gazpostach

Святиня нашої землі – чужинська?Томос виніс на поверхню те, з чим довго, зціпивши зуби, мирилися. А саме – статус і власність Почаївської лаври, де з початку незалежності України «правили свою політику», антидержавну за своєю суттю, але (парадокс!) освячену покровительством українських чинів найвищого рангу. Найбільшим покровителем був Янукович. Хоча під час приїздів сюди уникав частувань монахів – їхньої фірмової квашеної риби, але усе зробив, щоб українська святиня перейшла до Росії.

Недавно великого резонансу набула інформація про те, що Почаївську Свято-Успенську лавру незаконно передали в користування УПЦ МП. Здійняв хвилю обурення депутат Почаївської міської ради Тарас Паляниця, причому неголослівно, а підтвердивши це документами державного реєстратора на прізвище Яремко. Останній ще у 2003 році (за часів прем’єрства Януковича) зареєстрував споруди лаври на УПЦ МП до 1 січня 2052 року з правом пролонгації.

Це шість об’єктів – собори, дзвіниця, келії, архієрейський будинок – загальною площею сім тисяч квадратних метрів.

Сьомого листопада на сесії обласної ради  депутати звернулися до Міністерства внутрішніх справ щодо охорони Почаївської Свято-Успенської лаври. У зверненні депутати обласної ради висловлюють переконання, що «…рішення Константинопольської Матері-церкви про надання автокефалії буде актом історичної справедливості, оскільки саме з Константинополя Україна прийняла хрещення. Рішення про об’єднання сприятиме міжконфесійному і церковно-державному діалогу в Україні, стане важливим кроком для забезпечення прав, свобод та релігійних потреб громадян». Також йдеться: «Водночас за крок до створення в Україні єдиної помісної Православної церкви окремі зацікавлені структури намагаються загострити протиріччя між віруючими православних конфесій, вдаються до штучного нагнітання релігійної ситуації та спекуляцій навколо юридичної належності Свято-Успенської Почаївської лаври. Додаткового занепокоєння додало звернення намісника Свято-Успенської Почаївської лаври митрополита Володимира Мороза, який, посилаючись на погрози «розправою» над монахами, оприлюднив прохання до прихожан підготуватись до фізичного захисту святині. Розміщення у мережі Інтернет і поширення серед громадян недостовірної інформації про плани силового захоплення культового об’єкта призводить до масової штучно створеної паніки, яка у перспективі може відобразитись у протиправній діяльності. Зважаючи на викладене, ми, депутати Тернопільської обласної ради, бажаючи підвищити рівень безпеки громадян на території Почаївської об’єднаної територіальної громади, не допустити кровопролиття та силового захоплення Почаївської Свято-Успенської лаври, просимо організувати цілодобову охорону вказаного культового об’єкта шляхом залучення підрозділів Національної гвардії України».

Депутати також доповнили звернення проханням до Міністерства юстиції, а також до управління СБУ в Тернопільській області та до прокуратури дати оцінку факту незаконної реєстрації права користування на 6 споруд Свято-Успенської Почаївської лаври, які належать до пам’яток архітектури національного значення, що здійснив реєстратор КП «Струсівське» в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Яка реакція правоохоронних органів? Як повідомили у прокуратурі області, прокуратура контролює хід розслідування щодо майна Почаївської лаври. «З метою недопущення поширення недостовірних даних та маніпулювання інформацією про використання майна Почаївської лаври повідомляємо, що слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в Тернопільській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні за фактом неправомірних дій державного реєстратора, який, зловживаючи своїми повноваженнями, здійснив державну реєстрацію права користування нерухомим майном комплексу Почаївської лаври за УПЦ Московського патріархату.

Водночас, відповідно до матеріалів досудового розслідування, встановлено, що представник Міністерства культури України, права та інтереси якого порушено, оскаржив до Міністерства юстиції України зазначені дії державного реєстратора із вимогою скасувати рішення про державну реєстрацію права користування нерухомим майном комплексу Почаївської лаври та притягнути реєстратора до відповідальності», – повідомили у цьому відомстві.

Досудове розслідування триває. Процесуальне керівництво здійснює прокуратура області, яка контролює хід розслідування у цьому кримінальному провадженні, запевнили у прокуратурі.

 

Ольга КУШНЕРИК

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*