Повідомити новину

Поширити:

Під такою назвою  у відділі літератури з мистецтва Тернопільської обласної універсальної наукової бібліотеки  до 100—річчя від дня народження Олекси  Зосимовича  КОРНІЄНКА відбувся мистецький вечір.
Олекса Зосимович –  неперевершений драматург, письменник, перекладач, театральний критик, заслужений працівник культури України. Його твори знайшли сценічне втілення не тільки в багатьох вітчизняних театрах, а й за кордоном, в колишній Чехословаччині, Болгарії та Угорщині. Його життя і творчість тісно пов’язані з Тернополем, де починався літературний шлях митця і де майже півстоліття успішно йшли його п’єси, більшість яких витримали від 300 до 500 вистав.
Знаємо його переважно як драматурга, автора близько двадцяти п’єс як власних, оригінальних, так і перекладних, а також інсценізованих за повістями й оповіданнями класиків української літератури. Олекса Зосимович пробував сили і у прозі. І теж не без успіху: його збірку «Родовий корінь» відзначено премією ім. Уласа Самчука. Спогади письменника, зібрані у книзі «Щоб нам жито родило: Мемуари», переносять нас на початок XX століття і воскрешають драматичні картини життя. З теплим поетичним почуттям автор згадує дитинство, що промайнуло в селі Мостища, на квітучій землі рідної Чернігівщини, посіявши в душі потяг до літератури, бажання навчатись у золотоверхому Києві. Саме Чернігівська земля напоїла життєдайними медами любові до України майбутнього прозаїка і драматурга.
Драматична творчість письменника отримала високу оцінку корифеїв українського театру  Гната Юри, Наталі Ужвій, Ярослава Геляса, Богдана Антківа, театрознавців Йосипа Кисельова, Володимира Пименова, письменників Михайла Стельмаха, Ірини Вільде, Юрія Мушкетика, Дмитра Павличка та інших.
Аби згадати життєвий  та творчий шлях Олекси Корнієнка, в нашій книгозбірні зібралися колеги, друзі, поціновувачі таланту драматурга: донька Тамара Корнієнко-Вакуленко, заслужені артисти України – Марія Гонта, Микола Бажанов, Дмитро Губ’як,  провідний майстер сцени, актор Тернопільського академічного обласного українського драматичного театру ім. Т. Г. Шевченка – Михайло Безпалько, Ярослав Гевко – письменник, поет, краєзнавець-дослідник, Дарія Чубата – лікар-терапевт, громадська діячка, Богдан Будний – директор та головний редактор видавництва «Навчальна книга – Богдан» та студенти кафедри театрального мистецтва Тернопільського національного педагогічного університету ім. В. Гнатюка.
У програмі вечора були представлені: уривки з вистави «Мартин Боруля» (у виконанні акторів драмтеатру  Сергія Бачика і Віталія Лугового), та п’єси О. Корнієнка «Солов’ї співають навесні» (зіграли студенти ТНПУ ім. В. Гнатюка  Вероніка Кошман, Руслана Данилюк).  Українські народні пісні виконував бандурист Дмитро Губ’як.  Уривок з розповіді дружини драматурга, Олени Іванівни, «Ніч перед стратою» зачитала Анна Гаєвська (студентка ТНПУ ім. В. Гнатюка). Також на заході була представлена книжково-ілюстративна виставка «Майстер ключів до щастя» архівних матеріалів драматурга, його особисте листування, світлини.
Під час виступу Михайло Безпалько зазначив, що, крім великої скарбнички, яку лишив після себе Олекса Зосимович, він залишив свою пам’ять у синові – Валентинові Корнієнку — українському перекладачеві, члену Національної спілки письменників України, який майже сорок років працював у київських видавництвах та часописах.
Закінчився земний шлях Олекси Зосимовича у 2003 р. Похований у Тернополі. Тут у  2011 р. знайшов останній спочинок і його син Валентин. 30 вересня 2012 р. в Тернополі відкрили меморіальні дошки Олексі та Валентину Корнієнкам на фасаді будинку № 2 на вул. Князя Острозького, де мешкала родина.

Тетяна ДАВИДЕНКО,

провідний бібліотекар відділу літератури з мистецтва Тернопільської обласної універсальної наукової бібліотеки