Перший заступник голови облдержадміністрації Іван Крисак провів нараду за участю лісівників, дорожників, земельників, представників агропромислового комплексу, громадських організацій, яка стосувалася виконання Програми розвитку лісового господарства Тернопільщини на 2017-2021 роки.
Незважаючи на те, що обласна рада затвердила Програму ще місяць тому, лісівники за власні кошти виготовили правовстановлюючі документи на 26 га нових лісів на землях, прийнятих від органів місцевого самоврядування.
Про це повідомив начальник Тернопільського обласного управління лісового та мисливського господарства Олег Яремко.
– Навесні створено 55 гектарів нових лісів. Тобто, весняний план виконано. Всього програмою на 2017 рік передбачено створення 60 гектарів лісів, тож 5 гектарів лісівники планують створити ще восени. Звичайно ж, цифра незначна, враховуючи, що для досягнення науково обґрунтованої цифри лісистості області (20 відсотків) потрібно ще 93 тисячі гектарів. Водночас її можна відкоригувати, збільшивши планові завдання з лісорозведення. Лісові господарства і надалі здійснюють виготовлення правовстановлюючих документів на землю за власні кошти. Однак розраховують і на виділення 0,5 млн грн, передбачених Програмою. Як і на відшкодування втрат від сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва зі спецфондів районних і сільських бюджетів, – резюмував Олег Яремко.
В управлінні уже відбулося кілька нарад із представниками Держгеокадастру щодо пошуку земель під заліснення. Питання, яке розглядали, стосувалося готовності надання 4,5 тис. га під лісорозведення, які озвучено на селекторній нараді в облдержадміністрації. Відтак ці земельні ділянки потрібно вивчити, аби визначити, на які з них лісові господарства можуть претендувати. Оскільки, за словами першого заступника начальника головного управління Держгеокадастру Віктора Білецького, вони мають дані станом на 2010 рік. А тому гарантій того, що 4,5 тис. га є в повному обсязі для передачі лісгоспам, враховуючи ажіотаж навколо землі на території нашої області, немає. Відтак лісгоспи оперативно опрацьовують інформацію, аби встигнути виготовити документи на землю до кінця року та напрацювати земельну базу для створення нових лісів у наступні роки.
Інша проблема – захисні лісові насадження, яких не визначено законодавчо як такими, що є лісовим фондом. Відтак заступник начальника з експлуатаційного утримання доріг Служби автомобільних доріг у Тернопільській області Петро Вільчинський поінформував: фактично щорічно на статтю «озеленення доріг» спрямовується 2-2,5 відсотка від загального фонду фінансування на експлуатацію та утримання доріг, що в грошовому еквіваленті становить від 1 до 2 млн. грн. Сюди входять посадка зелених насаджень, рубки догляду, боротьба з самосійними чагарниками на смугах відводу і косіння трави. Однак окремої статті щодо створення насаджень немає. Вільні землі, на яких можна садити дерева, теж практично відсутні. Тож аби попередити снігові замети доріг, в основному садіння зелених насаджень здійснюється на тих ділянках, де є прогалини.
Але і тут дорожники стикаються з проблемою. Створюючи зону насаджень на межі між полями і дорогами, дерева практично не виживають, оскільки їх знищують гербіциди, якими обробляють поля. Скажімо, на об’їзній дорозі Тернополя 90 відсотків новостворених ялинових насаджень фактично загинули.
Не ліпша ситуація у комунальних лісах. Як повідомив перший заступник директора Департаменту агропромислового розвитку ОДА Володимир Стахів, правовстановлюючих документів на землі, підпорядковані асоціації «Тернопільоблагроліс», виготовлено на 4,9 тис. га з 23,5 тисяч. Комунальні лісогосподарства нових лісів не створюють взагалі, лише здійснюють відновлення тих ділянок, де відбувалися рубки.
До слова, керівник громадської організації «Екоальянс» Олександр Філь запитав заступника директора департаменту агропромислового розвитку, на яку площу цьогоріч агропідприємства планують виготовити правовстановлюючі документи на землю. Володимир Стахів поінформував, що раніше на виготовлення таких документів спрямовувалися кошти з Мінагрополітики і департамент мав змогу контролювати цей процес. Тепер комунальні ліси стали підпорядковуватися районним радам, отож департамент не має на них впливу.
Не оминув Олександр Філь і проблеми лісистості у деяких районах, яка є катастрофічною, враховуючи кількість розораних земель і відсоток покритості лісами. Керівник громадської організації запитав, чи ставлять земельники перед собою завдання шукати землі для заліснення. Першочергово – в Підволочиському, Козівському, Теребовлянському, Збаразькому, Зборівському та інших районах. На що перший заступник начальника Головного управління Держгеокадастру поінформував, що наразі не має зведеної інформації по районах. А має лише загальні цифри за 2014 рік щодо обстеження земельних ділянок, з яких лише 1,7 тис. га можуть бути гарантовано заліснені. Також обурення громадського діяча стосувалося і вкрай негативної ситуації щодо безконтрольного вирубування насаджень уздовж автодоріг.
Петро Вільчинський апелював, що не потрібно звинувачувати лише дорожню службу, адже на Тернопільщині активно розвивається дорожній сервіс. Скажімо, Байковецька об’єднана територіальна громада надавала в оренду земельні ділянки в напрямку аеропорту і за кілька років насаджень там практично не залишилось, адже кожен орендар хотів мати вільний доступ до дороги. Тож першочергово потрібно питати сільські ради та об’єднані територіальні громади, чи прописано в угодах надання земельної ділянки під створення дорожнього сервісу не лише збереження наявних насаджень, а й створення нових, як роблять це у всіх європейських країнах.
На завершення наради обговорили і питання самозаліснення земель та їх статус. Як поінформував Олег Яремко, підприємства облуправління цікавлять насамперед самозаліснені державні землі, які можна приєднати до держлісфонду та опікуватися ними, зробивши належні догляди на їх територіях. Поговорили і про приватні самозаліснені землі, які можна було б узаконити, внісши поправки до земельного і лісового законодавства. Відтак, потрібно зробити суттєву їх інвентаризацію. Тож перерву взяли до 1 серпня.
Прес-служба Тернопільського ОУЛМГ