Повідомити новину

Поширити:

В Україні з 27 на 28 березня о 03:00 відбудеться переведення годинників на літній час у 2021 році. Стрілки необхідно буде перевести на одну годину вперед.
В Україні переходять на літній час щороку в останню неділю березня, а на зимовий – в останню неділю жовтня. Восени переводять стрілку на годину назад, а навесні – вперед.
Цьогоріч народні депутати хотіли ухвалити документ, щоби жителі нашої країни залишилися жити за зимовим часом. У першому читанні Верховна Рада України ухвалила законопроєкт, який скасовує обов’язковий сезонний перехід часу. Однак у другому не вистачило голосів для ухвалення поправок.
У 2011 р. Україна вже скасовувала перехід на зимовий час, але потім через невдоволення жителів західної частині України рішення скасували.
Якби цей законопроєкт ухвалили, то у нас забрали б «годину сонця». Після скасування літнього часу найбільше незручностей було б у східних регіонах. Там сонце влітку сходило б о 3:20, а сідало о 19:30. Тобто сонце піднімалося б за 5 годин до початку робочого дня, а через півтори години після його закінчення – на вулиці вже було б темно.
У Тернополі у найдовшому дні року, 21 червня, сонце сходило б о 4:11, а заходило о 20:28, що також для багатьох викликало б певні незручності.
Під час обговорення цього законопроєкту знову почалася дискусія між прихильниками і противниками переведення годинників. Прихильники переведення говорять про економію електроенергії. Завдяки переходу на літній час, мовляв, робочі години більше припадають на світловий день – це економить енергію, що своєю чергою є кращим для екології. Та й населення менше споживає й відповідно менше платить за електроенергію. Окрім економічних факторів, є ще й соціальні, вважають прихильники переведення. Перехід на літній час дозволяє людям краще використовувати «світлі» години дня, а також зменшує кількість ДТП та злочинів у вечірні години.
Противники переведення наводять результати досліджень, які свідчать про негативний вплив на здоров’я людини та біоритми. Зокрема, свіжі дані демонструють, що в країнах, які переводять годинники, в момент переходу збільшується кількість інсультів та викликів «швидкої допомоги».
З цим частково погоджуються в ЄС, де у 2019 р. скасували обов’язкове переведення годинників для країн-членів. Рішення передбачає, що з 2021 р. всі держави можуть самостійно вирішувати – переводити їм годинники чи ні.
Свого часу в опитуванні взяли участь понад 4,6 млн громадян ЄС, і більшість підтримала скасування переведення годинників. Водночас європейські країни досі визначаються, який час краще залишити: «літній» чи «зимовий».
А загалом у світі годинники переводять у понад шістдесяти країнах – ця практика з’явилася на початку ХХ ст.