Повідомити новину

Поширити:

Шманьківці, як і більшість галицьких сіл, були під польською владою, що залишила після себе багато цікавих і загадкових пам’яток. Одними з таких є подорожні хрести. Їх встановлювали переважно на честь знаменних дат і подій. Мою ж увагу привернули три хрести з написами польською мовою, про які не йдеться в жодному довіднику чи енциклопедії. Встановлені вони в різних місцинах села. Завдяки другові та краєзнавцю Дмитрові Логушу вдалося дізнатися, що ж приховують написи польською мовою.

Перший хрест

Встановлений на околиці села і містить прохання: «Iсусе великого милосердя, змилуйся над нами». Фундаторкою встановлення хреста в 1903 році була Марія Кшиштофовічова.

Другий хрест

Встановлений на подвір’ї поблизу дороги. На ньому написано: «Пан мій – Бог мій. Його опіці довіряємося». Цей пам’ятник зафундували Домінік і Розалія Галанти 1940 року.

Третій хрест

Цей хрест також встановлений на одному з подвір’їв і має такий напис: «На хвалу Божу, муку Господню (Панську), фундували Ян та Анна Галанти. 1932»

Про конкретніші причини встановлення хрестів наразі дізнатися не вдалося. Окрім цих фігур, у селі є ще кілька хрестів, але про них немає відомостей в жодному довіднику чи часописі.

Максим ОГОРОДНИК

Фото автора