Повідомити новину

Поширити:

Коронавірус боляче вдарив по українській економіці. Через карантинні обмеження чимало родин на кілька місяців втратили свій звичний дохід і були змушені жити на заощадження. За даними НБУ, у першому півріччі 2020 року заощадження українців скоротилися майже на 6%. Щоб вирівняти ситуацію, Президент Володимир Зеленський ініціював підвищення мінімальної заробітної плати вже у вересні. За який рахунок планують підвищення і коли чекати наступного?
Плюс до зарплати з вересня
Верховна Рада 25 серпня ухвалила закон, який передбачає підвищення мінімальної заробітної плати до 5000 гривень з 1 вересня 2020 року. За розрахунками уряду, збільшення зарплати дасть змогу привести її у відповідність із реальним прожитковим мінімумом, який зараз фактично сягнув 4 900 грн. Найперше мають зрости доходи працівників бюджетної сфери: вчителів, медиків, соціальних працівників, оскільки їхні посадові оклади розраховуються за єдиною тарифною сіткою, прив’язаною до мінімальної зарплати.
«Це – певні кроки у напрямку дійсно цивілізованого рівня життя в Україні. Карантин продовжується, але після серйозної паузи, коли понад два місяці не працювали ні підприємці, ні ФОПи, багато державних підприємств, зараз дуже важливо трішки підтримати людей», – наголошує Володимир Зеленський.
Експерти кажуть, що, навіть попри невелику суму підвищення у 277 гривень, у кризові часи воно буде відчутним. Голова Ради Національного банку Богдан Данилишин зауважує: «Підвищення мінімальної заробітної плати так чи інакше підвищить доходи громадян і, відповідно, збільшить можливість заощаджень. Тому підвищення мінімальної заробітної плати навіть до озвученої величини є необхідним і доцільним у цей момент».
За планом уряду, збільшення заробітної плати восени – це тільки перший етап. Впродовж 2021 року виплати зростатимуть ще двічі: з 1 січня – до 6 000 гривень, з 1 липня – до 6 500 грн. Наступні підвищення мають передбачити у проєкті державного бюджету на наступний рік, який уряд має подати до Верховної Ради до 15 вересня.
Наслідки підвищення
Підвищення мінімальної зарплати планують здійснити за рахунок надходжень від податків. У пояснювальній записці до закону йдеться про збільшення планових податкових надходжень на 541,3 млн грн, зокрема з податку на доходи фізичних осіб і податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів. Крім того, додаткові видатки на оплату праці забезпечать за рахунок економії на обслуговуванні державного боргу. Через курсову різницю потреба у виплатах зменшилася майже на 3,5 млрд грн.
У Мінфіні прогнозують, що завдяки збільшенню зарплати у 2020 році близько 1,7 млрд грн додатково отримає Пенсійний фонд і ще 1,2 млрд грн – місцеві бюджети і держбюджет.
«Загалом запропоновані зміни стимулюватимуть зростання споживчого попиту, забезпечать детінізацію «сірих» зарплат. Це дасть змогу підвищити надходження до бюджету Пенсійного фонду, зміцнити стабільність бюджетної та пенсійної системи, а також поліпшить захист трудових і соціальних прав громадян», – запевняє міністр фінансів Сергій Марченко.
Загалом економісти мають різні погляди на ініціативу Президента. Частина експертів застерігає щодо ризиків для інфляції і зростання бюджетних витрат, які складно буде покрити. Так, директор економічних і соціальних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин зауважує: «Виглядає це так, що видатки з бюджету будуть розширюватися. Треба буде шукати, за рахунок чого їх покривати. Добре, якщо за рахунок внутрішніх ресурсів».
Натомість радник Президента з економічних питань Олег Устенко заперечує такі закиди і запевняє, що зростання мінімальної заробітної плати не призведе до росту інфляції.
«Підвищення мінімальної заробітної плати суттєвого впливу на інфляцію не матиме. Прогнозований приріст інфляції буде на рівні 2%, що на порядок менше, ніж закладено у макроекономічному прогнозі уряду. Так, підвищення заробітної плати може впливати на курс гривні, однак при такій низькій інфляції та понад 28 млрд золотовалютних резервів це не вдарить по курсових параметрах. Враховуючи обсяги золотовалютних резервів, на фоні того, що у нас продовжується співробітництво з міжнародними інституціями, на фоні того, що Україна робила успішне розміщення своїх європейських бондів, говорити, що мінімальна заробітна плата підірве курс, як мінімум неправильно», – пояснює Устенко.
Наступного року мінімальна зарплата має зрости ще на півтори тисячі гривень. Наскільки ця сума покращить добробут українців, буде залежати від загальної економічної ситуації.