Повідомити новину

Поширити:

Від 18 до 60 років

Минулими вихідними соціальні мережі вибухнули жартівливими, а почасти і зловтішними мемами про жінок в армії. Особливо виявляли фантазію чоловіки – як вони спроваджують на армійський збір ревнивих дружин чи тещ.

Жарти жартами, а реальність така: 17 грудня оприлюднено  в «Офіційному віснику України» наказ Міноборони №313, яким затверджено перелік галузей і професій, за якими працюючі жінки мають перебувати на військовому обліку. Примітно, що наказ було затверджено ще у жовтні, проте ніхто на це не звернув уваги, а ось тепер здійнялася хвиля обговорення.

Документ має назву «Перелік спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, після одержання яких жінки беруться на військовий облік військовозобов’язаних». Він стосується жінок віком від 18 до 60 років (згідно зі ст. 28 Закону про військовий обов’язок і військову службу граничний вік у запасі – до 60 років), а також 35 видів спеціальностей (кожна з яких є, по суті, окремою галуззю господарської діяльності).

 У Переліку – сотні професій

Є всі найпопулярніші сфери – від медицини, громадського харчування до видавництва та поліграфії (журналісти теж потрапили до обраних).

Таким чином, в цьому Переліку з’явилися сотні професій: на облік потрапить і адміністрація (директор, керівник відділу, юристка, секретарка тощо), і працівниця, яка має певну спеціальність та працює у певній галузі, пише видання «Дебет-Кредит»

Бухгалтери та касири-експерти, аудитори та кваліфіковані бухгалтери, менеджери (управителі) з бухгалтерського обліку, реєстратори бухгалтерських даних, професіонали в галузі аудиту та бухгалтерського обліку тощо – усі вони також потрапили до Переліку.

Наказ почав діяти вже 17 грудня, а нехтування його нормами загрожує адмінштрафами як жінкам (від 850 грн до 1700 грн), так і їх роботодавцям (від 5100 до 8500 грн).

Днями у командуванні Сухопутних військ Міноборони відбувся брифінг щодо роз’яснення положень наказу №313. Акцентували, що військовий облік та призов на військову службу – це різні речі. Постановка на військовий облік не передбачає призов жінок на військову службу, в тому числі і під час мобілізації. До кінця 2022 року не штрафуватимуть жінок, якщо вони не стануть на військовий облік. Також адміністративна відповідальність не загрожує керівникам підприємств, де вони працюють.

Для постановки на облік жінки мають відвідати центр комплектування за місцем своєї реєстрації, а також пройти медкомісію, яка встановлюватиме придатність до військової служби.

Чи справді Перелік стосується усіх?

Народний депутат Юлія Гришина заявила, що список професій, за якими жінок братимуть на військовий облік, скоротять: «Про це тільки-но дізналася від голови Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки після його розмови з міністром оборони».

Згодом висловився й сам голова Комітету Олександр Завітневич: «Жінок не призиватимуть на строкову службу. Військовозобов’язаними представниці визначених спеціальностей та професій стають лише у воєнний час».

Він також повідомив, що обговорив питання з міністром оборони Олексієм Резніковим, і вони дійшли згоди, що перелік буде переглянуто в бік зменшення та здорового  глузду. Професії, які не знадобляться Збройним силам України та іншим військовим формуванням, будуть виключені.

На сторінці ЗСУ в Фейсбук було наведено невелике роз’яснення до наказу (хто є військовозобов’язаним, на підставі яких нормативних документів, як стати на військовий облік та які документи для цього необхідні).

А у неділю, 26 грудня, висловився  Головнокомандувач Збройними силами України Валерій Залужний. Він повідомив, що планується запровадити такий порядок постановки на військовий облік, який дав би змогу реалізувати дистанційно та онлайн якнайбільше процедур.

«Протягом наступного року всі процедури будуть відкалібровані таким чином, щоб для наших співгромадянок, чиї спеціальності є в переліку для військового обліку, та їхніх роботодавців процес постановки на облік був максимально комфортним.

Ми також плануємо ввести перехідну норму, що стосується зборів (навчань) військовозобов’язаних, а саме: на навчання жінки будуть убувати винятково за бажанням», – зазначив генерал-лейтенант.

Військовий облік для жінок не означає, що їх призиватимуть на службу

 Тим більше, що на сьогодні нікого без згоди не беруть на військову службу. На цьому наголосив начальник управління персоналу командування Сухопутних військ ЗСУ Ярослав Горбач.

Багато хто знизує плечима: звідки взялася така законодавча ініціатива, і припускає, що це пов’язано із загрозою агресії з боку Росії. Насправді ще 24.04.2021 р. набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення окремих питань виконання військового обов’язку та ведення військового обліку». Згідно з його Перехідними положеннями протягом 6 місяців з цієї дати КМУ та інші міністерства мали привести власну нормативну базу у відповідність до цього закону. Який, крім іншого, вимагав: «Жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в Переліку, затвердженому Міністерством оборони України, та придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком, беруться на військовий облік військовозобов’язаних».

Фахівці наголошують на тому, що саме роботодавець має проконтролювати: наявність документів про перебування на військовому обліку не лише в чоловіків, а й в жінок, якщо їх беруть на роботу на посаду (професію), яка є в цьому Переліку;  жінкам, які вже працюють на цих посадах, варто повідомити про їх обов’язок стати на військовий облік. І перевірити виконання.

Наказ Міноборони не встановлює якихось граничних строків для його виконання.

 Що робити військовозобов’язаним жінкам?

Для постановки на військовий облік треба особисто прибути до військкомату. Необхідні документи: заява про взяття на військовий облік; паспорт; ідентифікаційний код; військово-обліковий документ; свідоцтво про народження дітей (якщо є); рішення військово-лікарських комісій про придатність за станом здоров’я для проходження військової служби в мирний або у воєнний час (у разі наявності).

Але увесь цей перелік для звичайного випадку, коли людина змінює постійне місце проживання і в результаті – місце військового обліку. Тут у нас незвичний випадок – для більшості жінок обов’язок стати на військовий облік виник вперше. І військово-облікового документа в них ще немає. Не факт, що для взяття на такий облік їм заздалегідь треба буде проходити і медкомісію.

Тому на практиці детальнішу інформацію можна отримати у військовому комісаріаті за місцем прописки або зателефонувавши до кол-центру Міністерства оборони України.

Між тим, в оборонному відомстві повідомили, що до кінця наступного тижня мають розробити алгоритм, як жінкам стати на військовий облік. Алгоритм та додаткова інформація з’являться на сайті військкоматів або Міністерства оборони. Про це в ефірі Громадського радіо повідомила радниця заступника міністра оборони Наталія Воронкова.

«Я зателефоную у кілька військкоматів та дізнаюся, чи є у них план дій. Думаю, що ми розробимо алгоритм і до кінця наступного тижня він буде на сайті військкоматів. Якщо буде можливість, то на облік можна буде стати, надіславши свої дані онлайн», — сказала вона.

Вагітних та жінок з малолітніми дітьми також візьмуть на військовий облік. Як зазначили в пресслужбі Міністерства оборони України, як і у випадку з чоловіками, враховуватиметься стан здоров’я жінки та її сімейні обставини.