gazpostach

Вишнівець досі лихоманитьТе, що покладено на судочинство, взялися робити люди. З початку тижня гучна вишнівецька справа набрала нових обрисів, обросла неймовірними деталями. Ошелешені від жорстокого вбивства і розслідування злочину вишнівчани поділилися на два табори. Одні не вірять, що злочин скоїв 16-річний Василь Гнатюк (хоча неповнолітній підозрюваний, відповідно до Кримінально-процесуального кодексу, має захист стосовно нерозголошення його особистих даних, проте приховувати уже нічого – на брифінгу у поліції прозвучало його прізвище, більше того, ЗМІ розтиражували навіть його фото). Другі повірили слідству, вони на боці потерпілої родини, яка спочатку сама не вірила у причетність до вбивства дзвинячського підлітка, а згодом, ознайомившись з матеріалами справи, переконалася, що так воно і є. Підігріли ці пристрасті столичні журналісти – у п’ятницю у Вишнівець бусом прибули представники програми «Битва екстрасенсів». Щоправда, у знімальній групі екстрасенсів не було, так би мовити, журналісти прибули підготувати грунт для майбутнього десанту. І хоча столичні гості суворо заборонили знімати подію, деякі роззяви таки не втрималися і згодом запустили відео з гаджетів в Інтернет-простір.

Мати покійної Ірини Мукоїди обурена тим, що відбувається навколо смерті її дитини. «Ще сорок днів не минуло, а вони вже топчуться на її могилі», – згорьовано і знеможено каже вона.

Білий бус дуже хотів в’їхати на вулицю, де проживає родина потерпілих. Але хату вже охороняли правоохоронці, які прибули на виклик. Сім’я дуже втомилася від надмірної уваги, пересудів, наклепів (це ж треба: придумали, що вони взяли гроші, аби погодилися з висновками слідства). На те матір каже: «Таке не приснилося б у найстрашнішому сні».  Загалом усе менше людяності і співчуття, а все більше відчуження, навіть агресії відчуває родина, яка втратила доньку за дуже важких обставин.

Що спонукало потерпілих повірити у майже неймовірне: їхню доню вбив низенький, без пальця на правій руці хлопчина, який до того не був знайомий з Іриною? Тепер уже не є секретом: правоохоронці надали загалу цю інформацію, яка на етапі досудового розслідування не підлягає розголошенню. А саме результати негласних слідчих дій – телефонні розмови між батьками, братом Василя Гнатюка. З них випливає, що Василь цієї фатальної ночі зізнався братові, що вбив людину.

У понеділок, десятого липня, громадськість отримала свіжу обойму доказів, які свідчать проти Василя. На брифінгу керівник ГУ НП в області Олександр Богомол оприлюднив висновки двох молекулярно-генетичних експертиз, які проводили у Вінниці.

– Хочу наголосити, що під час огляду місця події ми використовуємо одноразові номерні пакети для збору речових доказів. Все, що ми вилучили, спрямували у Вінницький науково-дослідний експертно-криміналістичний центр. На експертизу слідчі передали ніж, який вилучили на місці події, штани підозрюваного із залишками крові і запальничку.

Як повідомив Олександр Богомол, відповідно до результатів, на ножі та штанах експерти виявили сліди ДНК і підозрюваного, і вбитої дівчини. На запальничці жодних слідів не знайдено. Стосовно того, чи було згвалтування, наразі висновків експертизи нема.

– Не добре, коли мешканці Вишнівця роблять свої висновки і нікого не хочуть слухати, а навпаки, починають уже цькувати родину загиблої, зауважив головний поліцейський.

Звернулася до правоохоронних органів і мама вбитої дівчинки. Жінка розповіла, що на неї здійснюється тиск. Цю інформацію перевірять відповідні служби і дадуть юридичну оцінку.

Цього ж дня в апеляційному суді області розглядали скаргу на застосування запобіжного заходу для затриманого. Адвокат підозрюваного просив змінити тримання під вартою на домашній арешт. Зала була ущент заповнена людьми. За скляними стінами так званої «клітки» плакав Василь. Він говорив про те, що поліція його примусила зізнатися у тому, чого він не чинив. Мовляв, залякували, що відріжуть статевий орган, розправляться з братом. А його сліди на знарядді вбивства можна пояснити тим, що його примусили взяти ніж у руки.

Словом, простого досудового розслідування не буде. Наразі колегія суддів апеляційного суду області залишила підозрюваного під вартою без права внесення застави.

Варто було б, аби досудове розслідування проводили без громадського тиску та звинувачень. Але, схоже, що тиші не буде. Тим більше, що до Вишнівця збираються приїхати екстрасенси.

І ще один цікавий момент. У понеділок увечері в Інтернеті з’явилося відскановане судове рішення стосовно журналістки-криміналістки, яка прибула у Вишнівець. З’ясувалося, що у 2015-му її судили за поширення на своїй сторінці в Інтернеті інформацій сепаратистського та колабораціоністського характеру. Звідти випливає, що ця журналістка – неабияка прихильниця Путіна. Кажуть: коли ти вдивляєшся у темряву, темрява вдивляється у тебе. Отож не дивно, що особу журналістки вивчили і відразу ж видали на гора компромат.

Чи винен Василь, чи ні – нехай встановлює слідство і суд. Здається, що наразі варто утриматися від осуду, інших непростих моральних переживань, породжених вишнівецькою трагедією, зокрема, як таке жахіття могла скоїти, по суті, ще дитина… Але фраза Ліни Костенко «Майбутні злочинці іще в личинці» чомусь непереборно переслідує…

Ольга КУШНЕРИК

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*