Повідомити новину

Поширити:

6 грудня у храмі УГКЦ Матері Божої Неустанної помочі (бульвар Данила Галицького) у Тернополі відкрили виставку художніх творів світлої памяті владики Михаїла Сабриги, першого єпарха Тернопільського. Декілька десятків графічних зображень професійного рівня виконання були віднайдені та збережені завдяки старанню єпископа-помічника Тернопільсько-Зборівського Теодора Мартинюка та Надії Шподарунок, у минулому прес-секретаря кир Михаїла Сабриги.
«Ми знаємо особу владики Михаїла, як дуже скромну і тиху особу молільника, який дуже багато часу проводив у молитві, – сказав кир Теодор, звертаючись до присутніх, – людину, яка пережила страшні часи підпілля, який був відважним свідком віри, нічого не боявся, був світочом віри для тисяч людей. Проте за тою тихою, скромною особою крилася велика і непересічна особистість. Це був особливий Божий дар для нашого народу і для нашої Церкви. Відкриваємо за тихою особою особливий Божий талант, яким був наділений владика Михаїл, – талант, в першу чергу, любові до свого народу і до своєї рідної землі. Бо рідко хто мав таку глибоку і безкорисливу любов. Це був патріот з великої літери.
Це була також людина надзвичайно начитана… Владика Михаїл дуже любив книгу. Колись працював у книжному магазині, через його руки переходили сотні книг. Він чудово знав українську і зарубіжну літературу.
Ще один Божий дар – талант до малювання. Це найбільш утаємничений талант. Ці роботи, які ви бачите, сягають початку 60-х років. За ними криється дуже багато таємниць: дуже тяжке дитинство, тяжкі обставини життя сільського хлопчини, який не мав можливості стати великим художником, щоби мати всеукраїнську славу… однак через ці роботи він продовжує проповідувати у наш час».
Відомий тернопільський художник Ігор Зелінко відзначив, що «робоча кухня» начеркових робіт кир Михаїла багаточисельна і зроблена на професійному рівні: «За цими роботами стоїть велика праця. У першому розділі – копії графічної спадщини різних художників, які працювали над ілюстрацією. Друга частина представлених творів – від часів служіння в армії і до 1968 року, де він шукає свій особистий шлях у малярстві. Тут присутня цікава серія автопортретів на доброму професійному рівні та інші роботи, у яких відслідковується своя графічна мова». Ігор Зелінко висловив припущення, що владика міг пробувати олійний живопис і писати ікони. Однак все це – недосліджена сторінка його автобіографії.
«Ми відкрили маловідому грань іпостасі єпископа Михаїла Сабриги – його захоплення не тільки книгами, але й малярством, – розповідає доктор історичних наук о. Віталій Козак. – Це, безумовно, для нас стало несподівано цікавим елементом до портрету особи підпільного єпископа УГКЦ».
Відтак, Надія Шподарунок та Мирослава Гриценко поділилися особистими спогадами про життя і архиєрейське служіння владики Михаїла.
Виставка увійшла до числа заходів, які Тернопільсько-Зборівська архиєпархія приурочує 80-тій річниці з дня народження блаженної пам’яті кир Михаїла Сабриги.
о. Олег ХАРИШИН,
прес-служба архиєпархії