Повідомити новину

Поширити:

Отримавши відмову в оформленні субсидії, люди шукають правду у судах. Найчастіше йдеться про ситуацію, коли у квартирі чи будинку зареєстрований член сім’ї, який насправді там не проживає.
Наприклад, у сільській хаті проживає подружжя. Але за цією ж адресою зареєстрований ще й син, який фактично там не проживає. Подружжя бере довідку із сільської ради, що засвідчує цю обставину, й подає у відділ субсидій. Однак працівники соцзахисту, нараховуючи субсидію, беруть до уваги й дохід сина та його дружини. Юристи стверджують, що такі дії працівників соцзахисту є неправомірними. Чому?
Мешканець квартири при оформленні субсидії в Декларації про доходи у розділі «склад сім’ї», повинен вказати  родичів, котрі зареєстровані, але фактично не проживають, наприклад, якщо це повнолітній син, то в декларації, у розділі II, потрібно відобразити і членів його сім’ї також – дружину та дітей, навіть якщо вони зареєстровані за іншою адресою.
Разом з декларацією треба подати заяву з проханням розглянути на комісії питання про нарахування субсидій на фактичну кількість людей, які мешкають у квартирі. А також надати документ, що підтверджує факт непроживання відповідної особи за цією адресою.
Відповідно до п. 25 Постанови КМУ «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» № 848-95-п від 02.02.2021 року, доходи членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично за цією адресою не проживають, в сукупний дохід домогосподарства не враховуються.
Отже, дії структурного підрозділу з питань соціального захисту населення субсидії є неправомірними, тому що доходи тих, хто зареєстрований, але фактично не проживає у помешканні, не потрібно враховувати під час розрахунку розміру субсидії. Відтак дії працівників соцзахисту можна оскаржити у суді.
Нещодавно тернополянка, якій відмовили в оформленні субсидій, відстояла своє право у Тернопільському окружному адміністративному суді. Вона звернулася із позовом до Управління соціальної політики Тернопільської міської ради, в якому просила визнати протиправними дії  Управління соціальної політики щодо відмови в призначенні їй житлової субсидії та зобов’язати призначити їй житлову субсидію з 23 лютого 2021 року.
Жінці відмовили у субсидії через те, що у квартирі, окрім неї, зареєстрований син. І хоч власниця помешкання наполягала, що син давно проживає у Києві, й це відображено у складеному акті комісії ОСББ, на засіданні комісії з питань надання громадянам житлової субсидії Управління соціальної політики ТМР від 12.02.2021 року їй відмовили у виключені сина із складу домогосподарства. Причина – жінка не назвала адреси, за якою у Києві фактично проживає син.
Надалі з’ясували, що у сина відсутній дохід з 01.04.2020 до 30.09.2020 та не сплачено ЄСВ, а відтак,  не призначили субсидії.
Що вирішили у суді? Суд констатував, що відповідач (Управління соціальної політики ТМР), приймаючи рішення про відмову в призначенні житлової субсидії, обмежився лише формальною перевіркою сплати ЄСВ членом домогосподарства. Неотримання доходу та несплата єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування може братися відповідачем до уваги лише у випадку, коли це стосується особи, яка зареєстрована та фактично проживає в житловому приміщенні, оскільки саме такі особи включаються до складу домогосподарства. Але ж син позивачки не проживає у квартирі – це підтверджено актом комісії ОСББ.  І те, що точна адреса проживання сина у Києві жінці не відома, не має впливати на право отримання житлової субсидії.
Відтак суд задовольнив позовні вимоги та зобов’язав Управління соціальної політики Тернопільської міської ради призначити позивачці житлову субсидію з 23 лютого 2021 року.
Ольга КУШНЕРИК