Повідомити новину

Поширити:

Перші електросічкарні у базарних рядах – неначе стовпи осені. Сяють холодним сталевим глянцем й  ніби попереджають про неминучість приходу усіх проявів передзимів’я. Найзавбачливіші із містян уже несуть прозорі торби із нашаткованою капустою. Це велика полегша – не треба гнути спину із домашніми шатківницями й наражати пальці на небезпеку. Десять гривень за кілограм посіченої капусти – недешево, але й не так дорого, щоб  сікти самому або ж зовсім відступати від традиції й залишитися взимку без вітамінної бомби.
Ринок вирує, вабить барвами – не такими яскравими, як ще два-три тижні тому, але тримає марку. Тепличні огірки ціною 17 гривень не менш насичено зелені, ніж були грунтові. Перець подорожчав до 40 гривень, хоча простіші сорти можна придбати ще й за 15-17. Херсонські «сливочки» теж зросли у ціні – до 13-14 гривень, проте дешевші за тепличні помідори.
Люди масово купують картоплю у сітках. Цьогоріч вона, на щастя, дешевша. Згадаймо: минулої осені на зиму закуповували картоплю по 12-14 гривень. Нині на ринку оптова ціна, тобто, якщо береш сітками – 6-7 гривень. Картопля  вродила, до того ж після минулорічного неврожаю нею засадили значно більші площі.
Але чи можна придбати на ринку органічну картоплю? Навряд. Мимоволі стала очевидцем такої промовистої оказії. Старший чоловік, оглянувши бараболяні сітки, звернувся до продавця: «Дай ножа». Розрізав одну бульбу, понюхав і скривився: «Як же вона смердить «хімією», понюхай сам». Продавець виправдовувався, що, може, це від труйки від жуків. Чоловік пішов геть, а від сіток почали поволі від’їжджати і порожні «кравчучки». Навряд чи покупці сподіваються придбати екологічно чисті овочі, але бодай, щоб так очевидно не смерділи «хімією».
З цибулею – рай. На ринку, якщо купуєш сітками, ціна – 4 гривні за кілограм. У супермаркетах можна вибирати з прилавку по 4,50. І, мабуть, що ціна не зростатиме, бо із цибулею в Україні перевиробництво. Фермери здають її оптовим покупцям по 1,5 – 2,5 гривень. Проте, зауважують фахівці, багато цьогорічної цибулі – невисокої якості. Зима була теплою, всі шкідники перезимували в грунті, а також на полях багато гризунів, що значно вплинуло на якість овочів через додаткові захисні обробки. Отож цибуля, кажуть, буде гнити.
Наш найголовніший продукт – хліб – буде дорожчати, причому дуже скоро. Експерти переконують, що у нас і так було відкладене подорожчання хліба останніми роками. Плюс світове зростання цін на зерно вплине на вартість всіх пов’язаних з пшеницею продуктів. Вона продовжить рости до кінця 2020 року приблизно на 4-5%. Після цього зупиниться і збільшуватиметься на відсоток інфляції.
Ну і, як зазвичай, з початком справжніх холодів дорожчають молочні продукти. Нині на ринку ціни ще тримаються, але, як кажуть, уже на межі. Якщо селяни здають молоко по п’ять з лишком гривень за літр, то на базарі продають мінімум по п’ятнадцять гривень. Звісно, це вигідніше, ніж продавати заготівельникам, але якщо порахувати витрати на дорогу, то не такий вже й заробіток. Збирану сметану та сир продають, починаючи з 60 гривень. Коли ж худоба перестане пастися, ціни неминуче підуть вгору.
Попри карантин, базар велелюдний, бо їсти треба. До того ж багато людей переконані, що на свіжому повітрі, нехай і у натовпі, менше шансів підхопити вірус, ніж, скажімо, у супермаркеті. Хоча доволі багато містян уже обрали більш безпечний спосіб закупівлі – доставку до під’їзду. У соціальних мережах є групи, де продавці пропонують продукти, а охочі відразу ж замовляють. Останні економлять час і не наражаються на небезпеку у громадському транспорті.
Ольга КУШНЕРИК