Повідомити новину

Поширити:

Вчора до  Тернопільського обласного лабораторного центру завітали  фахівці з Міністерства охорони здоров’я України (МОЗ) і Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ). Мета візиту  – розказати і показати нашим вірусологам, як правильно подбати про власну безпеку і швидко виявляти у зразках сліди коронавірусної інфекції.
Для того, щоб робота медиків була ще ефективнішою  в обласний лабораторний центр передали нове обладнання. Його вартість – 8 млн грн.
Варто наголосити, що у зв’язку зі складною ситуацією з COVID-19 матеріалів на аналізи щоденно надходить дуже багато, а лабораторний центр уже не перший місяць працює без вихідних і фактично цілодобово. Фахівці працюють відразу у двох лабораторіях, залучили додаткових працівників. Без постійних навчань тут, звісно ж, не обійтися, особливо у нинішній ситуації.
– Фахівці надають нашим спеціалістам як практичну, так і теоретичну допомогу, – сказала головний державний санітарний лікар Тернопільщини Оксана Чайчук. – Вони нині працюють з лікарями-вірусологами, епідеміологами, а також з лікарями, які безпосередньо борються з особливо небезпечними інфекціями. Йдеться і про помічників лаборантів із середньою освітою, а також бактеріологів і мікробіологів, адже вони усі тепер працюють із коронавірусом.
– Таке навчання дає можливість покращити і вдосконалити роботу, – стверджує доцент кафедри вірусології Національної медичної академії післядипломної освіти ім. П. Шупика Оксана Обертинська. – По суті, ми навчаємо їх правильній роботі з полімеразно-ланцюговою реакцією, точніше – із різними її модифікаціями. Окрім того, у нас ще відбулися тренування із біологічної безпеки. Медиків навчали навіть, як правильно вдягати і знімати засоби індивідуального захисту, а також – обробляти обладнання, аби не поширити інфекцію.
– Усе це ми отримали завдяки підтримці Європейського Союзу, – уточнює національний професійний офіцер із лабораторій ВООЗ в Україні Артем Скрипник. – Таке оснащення необхідне для діагностики COVID-19, тобто – на підсилення тих потужностей, які вже є у тернопільських фахівців. Це, зокрема, ампліфікатор, шафи біологічної безпеки, центрифуги, спеціальні лабораторні меблі, набори для проведення ПЛР, виявлення РНК вірусу тощо.
Але навіть таке вартісне обладнання не здатне врятувати ситуацію, якщо люди нехтуватимуть елементарними правилами, що допомагають вберегтися від вірусу, – вважає експерт біолабораторної безпеки біозахисту Бюро ВООЗ в Україні Ярослава Максимович. – Найпростіше правило – дотримуватися фізичної дистанції між людьми. Не можна нехтувати правилами, які визначили у ВООЗ,  – користуватися антисептиками, мити руки з милом, носити захисну маску.
Галина САВЧУК