Повідомити новину

Поширити:

1 серпня у Теребовлянському лісництві державного підприємства «Тернопільське лісове господарство» відбулися   ХХ обласні конкурсні змагання вальників лісу, які організувала Тернопільська обласна організація Товариства лісівників України. Сім кращих працівників від п’яти підприємств, які виконують найнебезпечніші роботи, пов’язані з веденням лісового господарства, змагалися за право представляти Тернопільщину на Всеукраїнських змаганнях, які цьогоріч пройдуть на Київщині на початку вересня.
Довести, що ти найкращий – нелегко, особливо, коли поруч тебе такі, як ти – люди з багатющим досвідом роботи, навичками, набутими з роками та, що неоціненно, – любов’ю до своєї професії.
Змагання складалися з п’яти конкурсних етапів – звалювання дерева, відокремлення сучків, монтаж ланцюга, комбінованого й точного розкряжування стовбура. До кожного потрібно було підготуватися як морально, так і фізично, і не забувати про правила техніки безпеки  бо основне, за що можна недобрати значну кількість балів, – це недотримання безпечних умов праці.
Лісничий Скала-Подільського лісництва Володимир Гайовський постійно супроводжує на змаганнях конкурсантів, які представляють Чортківське лісове господарство. До того ж, вважає це своїм обов’язком. До речі, за останні п’ять років у відбіркових конкурсах чи не постійно перемагали представники Скала-Подільського лісництва, а відтак, його представники тричі ставали переможцями конкурсу обласного рівня. Мабуть, керівник якось по-особливому налаштовує своїх працівників-конкурсантів. Крім того, Володимир Іванович бере з собою техніку з відповідним програмним забезпеченням, яке базується на міжнародних стандартах оцінювання конкурсу вальників лісу, відтак, є беззмінним керівником рахункової комісії протягом останніх п’яти років.
Програма враховує все – від кутів розпилу до пошкоджень, відстаней, швидкості тощо. Нею передбачено всі можливі помилки, які під час здійснення заготівлі лісу може допустити лісоруб. Власне, для цього і проводяться подібні конкурси. Вся увага – на якість роботи та її безпеку. Тож по завершенні змагань у жодного з учасників немає претензій до суддівства, оскільки кожен бачить свої недоліки в кінці кожного етапу конкурсу. Звичайно, не обходиться і без фарту.
Традиційно перший етап конкурсу є найважливішим – валка дерева. Не всі конкурсанти впоралися з першим завданням, а відтак, втратили можливість здобути омріяні максимальні 660 балів. Так, нуль балів отримав представник Бережанського лісгоспу Іван Куриляк, дерево якого було звалено на більше, ніж чотири метри від центрального кілка, а представник Чортківського Ілля Навотний (Скала-Подільське лісництво) отримав найбільшу їх кількість з-поміж інших учасників, і лишень йому вдалося «поставити» дерево у визначену ділянку звалювання. До речі, вже на першому етапі конкурсу Іллі вдалося значно відірватися (здобув 463 бали) від свого основного суперника на обласних змаганнях, теж представника Чортківського лісгоспу (Гусятинське лісництво) Михайла Барабаша, який отримав 275 балів.
В обрізанні сучків Ілля Навотний знову здобуває найбільше балів (348), друге місце (284 бали) у представника Тернопільського лісгоспу Ігоря Бойка, третє – у Михайла Барабаша.
Третій конкурс – монтаж ланцюга. Вимоги тут суворі, суддя оглядає руки на наявність пошкоджень до і після проведення завдання. Крім того, кожен конкурсант, згідно з міжнародними вимогами, має мати при собі аптечку. За результатами завдання, перше місце – в Іллі Навотного, друге – в представника Бучацького лісгоспу Михайла Гарасимчука. До речі, Михайло Омелянович – найстарший учасник конкурсу і бере участь у ньому щороку. У 2013 року став переможцем обласних змагань. Відтак щороку стає призером, здобуваючи друге або третє місця.
Комбіноване розкряжування стовбура теж має свої особливості. Сама колода закріплена на спеціальному металевому тримачеві, який нахилений під кутом 7 градусів. Відстань від землі до центру однієї колоди – 20 сантиметрів, іншої – 50 см. Першу колоду учасник розкряжовує зверху, дійшовши до середини, розпочинає розкряжування знизу. Обидва розпили мають зійтися.  Найвправніше з цим завданням впорався знову представник Скала-Подільського лісництва Ілля Навотний, на чотири бали менше здобув представник Гусятинського лісництва Михайло Барабаш. Третє – у представника Кременецького лісгоспу Дмитра Чорнобая.
Найточніше розкряжувати стовбур вдалося представникові Бережанського лісгоспу Іванові Куриляку, за що він отримав 238 балів. Суть завдання полягає в тому, що самого стовбура не видно, тож розпил колоди фактично здійснюється наосліп. Лишень відчуття того, що пила дзижчить і ланцюг вібрує по-іншому дає сигнал вальникові, що завдання потрібно припинити. Сама ж колода розташована на дошці, яка є міркою правильного проходження завдання. Якщо ланцюг зачепив дошку – бали не зараховуються. Друге і третє місця в цьому конкурсі здобули представники Чортківського лісгоспу Ілля Навотний та Михайло Барабаш.
Під час підрахунку балів  лісничий Теребовлянського лісництва Ігор Невідомий зробив невеличкий сюрприз для всіх учасників, підготувавши необов’язковий етап конкурсу – розпил колоди «ретропилою». В результаті перемогла команда Гусятинського лісництва у складі Михайла та його батька Івана Барабашів, яким вдалося розпиляти колоду за 47 секунд. Тож отримали призи від лісництва.
На завершення конкурсантів привітав т.в.о. першого заступника начальника Тернопільського обласного управління лісового та мисливського господарства Любомир Ничка, а головний спеціаліст відділу лісового та мисливського господарства, охорони та захисту лісів, голова Тернопільської обласної організації Товариства лісівників України Ігор Гуменюк оголосив переможців. Ними стали Ілля Навотний (1269 балів), Михайло Барабаш (890 балів) та Михайло Гарасимчук (704 бали). Переможці отримали грамоти, грошові й заохочувальні призи, а Ілля Навотний утретє отримав путівку на Всеукраїнські змагання вальників лісу.
За інформацією прес-служби Тернопільського ОУЛМГ