Недієздатні – теж люди і мають право скаржитися

До такого висновку дійшов Конституційний Суд України, визнавши неконституційним положення, за яким звернення недієздатних осіб до органів державної влади та місцевого самоврядування не розглядаються.

Нагадаємо: до цього часу, відповідно до чинного ЗУ «Про звернення громадян», звернення осіб, визнаних судом недієздатними, не розглядали. Звертатися зі скаргою в інтересах недієздатних осіб  могли лише їх законні представники.

Вирішуючи порушені в конституційному поданні питання (звернулася з поданням Уповноважена Верховної Ради України з прав людини), Конституційний Суд України спирався на те, що при законодавчому регулюванні є недопустимим запровадження положень, відповідно до яких посадові або службові особи органів державної влади та органів місцевого самоврядування не розглядають будь-які звернення осіб лише на підставі визнання їх недієздатними згідно з рішенням суду.

Підставою для того, щоб органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи не розглядали відповідні звернення, може бути не визнання судом недієздатною фізичної особи, а недотримання такою особою передбачених Законом вимог до змісту та форми звернень, які стосуються усіх.

Видається, запроваджені зміни розірвали зачароване коло несправедливості, посеред якого опинялися люди з психічним нездоров’ям. Фактично вони були безправними і цілком залежали від волі опікуна. А якщо, не дай Боже, опікун трапився недобросовісний, то – вже зовсім біда.

Чиновникам відтепер додасться роботи. Але… Як зазначив у своєму рішенні КСУ, повне позбавлення осіб, визнаних судом недієздатними, права на звернення не забезпечує розумного і пропорційного співвідношення між застосованим обмеженням цього конституційного права та переслідуваною метою недопущення перевантаження органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб зазначених органів у демократичній правовій державі, якою є Україна, оскільки ці особи втрачають можливість реалізувати вказане конституційне право, у тому числі звертатися з питань щодо порушення своїх прав і свобод, їх захисту та поновлення до уповноважених законом органів і осіб.

 

Ольга КУШНЕРИК

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*