – зацікавити  відвідувачів та прокласти той невидимий місток між минулим і сьогоденням.