gazpostach

Зелені свята повертають людей у храмиСьогодні вперше плакала у храмі,

Одна за одною котилася сльоза,

Бо я немов вернулася до мами,

В якої дуже довго не була…

До мене Богородиця всміхнулась

І ніжно свого сина обняла.

Так легко і земля мов похитнулась,

Зате душа і голос вже співа…

«Як гарно в Твоїм храмі, Божа Мати!»,

Тут забуваю кривди і жалі.

Сьогодні я буду Тебе благати:

«Спаси усіх, хто є на цій Землі».

Віра СИРОТА-ЯБЛОНЬ

День святої Трійці (П’ятдесятницяДень Зіслання Святого ДухаЗелена неділя) цього року припадають на 7 червня. Трійця – одне з дванадцяти головних православних свят. Свято Трійці прославляє Бога Отця, Бога Сина і Бога Духа Святого. На Тернопільщині ще з давніх-давен цикл свят називають  зеленими, інколи – трав’яними чи хоптяними. До речі, у Старій Могильниці на Теребовлянщині є церква Пресвятої Трійці, яку називають Хоптяною (від слова «хопта» – трава; цьогоріч храму виповниться 300 років).  Напередодні неділі у суботу ми прикрашаємо («маюємо») храми, подвір’я, оселі зеленим гіллям і лепехою. 

Як твердять священники, це робиться у знак того, що Святий Дух оновлює кожну людину, адже людина, яка живиться Святим Духом, починає розквітати, має можливість принести плоди для Христа. Це дуже гарне символічне порівняння. 

Проте ставили в будинки трави ще й з іншої причини. Наші предки вірили, що встеливши трав’янистою зеленню підлогу, та прикрасивши домівку, трави, які до часу свята набрали повну силу, зможуть поділитися нею з людьми. Крім того, трави виганяли з дворів і будинків злих духів, захищали сім’ї від лихого ока і хвороб, допомагали одужати слабким, хворим людям і тваринам.

Також наші предки вірили, що свічки, принесені в цей день з церкви, захистять дім і його мешканців від зла і напасті.

До речі, у нашому краї у Борщівському районі є село Трійця, у Кременецькому – Духів. Є села, що мають назву Зелене – у Борщівському, Гусятинському, Зелена – Бучацькому і Чортківському, Зеленче – Теребовлянському, Устя-Зелене – Монастириському, Зелений Гай – Заліщицькому районах. Цими днями у багатьох населених пунктах краю святкуватимуть храмові празники. 

Цьогорічною особливістю Зелених свят є й те, що післявеликодні поминальні дні перенесли на Зелені свята. Тож віряни матимуть можливість не тільки відвідати храми, а й віддати належну шану своїм світлої пам’яті родичам, друзям, знайомим. Також у багатьох населених пунктах краю священники освятять оселі та поля.

Олена ПАТЕРИК

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*