Повідомити новину

Поширити:

У Тернопільському обласному краєзнавчому музеї в день 110-річчя від дня народження Романа Шухевича  виставлено експозицію філателістичних знаків, зібраних переважно тернополянином Василем Штокалом. Назва інтригує: “Від столиці воюючої України (ОУН-УПА-УГВР), села Бишки на Тернопіллі – до столиці незалежної України Києва”. Виставка охоплює період від серпня 1943 р., коли в селі Бишки відбувся ІІІ Надзвичайний Великий Збір ОУН, до вересня 1945 року, коли в Бишках загинув референт пропаганди проводу ОУН Яків Бусол.
Спочатку передбачалося, що численне зібрання марок і конвертів першими побачать кияни. Та несподівано право першості отримали тернополяни.
Чим же зацікавлює експозиція? Зокрема, надзвичайно рідкісними марками із зображенням Романа Шухевича. Їх у 1950-1980 роках видавала “Підпільна пошта України”. Також тематично підібрані філателістичні знаки, що висвітлюють події: 30 червня 1941 року проголошення Акта відновлення Української Держави, ІІІ Надзвичайного Великого Збору ОУН, що відбувся у селі Бишки у серпні 1943 року, діяльність Української Головної Визвольної Ради. Виставлено рідкісне відтворення грипсу Романа Шухевича до провідника Степана Бандери, а також філателію, присвячену побратимам: Степану Бандері (з його рідного села Старий Угринів від сільського голови Тараса Федоріва), Василеві Куку, Петру Дужому, Дмитрові Грицаю, Маркові Боєславу (остання – від івано-франківського збирача Євгена Когута). Інша філателія – від тернополян Ярослава Старуха, Петра Федоріва, Омеляна Польового, Галини Дидик, Марти Пашківської, Василя Галаси.
Цікаво, як філателія  доступно розкриває походження відомого псевдоніма Романа Шухевича. Зокрема, на одному конверті зображено Тараса Шевченка, поруч – конверт із портретом Грицька Чупринки, а внизу, під обома, красується конверт “Тарас Чупринка”!
Також виставлено конверти, що містять назви місцевостей, де перебував Роман Шухевич. Це, зокрема   Княгиничі в Рогатинському районі Прикарпаття,
Улашківці, Заболотів на Чортківщині.
У колекції є конверти звичайних відправлень, адресованих Василеві Хтокалу від Любомира Полюги, легендарної зв’язкової Дарії Гусяк, а також від сина головнокомандувача УПА, народного депутата України Юрія Шухевича.
Окраса виставки – нові філателістичні знаки. Зокрема, конверт про Шухевича видав Тернопільський обласний краєзнавчий музей. У Львові Андрій Пилюх видав конверт “Київ, проспект Шухевича”, малюнок марки до якого створив тернопільський художник Олег Кіналь, а в Києві зусиллями поціновувача “Підпільної пошти України” Олега Козицького зроблено календарне погашення до 110-річчя Романа Шухевича. Якщо ви бажаєте поповнити цією новинкою власну колекцію, маєте нагоду. Треба лише звернутися до організаторів виставки.
Павло ВЕРХОЛЮК,
Ігор ГРИНЧИШИН