08.06.2023 14:58

Повідомити про новину

Поширити:

Верховна Рада посилила відповідальність за керування авто у стані алкогольного сп’яніння.
Минулого тижня народні депутати проголосували за відповідний  законопроєкт у другому читанні. Документ набуде чинності після підпису Президента та опублікування.
Закон посилює відповідальність за керування в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння. За керування авто напідпитку передбачено штраф від 17 тисяч грн за перший випадок та позбавлення права керування транспортним засобом (далі – ТЗ) на один рік. Повторно протягом року: штраф 34 тисячі гривень та позбавлення права керування ТЗ на три роки з оплатним вилученням ТЗ чи без такого, або адмінарешт на десять діб з позбавленням права керування ТЗ на три роки з оплатним вилученням ТЗ чи без такого.
Двічі протягом року: штраф 51 тисяча гривень плюс позбавлення права керування ТЗ на десять років з конфіскацією ТЗ, або адмінарешт на п’ятнадцять діб з позбавленням права керування ТЗ на десять років, з конфіскацією ТЗ.
За третій випадок – конфіскація авто.
Також посилюють кримінальну відповідальність за порушення правил дорожнього руху, вчинене в стані алкогольного чи іншого сп’яніння, що спричинило тяжкі наслідки.
У контексті керування у стані сп’яніння усуваються прогалини і застарілі норми радянських часів, які передбачали звільнення від відповідальності у зв’язку із малозначністю, передачу справи на розгляд трудового колективу чи закриття такої справи за проходженням строків (строк розгляду буде складати 1 рік).
Передбачено і такі зміни. За перевищення швидкості руху більш як на 50 км/год – штраф збільшено з 510 до 1700 грн, за залишення місця ДТП – з 255 до 3400 грн з позбавленням права керування ТЗ на строк 1-2 роки або без такого.
Також збільшено штраф за керування ТЗ особою, яка не має права ним керувати, – з 510 до 3400 грн, а повторне протягом року – 40800 грн з позбавленням права керування ТЗ на строк від 5 до 7 років (можливе також оплатне вилучення ТЗ); за керування ТЗ особою, яка була позбавлена такого права, штраф збільшено з 510 до 20400 грн, а повторне протягом року – 40800 грн з позбавленням права керування ТЗ на строк від 5 до 7 років (можливе також оплатне вилучення ТЗ).
Нагадаю, раніше була спроба запровадити кримінальну відповідальність за нетверезу їзду. З 1 січня 2020 року мали запровадити інститут кримінальних проступків, і таким кримінальним проступком мало стати, зокрема, й керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного або іншого сп’яніння. Цим законом дії, які раніше підпадали під ознаки адміністративного правопорушення, були криміналізовані шляхом доповнення Кримінального кодексу України статтею 286-1.  Надалі перенесли дату набуття чинності на 1 липня 2020 року.  Підставою для перенесення дати введення в дію інституту кримінальних проступків стала неготовність законодавчої бази та органів кримінальної юстиції до запровадження нових змін.
І ось довгоочікуваний закон набув чинності 1 липня 2020 року, але довго йому діяти не судилося – і вже 2 липня 2020 року Президент України підписав інший закон, яким було скасовано згадані зміни до Кримінального кодексу та повернуто попередню редакцію ст. 130 КпАП.
Таким чином, керування транспортними засобами в стані сп’яніння було кримінальним проступком лише два дні. Цю непослідовність дій законодавця намагалися пояснити складністю та тривалістю фіксації та документування кримінальних проступків.
Ольга КУШНЕРИК

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.