Повідомити новину

Поширити:

У  читальній залі Центральної бібліотеки Тернополя відбулася значна літературна подія. За ініціативи Генерального Консульства Республіки Польща в Луцьку та тернопільського видавництва «Крок», а саме його керівника Юрія Завадського, відбулася презентація книги польського автора Сергіуша П’ясецького «Записки офіцера Червоної Армії» в перекладі Андрія Бондара.

З вітальним словом від Генерального Консула Славоміра Місяка та з біографічною довідкою про автора виступив поважний гість, консул Генерального консульства Республіки Польща у Луцьку Пйотр Урбановіч. В обговорені взяли участь начальник відділу міжнародного співробітництва і туризму ТМР Володимир Кашицький, начальник управління культури і мистецтв Світлана Козелко, історик, доцент ТНПУ ім. В.Гнатюка Володимир Окаринський, поет, видавець Ю.Завадський.

   Ідея презентувати українському читачеві книгу «Записки офіцера Червоної Армії» виникла під час відзначення минулого року 100-річчя союзу Пілсудський-Петлюра і, фактично, стала його логічним доповненням. 

Вона торкається суті більшовизму і комунізму сталінського періоду.

Автор книги, Сергіуш П’ясецький, використовуючи іронію, гротеск і гумор, змальовує психологічний портрет типового представника радянського менталітету на прикладі офіцера Червоної Армії Михайла Зубова. Сергіуш Пясецький був надзвичайно яскравою особистістю. Його насиченої подіями біографії з багатьма небезпечними перипетіями вистачило б на багатьох людей.

Він народився 1901 року в Білорусі, помер 1964 року у Великій Британії. Прожив бурхливе життя: став свідком революції в Російській імперії, Першої світової війни та безлічі конфліктів на шляху становлення незалежних держав у Східній Європі у міжвоєнний час. Займався різною нелегальною діяльністю, добре знався на кримінальному житті, тому 1922 року став агентом польської розвідки.

 З початком Другої світової війни отримав пропозицію від Армії Крайової очолити спеціальний відділ з виконання смертних кар. 1946 року, уникаючи репресій з боку радянської влади, виїхав до Італії, потім потрапив до Великої Британії, де прожив решту життя. З 1951 року в ПНР всі його твори були під забороною, оскільки він завжди залишався безкомпромісним антикомуністом, суворо критикував будь-які загравання з радянською системою.

Його книга – гостра сатира на радянську пропаганду, тогочасні армійські та державні порядки, яку письменник писав і переписував майже двадцять років. Це документ про згубний вплив тоталітаризму, про втрату самостійності мислення, про перетворення людини на механізм – несамостійну одиницю системи. 

Книга була під забороною в Радянському Союзі, і лише тепер український читач має можливість познайомитися з твором, щотепер буде у всіх бібліотеках Тернополя.

Бібліотекарі висловлюють щиру подяку Генеральному Консульству Республіки Польща в Луцьку за такий щедрий дарунок.