Павло Банніков із Бережанщини збудував двоповерхове помешкання, яке місцеві називають «НЛО». Окрім незвичайного вигляду, господар подумав і над комфортністю проживання. Атмосфера позитивно впливає на сон, нервову та серцево-судинну системи. Це – завдяки унікальному підігріву.
— У хаті все овальної форми. Моя оселя зручна навіть з погляду безпеки. У ній немає кутів. Зайдете у традиційну чужу хату – некомфортно, холодно, а в моїй відразу відчувається позитивна енергія. Тут присутній дух, як у церкві, – захоплено розповідає Павло Банніков.
Глиняна пічка зроблена так, як мурували ще до нашої ери арійці. Вона розташована в центрі хатини, призначена водночас і для приготування їжі, й обігріву помешкання. Товщина стін будинку становить лише 15 сантиметрів. Проте власники дому не бояться ні лютих зимових морозів, ні шалених літніх вихорів.
— Сусід за минулу зиму спалив дров утричі більше, ніж я. Але в моїй хаті було ще й тепліше. Бувало таке, що двері навстіж залишав відчиненими. Якщо спалити кошик дров, то наступного дня можна вже не топити – буде спекотно, як у лазні. А влітку, навпаки – прохолодно, – каже Банніков.
Інтер’єр його хатини мудро спланований. З двох боків будинку два величезних шестигранних вікна, і одне маленьке – зверху. Зовнішня частина домівки покрита руберойдом. Стіни утеплені тюками соломи, а підлога зроблена зі старого дуба та глини. Зверху пан Павло поклав тирсоплити.
— По такій підлозі взимку спокійно можна ходити босим, – запевняє господар. – А що стосується зручностей, то і туалет, і ванна розташовані в хаті. Ліжко теж з глини вимурував. На перший погляд воно звичайне, а насправді – з «підігрівом». Дерев’яний стіл, шафа й диван – усе зробив сам. Є другий поверх, але поки не придумав, що там буде.
Біля хати є дві менші прибудови: парник для вирощування овочів узимку і майбутній спортзал. Подружжя радіє своєму спокійному життю в балансі з природою.
Нагадаємо, схожий будинок також є біля Тернополя у Великій Березовиці.
Довідка
Такий будинок — винахід американського інженера й архітектора Річарда Бакмінстера Фуллера у 1951 році. Сфера, як запевняють фахівці, є найбільш оптимальною при сильних вітрах, снігах, землетрусах. Серед інших переваг – багато світла, повітря і, що важливо, економія до 30 відсотків на будматеріалах.
Наталя Фарина
“Вісник“