gazpostach

«Село горить!»З розповідей, на жаль, нині покійного жителя села Шманьківців, що на Чортківщині, Євгена Овода – восени 1954 року вулиця Стрілка майже повністю згоріла.

«Пригадую, я тоді проходив вісім років служби у флоті. Був такий закон, що кожний моряк, який служить, на другий рік може поїхати у відпустку. А вона була дуже довгою – аж 45 днів. Повернувся додому у жовтні 1954-го. Саме Петро Халанич одружувався і запросив мене за дружбу, я погодився. На весілля пішов у формі. Гості почали сходитися у пообідню пору. І зненацька посеред гаміру залунав крик: «Село горить!». Ми хутчіш вибігаємо на дорогу і бачимо, що в Стрівці (нині Стрілка – авт.) – страшний дим. Розпочалася пожежа з обійстя Семена Ваврика. Хати тоді були під солом’яним покриттям, що й стало причиною швидкого розповсюдження вогню. Палаючі сніпки через сильний вітер долітали аж до церковного подвір’я. В той момент солдати з Чорткова заготовляти городину. Пожежних машин тоді не було, тому вирішили утворити ланцюг до потічка Самця і звідти брати воду для гасіння. Зупинилася пожежа на обійсті Галянта. На щастя, людських жертв не було.

Поки гасив пожежу, обгоріла форма. Я собі місця не знаходив, бо в ній треба було їхати на службу. Коли повернувся на корабель, офіцер побачив мою пошкоджену форму і розповів про це командирові. Останній хотів відправити мене на гауптвахту. А замполіт заступився і сказав, що мені потрібно оголосити подяку за те, що рятував своє село від пожежі. Минуло два-три місяці… О 8-й годині – підняття прапора корабля, командир проводить огляд і каже: «Матрос Овод, вийти зі строю! За активну участь у запобіганні пожежі оголошую подяку і п’ять діб відпустки».

Цю розповідь про одну з трагічних сторінок історії Шманьківців пан Євген Овод повідав під час святкування Дня вулиці Стрілки. На жаль, кілька років потому пан Євген відійшов у вічність, забравши з собою ще багато цікавого про село над Нічлавою.

Максим ОГОРОДНИК

с. Шманьківці

фото автора

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*