Повідомити новину

Поширити:

Понад 30 газопостачальних компаній знизили січневу ціну, встановивши її на рівні граничної – 6,99 грн за кубометр. Раніше така ціна діяла лише з лютого. А в січні вартість газу в більшості зазначених компаній перевищувала 9,8 грн за кубометр.
Ще 7 компаній встановили за січень ціну, нижчу від граничної – від 6,79 до 6,97 грн за кубометр.
У зв’язку з цим у особистих кабінетах споживачів могли з’явитися переплата або ж борг за січень. Що у нашій області? ТОВ «Тернопільоблгаз» та ДП «Газпостач» ТОВ «Тернопільміськгаз», які раніше анонсували січневу ціну на газ у сумі 8,75 грн за кубометр, змінили її на 6,99 грн.
Виконувач обов’язки міністра енергетики України Юрій Вітренко в інтерв’ю «Радіо Свобода» пояснив, чому уряд зафіксував ціну на побутовий газ: «Якби не ухвалили це рішення, ціни зросли б ще на 25%, що могло призвести до дійсно великих проблем – і соціальних, і політичних. Для усіх споживачів, незалежно від того, де вони проживають – у багатоквартирному чи у будинку з індивідуальним газовим опаленням – ціна газу за лютий і за березень не перевищуватиме 6,99 грн».
Згідно з постановою уряду, ухваленою в середині січня, з 1 лютого і до кінця карантинних обмежень, але не пізніше 31 березня 2021 року, ціна на газ для побутових споживачів не перевищуватиме 6 гривень 99 копійок за кубометр.
Ця ціна містить податок на додану вартість та плату за транспортування магістральними газопроводами. Якщо ціна постачальника перевищує встановлений максимум, газ має продати постачальник «останньої надії» – «Нафтогаз України». У «Нафтогазі» повідомили, що ціна газу для побутових клієнтів у лютому становитиме 6,86 гривні за кубометр.
Експерти зауважують, що газопостачальні компанії погодилися на січневий перерахунок під натиском Офісу Президента, де остерігаються протестних настроїв населення. Високі тарифи на комірне під час карантину спричинили неабияке обурення людей.
Відомий тернопільський підприємець Петро Ландяк у Фейсбук написав: «Вже, напевно, всім зрозуміло, що держава не контролює діяльність газових монополістів, від чого найбільше потерпають найбідніші верстви населення, а також малий і середній бізнес. Звертаю увагу на те, що прийняте центральною владою у 2015 році рішення щодо вільного формування цін на газ у «прив’язці» до дюссельдорфського хабу вважаю грубою помилкою, якщо не злочином. Адже українська економіка і доходи наших людей не можуть, через якийсь «неймовірний стрибок», відразу зрівнятись з європейськими. Тому у цьому питанні мав діяти поступовий і еволюційний план переходу на ринкові ціни. Та й нічого Україну не примушувало формувати цінову політику, з огляду на вартість імпортного газу, бо власного видобутку, слава Богу, достатньо. І якраз цей власний видобуток мав би стати «газовою подушкою» на фоні високої вартості російського газу.
То що ж відбулось після 2015-го?
Від цього року і в подальшому до 2020-го видобуток газу в нашій країні становив від 20-ти до 21-го млрд. куб. м, а державне підприємство «Укргазвидобування» добувало з надр в цей період від 14-ти до 15-ти млрд куб. м газу. Тобто, фізичного приросту не було. А прив’язавши його вартість до німецького хабу, без жодних додаткових зусиль ДП «Укргазвидобування» стало отримувати кожного року надприбутки. І що? Може, кошти від надприбутків, як рапортувала влада, пішли до бюджету для  формування ресурсів на субсидії?  Відповім: до бюджету ці кошти пішли лише частково. Адже велику частину грошей, зібраних з українських споживачів, керівництво газового монополіста просто «проїдало»…  Давши, через підвищення тарифів,  «зелене світло» на збільшення доходів державному підприємству «Укргазвидобування», уряд зовсім не контролював видатки цього монополіста.  Як наслідок, вони стрімко почали зростати і найбільший їх ріст  припадає не на геологічну розвідку і пошук нових родовищ, не на переоснащення і модернізацію основних засобів видобутку газу, а, передусім, на заробітну плату адміністративного апарату, а також на незрозумілі «космічні» видатки, пов’язані з юридичними послугами сторонніх фірм».
Ольга КУШНЕРИК