gazpostach

Зберегти екосистему ДністраТернопільська обласна рада ухвалила звернення до обласних рад, обласних державних адміністрацій Івано-Франківської, Хмельницької та Чернівецької областей щодо тимчасової заборони промислового вилову риби на річці Дністер на період 2016-2018 років:

«Басейн ріки Дністер охоплює західну частину України і більшу частину території Молдови. Площа басейну становить 72100 км², з них у межах України – 52690 км², або 73 відсотки. Загальна довжина річки – 1362 км, з них у межах України – 925 км, або 68 відсотків. Басейн річки простягається в межах Львівської, Івано-Франківської, Тернопільської, Хмельницької, Вінницької, Чернівецької та Одеської областей.

Дністер – справді унікальна екосистема. Тут мешкають десятки видів риб, які внесені до Європейського червоного списку і перебувають під охороною Бернської конвенції. Зокрема – вирезуб причорноморський, марена звичайна, йорж смугастий, стерлядь прісноводна, чоп великий.

Вітчизняні науковці й екологи зазначають, що впродовж останніх 20 років кількість рибних запасів на Дністрі зменшилася в десятки разів. Побутове браконьєрство, ненормовані скиди води гідроелектростанціями, промислове забруднення, заморні явища, потрапляння агрохімікатів у водні об’єкти, відсутність системного зариблення аборигенними видами риб — ось далеко не повний список причин зменшення рибних запасів.

Унаслідок цих негативних впливів останніми роками спостерігають різке зменшення чисельності основних видів риб – судака, коропа, сома, ляща. Понад 80 відсотків видового складу риб перебувають під охороною відповідно до різних нормативних актів, також і міжнародних, а 16 видів занесені до Червоної книги України.

Як зазначають науковці, є певні проблеми із відтворенням водних біоресурсів річки Дністер. Її долина в окремій частині є справжнім каньйоном. Саме тому умови нересту й розвитку молодняку для більшості видів риб далекі від оптимальних. Щодо аборигенних видів риб існує інша проблема – державні кошти надходять, проте відсутні відповідні риборозплідні потужності, що обмежує кількість доступного зариблювального матеріалу.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.05.1996 року № 552 «Про перелік промислових ділянок рибогосподарських водних об’єктів (їх частин)» визначено перелік промислових ділянок для вилову риби, до якого увійшов і басейн річки Дністер з лиманами й водосховищами. Однак з року в рік на Дністрі здійснюють незаконний і неконтрольований промисловий вилов риби, чим наносять збитки екосистемі цієї річки.

Рибні ресурси винищують не лише стихійні браконьєри, а й цілком «законні». Промисловий вилов риби на Дністрі здійснюють із численними грубими порушеннями правил промислового рибальства. Так, виловлюють рибу впродовж усього року – і взимку, коли риба скупчується в зимувальних ямах, і під час нересту. Усі намагання спіймати й покарати браконьєрів і промислових рибалок зводяться до посилання на діючий дозвіл й отриману квоту спеціального використання водних біоресурсів.

Украй неефективною є діяльність Держрибагентства України, яке, відповідно до ст.24 Закону України «Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів», видає дозволи на право вилову водних живих ресурсів. Держава надає риболовецьким артілям (бригадам) право встановлювати лише обмежену кількість сіток, визначено навіть розмір вічка сітки. Але, насправді, їхню роботу ніхто не перевіряє, і промисловики мають змогу коїти все, що заманеться: ловити під час нересту, зимування риби в ямах, наглухо перегороджувати сітками русла річок, значно занижувати в документах показники розміру улову (щоб платити мізерні податки, отримуючи надприбутки).

Контроль за дотриманням відповідних квот на промисловий вилов риби здійснюють інспектори Держрибохорони на місцях. Проте, враховуючи недостатню чисельність штату цих служб в областях, низьку мотивацію працівників і високий рівень корупції, цей контроль здійснюють неналежним чином, а подекуди він відсутній.

Промислове освоєння Дністра створює перешкоди в реалізації туристичного й рекреаційного потенціалу регіону, який є одним із найбільш пріоритетних, що призводить до втрати перспективи поповнення бюджету держави за рахунок розвитку туристичної галузі.

Вважаємо, що тимчасова заборона промислового вилову риби дозволить перейти від браконьєрства та варварського промислу до аквакультури та рекреаційного рибальства.

З огляду на вищевикладене, просимо підтримати ініціативу Тернопільської обласної ради про тимчасову заборону промислового вилову риби на річці Дністер у межах Тернопільської, Івано-Франківської, Чернівецької та Хмельницької областей на період 2016-2018 років для вирішення екологічної ситуації, пов’язаної зі збереженням водних біоресурсів у регіоні, відновлення чисельності видів риб, зокрема тих, що перебувають під охороною відповідно до різних нормативних актів (і міжнародних), а також занесених до Червоної книги України.

Відновлення промислового лову вважаємо можливим лише після надання висновків екологічними науковими організаціями щодо оцінки чисельності основних видів риб, можливості та обсягів їх вилову промисловими знаряддями лову, а також після налагодження системи моніторингу та якісного контролю за додержанням квот на промисловий вилов риби.

Звертаємося до обласних рад, обласних державних адміністрацій Івано-Франківської, Чернівецької і Хмельницької областей щодо підтримки зазначеного рішення й пропонуємо налагодити координацію спільних дій із порушеної проблеми».

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*