Повідомити новину

Поширити:

Законодавство про призов громадян на строкову службу підлягає додатковому унормуванню. Про це йшлося на нараді, ініційованій омбудсменом.
На адресу Уповноваженого з прав людини постійно надходять звернення від призовників та їх батьків. Вони скаржаться, що під час призову на строкову військову службу їхні права порушують правоохоронні органи та працівники військкоматів. Йдеться про так звані «рейди» за місцями компактного проживання та масового перебування громадян призовного віку (хостели, гуртожитки, нічні клуби, розважальні заклади тощо). Крім того, мають місце випадки силового затримання та подальшого утримання призовників без достатніх на те правових підстав.
Такі непоодинокі скарги викликали стурбованість Уповноваженого Верховної Ради з прав людини. Людмила Денісова скерувала до міністрів оборони та внутрішніх справ України пропозицію, в якій йдеться про доцільність унормування питання реалізації статті 38 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» (стаття стосується проведення розшуку, затримання і доставки до військових комісаріатів громадян, які ухиляються від виконання військового обов’язку).
З метою практичної реалізації цієї ініціативи 23 жовтня 2018 року в Міністерстві внутрішніх справ України відбулось обговорення цієї проблематики. На нараді були присутні представник Уповноваженого у справах захисту прав військовослужбовців Олег Трохименко, делегати від Генерального штабу Збройних сил України і Національної поліції.
 
В процесі обговорення сторони визнали актуальність порушених питань та важливість їх якнайшвидшого правового урегулювання. Адже від цього залежить обороноздатність держави у цілому. Не менш важливим є також дотримання гарантованих особі прав і свобод. Тривалі дебати дали змогу визначити шляхи та напрямки вирішення цієї проблеми.
Учасники наради визнали за доцільне запропонувати Міністерству оборони України створити міжвідомчу робочу групу та запросити до її складу фахівців ГШ ЗСУ, МВСУ, Нацполіції, Мінрегіонбуду, Мінюсту та Секретаріату Уповноваженого. Ця група зможе підготувати відповідні зміни до законодавства.
Представник Уповноваженого зазначив, що такий акт буде корисним не лише призовникам, а й відповідальним за призов працівникам військкоматів та органів місцевого самоврядування. Так, призовники будуть мати чітке уявлення про обґрунтованість дій посадових осіб військового та правоохоронного відомства, а взаємодія посадових осіб з органами поліції буде чітко регламентована.
Наразі, враховуючи тривалу та масштабну призовну кампанію, питання залишається на контролі Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.