gazpostach

Крила виростають від підтримкиУ Тернопільській області вперше стартував фестиваль об’єднаних територіальних громад. Місцем локації було смт Заводське Чортківського району. Сюди з’їхалися представники Гусятинської, Вишнівецької, Шумської, Скалатської, Байковецької, Микулинецької, Подільської, Великогаївської, Золотопотіцької, Іванівської, Тернопільської громад. Усі вони – активні партнери USAID DOBRE (Агентство США з міжнародного розвитку у сфері розбудови місцевого самоврядування).

Кілька слів про проект «Добре». Розрахований він на п’ять років. Його ініціатори мають на меті допомогти українським громадам у сфері соціально-економічного розвитку. Активними помічниками є координатори, які залучають місцевих громадських діячів, науковців, зрештою, тих, хто горить бажанням щось робити, а не сидіти, склавши руки, й без упину нарікати, що все у нас погано.

Відкрила фестиваль менеджер («Залучення громадськості» до програми DOBRE в Тернопільській області) Зоряна Стоцько. Під час презентацій про життя громад після децентралізації учасники розповідали про успіхи і невдачі, здобутий досвід і навички, ділилися несподіваними креативними ідеями, жваво обговорювали суттєві проблеми і шляхи їх вирішення.

Цікавою, змістовною і відвертою була розповідь керівника ГО «Поштовх вперед» Великогаївської ОТГ Оксани Королюк. «Громадський омлет», «Кава з головою», спортивний веломарафон – це невелика дещиця зробленого на початках, коли ще добре не розуміли, що від них хочуть. До спільної роботи залучається завжди молодіжна рада громади. Згодом зрозуміли, що справи ідуть краще тоді, коли присутня згуртованість, коли багато молоді. Тож, на фестиваль приїхали з дружною командою молодих і креативних хлопців та дівчат (Максим Калушка, Наталка Поглод, Тарас Кондрат, Тайс Сміт, Ілона Жаловська, Уляна Дерлиця, Степан Гуля) – активних учасників цієї організації Великогаївської ОТГ. Приїхали разом з «групою» підтримки – головою громади Олегом Кохманом та заступником сільського голови Галиною Кравчинюк.

Кожна громада на фестивалі облаштувала намет, де презентувала власноруч виготовлені вироби декоративного мистецтва та продукти сільськогосподарської діяльності.

Під час панельної дискусії «Виклики і потреби» розмовляли про різне: і про фінансову доброчесність («За прозорі місцеві бюджети»), і про масовий виїзд українців на заробітки за кордон… Зрештою, дійшли спільної думки, що стимулювати процес об’єднання можна лише на прикладі успішних громад. Адже це – чудова нагода навчитися аналізувати пропоновані проекти, визначати слабкі та сильні моменти.

Під час фесту працювали майстер-класи з авіамоделювання, з графіті, навіть вдалося скласти цукрову карту ОТГ Тернопільської області. Як і годиться, була весела розважальна програма за участю талановитих аматорів (найбільше «потрудились» артисти Золотопотіцької ОТГ, дитячий танцювальний колектив «Орхідея» з Вишнівецької громади). Працювала смачна кухня.

Успішні громади – це новий формат роботи. Відтак, варто не забувати запрошувати до діяльності молодь. Бо вона іншими очима дивиться на сучасний світ. Через те важливо підтримувати ідеї молодих, адже вони (однозначно!) будуть спрямовані на підтримку стратегічного розвитку конкретної громади.

До слова. На одному із молодіжних форумів «Добре дій» директор вищезгаданої програми Беррі Рід дуже влучно висловився з цього приводу: «Молоді люди мають безліч ідей та енергії, але не завжди є залученими до процесу прийняття рішень на місцях. Ми хочемо допомогти змінити цю ситуацію та розширити можливості молоді, особливо в процесах реформ та розвитку громад». Хочеться вірити, що так воно й буде.

На фестивалі відзначили тільки окремі громади. Шкода, що керівництво фесту не помітило працю й ентузіазм молоді в інших громадах. Йдеться не про подарунки і дипломи (хоча, й вони б були доречними), а про звичайне тепле і добре слово підтримки. Коли воно є, тоді «виростають крила» у будь-кого. А в юних – і поготів. І тоді не доведеться дивуватися, чому талановита молодь покидає рідну землю. Бо розчаровується… А як хотілось би, щоб успішні приклади місцевого економічного (і не тільки) росту стали прикладом для масового наслідування.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*