gazpostach

Відлунала Розколяда, вже й весна виглядаШвидко промайнули Різдвяні свята. Віддзвеніли колядки, пройшли барвисті вертепи, принесла благословення йорданська вода… Як в народі кажуть: «Прийшов Предтеча і забрав свята на плечі». Традиційно цикл зимових свят завершує колоритне етнографічне дійство «Розколяда», коли свою майстерність показують колядницькі гурти, вертепи. На Тернопільщині також прощалися з колядою, бо після свята Стрітення Господнього уже не колядують.

Відгомін різдвяних дзвонів відлунав в останній день січня у с. Грабовець Великогаївської громади, де відбувся V Фестиваль вертепів та колядок «Різдвяна зірка над вертепом засіяла». Грабівчани гостинно прийняли учасників та гостей фестивалю на стадіоні поблизу школи, де працювало декілька локацій для відпочинку: прекрасно прибрана сцена, чудова фото зона,  смаколики та глінтвейн від персоналу школи, смачна козацька юшка та куліш від козаків Тернопілля на чолі з отаманом Тернопільського крайового коша  Володимиром Мосейко.

Цього року на огляд журі було представлено 9 вертепних дійств: с. Грабовець, с. Козівка, с.Товстолуг, с. Смолянка,  с.Застав’є, с. Великі Гаї, с. Дичків, с. Застінка та с. Красівка. У перервах між виступами конкурсантів своїм співом публіку тішили: Народний аматорський хор «Великі Гаї», родина Левчик, жіночий ансамбль села Грабовець, солістка клубу с. Козівка Ольга Волошинська, квартет с. Кип’ячка, фольклорно-обрядовий  ансамбль с. Скоморохи, солістка клубу с. Скоморохи Мар’яна Задирайко, жіночий ансамбль «Білоскірчанка», вокальний колектив с. Баворів, жіночий ансамбль «Любисток» та гості фестивалю жіночий хор українського козацтва «Золоті журавки», вертеп с. Чернелів-Руський Байковецької громади і ансамбль «Сорочани»  с. Сороцьке Іванівської громади.

Переможцем V Фестивалю вертепів та колядок «Різдвяна зірка над вертепом засіяла» Великогаївської територіальної громади став вертеп села Застінка,керівники якого, завідувачка клубу Марія Музичко та староста сіл Товстолуг, Застінка і Кип’ячка Юрій Присяжний,  отримали з рук голови громади Олега Кохмана перехідну зірку, як символ проведення VI Фестивалю що пройде в січні 2022 року у селі Застінка.

Завершилося дійство спільною колядою та запаленням ватри.

Цього ж дня прощалися з колядою і у Більче-Золотецькій громаді та на фестивалі у Яблуневі, де зібралось чимало людей, аби востаннє цьогоріч поколядувати і пощедрувати.

Не відставали від великогаївчан і в Білобожницькій громаді, де 7 лютого на центральній площі Білобожниці, відбувся святковий концерт «Відгомін Різдвяних дзвонів». На колоритне та яскраве дійство завітали колядники та щедрувальники із більшості сіл Білобожницької ОТГ:  чоловічий ансамбль Буданівського СБК (керівник – Володимир Ткачук), дует Косівського СБК із піснею «Нічка та ясная» (Андрій Пісяк), жіночий ансамбль клубу с. Джуринська-Слобідка (Оксана Махно), чоловічий ансамбль народних музик та жіночий ансамбль Звиняцького СБК (Степан Вуйчик), жіночий ансамбль клубу с. Калинівщина (Зоряна Байтала), жіночий ансамбль клубу с. Ромашівка, жіночий хор села Білобожниця, директор Ридодубівського СБК Оксана Деренюк із сольним вокальним номером, з жартівливою Маланкою виступив клуб с. Семаківці (Андріана Бойчук), вертепом вітав Білобожницький СБК (Ольга Шмадило), з піснею «Новий Рік» виступила вокалістка Ірина Заяць, гучною колядою привітав колектив Білобожницької загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. (Наталія Ставнича), линули Різдвяні дзвіночки від колективу дитячого садочку «Дзвіночок» (Наталія Ставнича).

Кожен виступ був неперевершений та унікальний. Учасники у своїх художніх номерах використовували, як і старовинні автентичні колядки, так і сучасні різдвяні пісні. Українські вишиванки, барвисті хустки та оригінальні костюми додавали святковості та гарного настрою.

Звичайно, що після відновлення навчання розколяда відбувалася у багатьох навчальних закладах, зокрема у школі с. Біще, у трибухівському дошкільному закладі «Віночок» та ін. Через морози та заметілі (як каже народне прислів’я: «Дми не дми – не до Різдва йде, а до Великодня»), свята розколяди відбувалися у багатьох храмах сіл. Зокрема, 14 лютого ще колядували у Великій Березовиці, Великому Глибочку та ін. населених пунктах краю.

Ось так весело та феєрично закінчилися Різдвяні свята. Як колядують: «Ми вже йдемо, ми вже йдемо, аж на другий рік прийдемо». Віримо, що наступні Різдвяні свята будуть ще яскравішими, веселішими і без ніяких «ковідниць», щоб ми зустріли їх у доброму здоров’ї та гуморі.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*