Повідомити новину

Поширити:

Пролежні — це пошкодження, а згодом некроз шкіри, яке виникає через недостатність кровотоку в певному місці через тривалий тиск.

Спочатку з’являється невелике почервоніння на ураженій ділянці шкіри (перша ознака пошкодження тканини). До патологічного процесу можуть бути залучені різні шари шкіри, м’язи та кістки. Ділянками, які особливо схильні до ризику, є крижовий відділ хребта, п’яти, лікті та лопатки

. Наразі існує багато ефективних дерматологічних засобів, які можуть запобігти ушкодженням, а в разі їх появи — вилікувати їх. Одним із таких препаратів є судокрем.

Що є факторами ризику утворення пролежнів

Люди, які вимушені перебувати в одному положенні та не можуть пересуватись чи рухатись через хворобу, дуже часто страждають від появи пролежнів.

Основними факторами ризику появи дефектів шкіри є:

  1. зниження фізичної активності або повна відсутність рухів;
  2. вік понад 65 років;
  3. тривалий негативний вплив на шкіру подразників;
  4. порушення здатності до загоєння ран через недостатнє харчування, цукровий діабет, захворювання периферичних артерій або венозну недостатність;
  5. порушення нервової чутливості через ураження (такі люди не відчувають дискомфорту або болю, які спонукали б їх змінити положення).

Похилий вік як один з основних факторів ризику

Старіння саме по собі не є причиною пролежнів. Але під час старіння в тканинах відбуваються зміни, що збільшують ймовірність розвитку пролежнів. З віком зовнішні шари шкіри стоншуються. У людей похилого віку кількість жиру та м’язів менша, ніж у дорослих. Вони виступають амортизатором і зменшують тиск на тканини. Кількість кровоносних судин скорочується, а їхні стінки стають тоншими і легше рвуться. Усі рани, зокрема пролежні, загоюються повільніше.

Симптоми пролежнів

У більшості людей пролежні викликають біль і свербіж. Однак для пацієнтів, чиї відчуття притуплені, навіть серйозні рани можуть бути безболісними. Пролежні поділяють на чотири стадії (від 1 до 4) залежно від ступеня тяжкості пошкодження м’яких тканин. Пролежні не завжди прогресують від легкої до важкої стадії. Іноді перші ознаки пролежнів стають помітними на 3 або 4 стадії.

  • 1 стадія. Почервоніла або порожевіла шкіра, але поверхня не пошкоджена. У людей із темною шкірою зміни в кольорі можуть бути непомітними. Це місце може бути холоднішим або теплішим, щільнішим або м’якшим порівняно із сусідніми ділянками. На цьому етапі виразка фактично ще не утворилася.
  • 2 стадія. Пролежень із поверхневим пошкодженням шкіри з рожевою або червоною основою. Є деякі дрібні пошкодження шкіри, зокрема стирання, пухирі або і те, й інше.
  • 3 стадія. Шкіра над ураженням повністю відсутня. Іноді глибина виразки досягає жирового шару. М’язи та кістки в цьому місці не оголені.
  • 4 стадія. Шкіри немає, м’язи, сухожилля і кістки в ділянці ураження оголені.