Повідомити новину

Поширити:

З нагоди 65-ї річниці створення Гермаківського дендрологічного парку у Тернопільському обласному краєзнавчому музеї 27 березня відкрили виставку «Маленькі дива великого лісу», яка триватиме до 9 квітня.
Перлина садово-паркового мистецтва, рослинний музей природи… Так кажуть про дендрологічний парк, розташований в мальовничому куточку Поділля, у межиріччі Збруча й Дністра, на околиці села Гермаківка.
І справді, коли вперше потрапляєш сюди, виникають саме такі асоціації. Велетенські екзотичні дерева і чагарники, рідкісні рослини, з яких багато видів занесені до Червоної книги, незвична краса будь-якої пори року…
Свою історію Гермаківський дендропарк розпочав у 1956 році. Цього дива природи не було б, якби не дбайливі руки його творця – заслуженого лісівника УРСР, уродженця с. Яблунів Гусятинського району Миколи Григоровича Денеки (191–1985), якому й завдячує своїм життям парк. У Гермаківці засновнику дендропаку встановлено пам’ятник.
На п’ятдесяти шести гектарах розкинулися зелені масиви дендрарію, в якому зібрано понад дві тисячі видів і форм деревних і чагарникових порід екзотів, розбито площу на секції та ділянки, оформлено і впорядковано алеї, створено групи дерев, закладено розарій, розбито квітники.
Важливою ботанічною пам’яткою природи місцевого значення, що зростає в дендропарку, є Гермаківський скельний дуб. Це дерево, вік якого – понад 150 років, діаметром понад 80 см, є унікальним у науково-пізнавальному й естетичному значеннях.
Жоден відвідувач, жодна екскурсія не обминає верби Тараса Шевченка. З місця заслання, де Кобзар відбував солдатську службу, надіслали невелику гілку, яка міцно вкоренилася, виросла і розкішно розрослась у дерево.
З хвойних насаджень вирізняється сосна кедрова, європейська, завезена з Альп.
Понад триста дерев кедра сибірського, що вважається реліктом древньої флори Сибіру, Забайкалля, Монголії, вирощено з насіння. Батьківщина кедра корейського — Маньчжурія, Японія, Далекий Схід, Уссурійський край; кедра гімалайського — Західні Гімалаї, Афганістан.
Батьківщиною ялиці білої є Північна Америка. Звідтіля ж походить і ялиця бальзамічна. Бальзам цього дерева застосовують у медицині. Є у дендропарку алея ялиці, котра носить ім’я шотландського ботаніка Дугласа, який завіз її до Європи з Північної Америки.
Дві з половиною – чотири тисячі років живе у Каліфорнії секвоя гігантська (мамонтове дерево). І вона прижилася у Гермаківці.
Сосни, ялини, коркові дерева, представники родини кипарисових, саджанці туї, яку називають деревом життя…
Серед мешканців дендропарку – реліктові рослини. Серед листяних – гінкго дволопатеве. В Японії, Китаї гінкго вважають священною рослиною.
Довговічні дуби, горіх чорний, обліпиха кущеподібна, лимонник китайський – все це можна побачити у Гермаківському дендропарку.
Уже давно немає серед живих справжнього господаря, ентузіаста Миколи Денеки. Але живуть його дерева, які ще пам’ятають тепло рук людини, закоханої у природу. Бережуть добру і вдячну згадку про колишнього лісничого люди, яким пощастило з ним працювати.
Оксана КИБАЛЮК, старший науковий співробітник ТОКМ