gazpostach

До часу: Як уберегтися від підробок, купуючи насіння?

 

На жаль,  на насіннєвому ринку присутні підробки насіннєвого та садивного матеріалу, порушуються права інтелектуальної власності на сорт, в обігу зустрічається насіння, яке не відповідає сорту та з дуже низькими показниками якості. Придбання насіння без відповідних сортових і посівних документів пов’язане з високими ризиками. 

Реалізація неякісного насіння стає великою проблемою та особливо вона посилилася зі скасуванням ліцензування як гуртової, так і роздрібної торгівлі. Тепер насіння може реалізувати будь-хто. Продають його всюди – від стихійних ринків до супермаркетів. Проте гарантувати те, що насіння, яке ви купили в такий спосіб,  принесе вам добрий врожай ніхто не може.

Через підроблене насіння споживачі щороку втрачають мільйони гривень. Нечесні підприємці змішують насіння високої якості з тим, що взагалі не проростає. Замість насіння I-II генерацій використовують наступні генерації. Замість одного сорту (як правило нового і дорогого) реалізують зовсім інший. Під маркою дорогого імпортного насіння продається дешеве, вітчизняне.

Якщо фасована продукція залишилася нереалізованою з минулого року, втратила схожість – її фасують у нове пакування. Також може бути насіння, яке купують за копійки в Європі, а в Україні продають вже за ціною елітного імпорту.

Чинним законодавством передбачено основні вимоги до суб’єктів реалізації насіння овочів у частині пакування, маркування, транспортування та зберігання насіння задля збереження його високих посівних якостей.

Контроль за додержанням суб’єктами насінництва та розсадництва вимог законодавства у цій сфері на території  області здійснюється спеціалістами відділу контролю у сфері насінництва та розсадництва управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області.

Сертифікації підлягає насіння, яке включене до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в УкраїніОзнайомитися з ним можна на офіційному веб-сайті Міністерства аграрної політики та продовольства України. Насамперед необхідно дізнатися у продавця, чи включений цей сорт до Державного реєстру (там вказують і зони вирощування).

Наразі на території України на проведення сертифікації насіння уповноважено ДП «Державний центр сертифікації й експертизи сільськогосподарської продукції». Порядок реалізації насіння овочевих, баштанних культур та кормових коренеплодів регламентується ДСТУ 6006:2008 «Насіння овочевих, баштанних культур та кормових коренеплодів. Пакування, маркування, транспортування та зберігання. Технічні умови».

Відповідно до п.12.2. цього стандарту кожну партію насіння під час відпускання супроводжують документами, що підтверджують гарантію якості насіння згідно з ДСТУ 4138-2002 та Довідкою про сортові та посівні якості. У разі перепродажу посередник (перекупник) виписує нові супровідні документи на якість насіння (під свою відповідальність). Кожна партія насіння для реалізації повинна супроводжуватися:

сертифікатами, що засвідчують його сортові якості, та сертифікатами, що засвідчують його посівні якості; документами згідно з ДСТУ 4138-2002 «Насіння сільськогосподарських культур. Методи визначення якості». До супровідних відносять ті господарські документи, які видає споживачеві виробник насіння:  «Атестат на насіння» – на добазове та базове насіння;  «Свідоцтво на насіння» – на сертифіковане насіння;  «Свідоцтво на гібридне насіння» – на насіння першого покоління гібридів. Ці документи мають зберігатися на місці торгівлі.

Гарантійний термін зберігання якості насіння має відповідати терміну чинності «Сертифікату, що засвідчує посівні якості насіння», на основі якого видано супровідний документ. Бланк сертифіката має індивідуальний номер та серію. Кожному сертифікатові присвоюється індивідуальний реєстраційний номер. Але будьте уважні, часто продавець, маючи сертифікат якості на одну культуру, продає за цим документом й інші культури.

Дані сертифіката мають збігатися з даними на пакуваннях. До того ж продавець насіння зобов’язаний видати чек, або поставити підпис на пакетику, вказавши реквізити підприємця, дату продажу та ціну товару,оскільки у разі виникнення претензій у покупця будуть на руках підстави звернутися до компетентних органів. Реалізація насіння, яке не забезпечено супровідними документами про їх походження та якість, забороняється законодавством України.

Слід уважно роздивитися пакетик з насінням. Він повинен бути добре склеєний, текст і малюнок – нанесені акуратно. Для пакування насіння, призначеного для реалізації, використовують лише нове упаковування. На пакеті з фасованим насінням, призначеним для роздрібної торгівлі, вказують:  назву країни-виробника насіння;  назву і товарний знак, юридичну адресу підприємства, де пакували насіння; культуру, сорт (гібрид);  масу, або кількість насінин в пакеті;  номер партії насіння, рік урожаю, схожість, чистоту, вологість; коротку інформацію про культуру (сорт, гібрид, поради щодо вирощування). Остання інформація не є обов’язковою, проте кожен виробник, який цінує свого споживача, зацікавлений в тому, щоб покупець залишився задоволений якістю насіння і воно дало гарний врожай.

Візьміть до уваги й те, що дата фасування повинна штампуватися, а не друкуватися. Зазвичай упаковування друкується великим тиражем і відразу на кілька років, тому поставити в друкарні точну дату розфасовки просто неможливо.

З’явилося на ринку дражоване та інкрустоване насіння. За певної технології його поміщають в оболонку зі стимуляторами, препаратами захисту від хвороб та шкідників. Термін придатності такого товару, як правило, не більше як рік. На упаковування з протруєним насінням наносять напис «Протруєно». Якщо насіння покрито оболонками, то на упаковування ставлять напис: «Інкрустоване», «Дражоване». На упаковуванні вказують природу добавок, а також співвідношення між масою насіння та загальною масою.

Найкраще купувати насіння у спеціалізованих магазинах, де дотримуються умов зберігання насіння (вологість, температурний режим тощо). Там ви можете отримати кваліфіковану консультацію щодо новинок. Не спокушайтеся на екзотику, оскільки навіть якісне імпортне насіння, яке дає прекрасні врожаї у себе на батьківщині, може не дати очікуваного результату у нашому кліматі. Не залишайте магазин без касового чека і, за можливості, зберігайте цілісність пакетика, аби було видно номер партії насіння. У такому разі ви зможете пред’явити претензію продавцю за неякісний товар.

 

Олександр МЕЛЬНИК,
начальник відділу контролю

у сфері насінництва та розсадництва

управління фітосанітарної безпеки

 Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*