Повідомити новину

Поширити:

Щоосені в Україні починається сезон грипу та застуди. Цьогоріч він припаде на період другої хвилі коронавірусу і може значно ускладнити епідеміологічну ситуацію. Щоб убезпечитися від хвороб, лікарі радять робити щеплення. При цьому наголошують: в умовах пандемії вакцинація стала ще важливішою. Як безпечно організувати щеплення в умовах карантину і коли це краще зробити?
Важливість вакцинації
Загалом в Україні доволі низький рівень вакцинації. За статистикою МОЗ, станом на серпень цього року рівень охоплення плановою вакцинацією дітей до 1 року становить менше 50%. Найнижчі показники у Закарпатській, Чернівецькій, Львівській, Івано-Франківській, Рівненській, Вінницькій, Запорізькій та Волинській областях.
Міністр охорони здоров’я Максим Степанов нарікає і на низький рівень вакцинації серед дорослих: «В нас дуже велике занепокоєння щодо вакцинації дорослих від дифтерії та правця. Щеплено лише 28,4% згідно з планом. Така ситуація загрожує новими спалахами вакцинокерованих хвороб, в тому числі кору, які можуть стати непосильним тягарем для нашої медичної системи в умовах COVID-19».
Статистика є загрозливою, тому вакцинація – найефективніший спосіб захисту від інфекційних захворювань. Імунна система реагує на введену вакцину, виробляючи імунітет проти інфекції, і таким чином формує захист проти хвороби. Високий рівень вакцинації у суспільстві забезпечує колективний імунітет.
На важливості щеплень наголошує і Президент Володимир Зеленський: «Кір, правець, туберкульоз – важкі хвороби, не менш небезпечні, ніж коронавірусна інфекція. Треба пояснити українцям, що вакцинація важлива саме тепер».
Медики кажуть, що у часи коронавірусу найбільше значення має вакцинація проти грипу, бо захворіти і на грип, і на Covid-19 можна одночасно.
«Уже почали з’являтися наукові публікації про поєднання двох інфекцій в одного пацієнта, що негативно позначається на його стані. Вакцинація проти грипу не захищає від COVID-19, але дає змогу уникнути зайвої госпіталізації та звернення до лікарів», – пояснює лікар-інфекціоніст Федір Лапій.
Якщо восени в Україні відбудеться спалах грипу, це стане додатковим тягарем для системи охорони здоров’я. Насамперед навантаження відчують медичні працівники, що вплине на швидкість та якість медичної допомоги. Саме тому важливо подбати про вакцинацію від грипу якомога раніше.
Правила безпечного щеплення
Навіть під час пандемії COVID-19 МОЗ рекомендує не переривати плановий графік вакцинації, яка має відбуватися за Національним календарем щеплень. Але через карантин слід дотримуватися правил безпеки.
Насамперед сімейний лікар має дистанційно призначити оптимальний час вакцинації, щоб уникнути скупчення людей. У лікарні мають бути окремі входи для хворих та здорових людей, які прийшли на вакцинацію. У медзакладі усі зобов’язані перебувати в масках, дотримуватися дистанції та дезінфікувати руки.
Аби мінімізувати кількість походів до лікарні, МОЗ рекомендує поєднувати профілактичні огляди з вакцинальними сесіями. Також можна вводити кілька вакцин, передбачених календарем профілактичних щеплень, в один день для певної вікової групи.
Щеплюватися можна протягом всього епідсезону – з осені до весни. Водночас медики радять зробити вакцинацію до початку сезону захворювання, як тільки вакцина з’явиться в країні. Про наявність препаратів можна дізнатись у сімейного лікаря.
Якщо графік щеплень порушено, вакцинацію можна почати проти будь-якої інфекції. Головне – дотримуватись індивідуального плану, складеного лікарем.
Наявність вакцин
Наразі усі області України забезпечені вакцинами для обов’язкових щеплень, звітують у МОЗ. У наявності: 2 млн доз від поліомієліту, 2 млн доз від дифтерії, правця для дорослих, 1,7 млн моновакцин від гепатиту В, 735 тисяч доз п’ятикомпонентної вакцини від кашлюку, дифтерії, правця, гепатиту В та Hib-інфекції. Загалом держава закуповує вакцини від 10 інфекційних хвороб.
Цьогоріч за бюджетні кошти також закуповують вакцини від грипу. Ними безкоштовно вакцинуватимуть людей із групи ризику: медпрацівників, вчителів, літніх людей віком від 60 років, пацієнтів із хронічними захворюваннями.
«У нас є чотири виробники. Усі ці вакцини є безпечними. Окрім того, що ці вакцини будуть у вільному продажі, ми також займаємося тим, щоб завезти вакцини для вакцинації груп ризику за бюджетні кошти», – уточнюють у МОЗ.
За статистикою, минулого епідсезону Україна закупила 542 тисяч доз вакцин проти грипу, при цьому було вакциновано більше 238 тисяч людей. Цього року планують закупити вакцин від грипу вдвічі більше.
Експерти розраховують, що масковий режим і соціальне дистанціювання допоможуть знизити поширення грипу у цьому сезоні. Водночас медики закликають не сподіватися на удачу й убезпечитись від хвороб вакцинацією.