Повідомити новину

Поширити:

Щодня до поліції звертаються люди, які за різних обставин стали жертвами шахраїв. Сценарії злочинів різні, але уже добре відомі. Здавалося б, усі мали б знати про такі афери, але чомусь досі потрапляють на гачок…
Здобувають доступ до чужої картки
Шахрай зняв з рахунку жителя Бучацького району майже 5 тисяч гривень. Потерпілий вважав, що спілкується з працівником банку, й продиктував йому персональні дані своєї платіжної картки, у результаті чого втратив кошти.
Як встановили правоохоронці, на телефон чоловіка спочатку надійшло смс-повідомлення про зняття коштів з рахунку. Опісля до нього зателефонували нібито з банку та запитали, чи проводив він будь-які транзакції з карткою. Припустили, що з картки чоловіка невідомі намагаються зняти гроші. Щоб нібито запобігти цьому, співрозмовник попросив продиктувати йому номер картки та CVV-код. Як наслідок, зловмисник здобув доступ до чужої картки й зняв 4900 гривень.
Тривають оперативно-розшукові заходи щодо розкриття шахрайства. Правоохоронці вкотре наголошують: у жодному разі не можна надавати невідомим особисті дані банківської картки (зокрема, номер карти та CVV-код). Не розголошуйте коди, які надходять з банку. Будь-які банківські операції варто проводити виключно у фінансовій  установі.
Торгівля в Інтернеті: почасти одні збитки
Факти шахрайства задокументували працівники поліції щодо жителів області, які продавали й купували товари в Інтернеті, і як наслідок втрачали кошти. Дехто з потерпілих самостійно переказували готівку на рахунки пройдисвітів, інші переходили за різноманітними посиланнями, й аферисти спустошували їхні електронні гаманці.
Зокрема, троє заявників розповіли поліції, що розмістили на сайтах оголошення про продаж одягу та взуття. До них телефонували потенційні покупці й запевняли про намір придбати майно. При тому стверджували: аби кошти надійшли на рахунки продавців, необхідно заповнити дані в посиланні, яке скидали.
Виконуючи ці вказівки, люди самі допомагали пройдисвітам без будь-яких труднощів збагатитися за їхній рахунок.
Двоє потерпілих – тернополяни, вони втратили 2010 гривень та 14500 гривень, а от житель села Петриків позбувся майже 13000 гривень.
Ще четверо потерпілих переказали кошти аферистам як передоплату за бажаний товар. Тернополянин купував одяг, який пройдисвіт оцінив в 414 гривень, жителька Гаїв-Шевченківських хотів запастися дровами, за які невідомий забажав 2000 гривень. Житель Лановецького району мав намір придбати паливні картки вартістю 1400 гривень, а тернополянка -придбати ноутбук вартістю 3600 гривень. Усі вони бажаного майна так і не отримали, натомість втратили гроші.
Відомості про події внесено в Єдиний реєстр досудових розслідувань відповідно до статті 190 Кримінального кодексу (шахрайство).
Вберегтися від шахрайства можна, дотримуючись кількох простих правил. Зокрема, перевіривши інформацію про покупця/продавця. Простий спосіб – ввести дані і номери телефонів на будь-якому пошуковому ресурсі й перевірити, чи є відгуки в мережі. Не повідомляти невідомим дані своїх карток (паролі, дані з SMS-повідомлень, які приходять на ваш номер). Не розголошувати реквізити картки. Якщо просять провести будь-які дії з карткою в банкоматі, щоб підтвердити зарахування коштів, не погоджуйтеся. Не відправляйте передоплату, не перевіривши дату реєстрації аккаунта на ресурсі. Обов’язково перевіряйте номер телефону, бо зазначений в оголошенні може відрізнятися від того, з якого будуть передзвонювати.
Син чи дочка – « затримані і у поліції»
Правоохоронці застерігають від телефонних шахраїв, які відрекомендовуються працівниками поліції, та виманюють гроші нібито за порятунок рідних. Два факти шахрайства, пов’язаних зі схемою: «Ваш син у поліції, потрібні гроші», правоохоронці задокументували у минулі вихідні. Обоє потерпілих з Тернопільського району. Люди повірили телефонним незнайомцям та поповнили їхні рахунки на понад 20 тисяч гривень.
Як розповіла 55-річна жінка, до неї зателефонували начебто з поліції та повідомили, що її син збив дитину. Співрозмовник почав лякати жінку «великими проблемами». Аби уникнути їх, потрібно заплатити гроші.
Свою жертву шахрай постійно тримав на зв’язку, вказуючи, що вона має робити. Жінка перевела на рахунок, вказаний зловмисником, понад 23 тисячі  гривень. Те, що її ошукали, зрозуміла лише після того, як додому повернувся син. Виявилося, що він не потрапляв у ДТП.
Чому не зателефонувала синові та не з’ясувала ситуацію? Поліції розповіла, що шахрай застав її зненацька, не давав часу на роздуми та постійно квапив.
Ще один потерпілий від такої афери – 60-річний пенсіонер. Після того, як йому повідомили, що донька вчинила злочин і перебуває в поліції, він перерахував шахраям 20 тисяч гривень.
За обома фактами поліцейські розпочали кримінальні провадження.
Як вберегтися від таких афер? Перше й найголовніше правило – перервати розмову й зателефонувати тому, про кого йде мова. Якщо телефон вимкнутий, постарайтеся зв’язатися з колегами, друзями чи родичами для уточнення інформації.
У поліції радять розповісти про такий вид шахрайства своїм родичам, особливо старшого віку, які проживають самотньо, адже саме вони, зазвичай, стають жертвами аферистів.
Ольга КУШНЕРИК