Повідомити новину

Поширити:

Для нинішніх пенсіонерів збільшать, для майбутніх – зменшать
В Україні вирішили позбутися від нерівності пенсіонерів, підтвердивши нову формулу розрахунку пенсій, яка запрацює з 1 жовтня. У ній будуть враховані новий коефіцієнт трудового стажу і середня зарплата за три роки перед виходом на пенсію.
Схема Реви
«До недавнього часу пенсії призначалися згідно з 15 різними законами. Через це, наприклад, держслужбовець з 20-річним стажем отримував пенсію розміром 90 відсотків від свого останнього заробітку, а решта українців – лише 40 відсотків», – заявив міністр соцполітики Андрій Рева. Замість існуючих правил, він запропонував формулу, за якою буде нараховуватися пенсія для всіх українців. Крім того, за словами чиновника, єдині правила будуть введені і для терміну виходу на пенсію. Виключенням стануть тільки військовослужбовці – у них збережеться право виходу на пенсію за вислугою років.
У формулі – три складових. Перша – середня зарплата за три останні роки роботи: якщо людина збирається піти на заслужений відпочинок у 2018 році, то при розрахунку будуть враховувати зарплати по країні в 2015, 2016 і 2017 роках.
Друга – співвідношення зарплати, з якої людина платила податки, до середньої зарплати по країні. Ця цифра вираховується окремо на кожен місяць і дізнатися її можна в Пенсійному фонді. Нарешті, останній фактор – трудовий стаж, помножений на величину оцінки одного року роботи, яку встановлює уряд. Сьогодні ця величина становить 1,35, але з 1 січня наступного року її хочуть зменшити до одиниці. Таким чином, якщо людина, наприклад, пропрацювала 40 років, то сьогодні коефіцієнт становить 0,54 (40 років множимо на 1,35 і ділимо на 100), а з наступного року буде 0,4 (40х1/100).
Зниження цього коефіцієнта експерти називають вимушеним заходом. «Популістське рішення про збільшення цього коефіцієнта прийняли кілька років тому, щоб підвищити трудові пенсії. Але якби у нас було співвідношення пенсіонерів до працюючих хоча б 1:1,5, а не 1:1, то це було б виправдано, а так виконати його за рахунок доходів Пенсійного фонду неможливо», – каже експерт Віктор Колбун.
На його думку, нова формула дозволить збільшити виплати для нинішніх пенсіонерів за рахунок урахування зростання середньої зарплати. «А ось пенсії тих, хто почне їх отримувати з 2018 року, зменшаться приблизно на третину (порівняно з тим, якими вони могли б бути без зниження коефіцієнта)», – резюмує експерт.
Приклад
Озброївшись даними Держстатистики і новою формулою розрахунку, ми вирішили підрахувати, яка пенсія буде, скажімо, у шкільного вчителя, який пропрацював 15 років і вирішив вийти на пенсію в 2017 році. Середня зарплата в країні за останні три роки становила 4288 грн. Цю суму множимо на 0,77 – саме таке співвідношення його зарплати з податками до середньої зарплати по країні (коефіцієнт розраховують за кожним роком і потім виводять середнє значення).
Останнє значення формули складе трохи більше 0,2 і таким чином пенсія за новими правилами буде трохи більшою за 668 грн. При цьому, згідно із законом, українці не можуть отримувати пенсію нижчу від мінімальної (зараз вона – 1247 грн), тому Пенсійний фонд доплатить до неї ще 590 грн. А якщо цей же вчитель пропрацював 40 років – його пенсія становитиме 1782 грн. Сила???
Як же обіцянки?
А тим часом у Кабінеті Міністрів спланували, до якого рівня підвищити пенсії. Міністр соціальної політики Андрій Рева заявив, що теперішнього розміру пенсійних виплат недостатньо, щоб забезпечити нормальне життя українським пенсіонерам.
Міністр додав, що в ході наради в його відомстві було прийнято рішення, що розмір пенсій має бути не менше 4 тис. гривень. Більше того, у планах міністерства – зменшити розмір пенсійних виплат чиновникам, доходи яких сягають десятків тисяч гривень. Для цієї категорії пенсіонерів буде діяти обмеження з виплати пенсій – 10740 гривень. Йдеться про окрему групу пенсіонерів, чисельність якої доходить до 20 тис. людей. А загальна кількість пенсіонерів в Україні – до 12 мільйонів.