Повідомити новину

Поширити:

Першими вакцинованими в Україні стануть медики, військовослужбовці і мешканці будинків для людей похилого віку.
Розвинуті країни ще місяць тому розпочали масову вакцинацію від коронавірусу. Україна ж чекає на перші надходження і планує почати робити щеплення у лютому. На яку вакцину можуть розраховувати українці? Коли і за чий кошт зможе щепитись більшість населення?
Старт вакцинації
Розпочати вакцинацію українців обіцяють у середині лютого. До цього моменту в країну має прибути перша партія європейської вакцини від коронавірусу в рамках ініціативи COVAX, яка дбає про доступ незаможних країн до щеплень. Попередньо відомо, що надійдуть 117 тисяч доз вакцини компанії Pfizer. Протягом першого півріччя 2021 року Україна має отримати від COVAX ще від 2,2 до 3,7 млн доз вакцини AstraZeneca.
Також Україна закуповує вакцини за гроші державного бюджету. Наразі МОЗ вже придбав 1,9 мільйона доз китайської вакцини від коронавірусу Sinovac Biotech. Перша партія буде доправлена в Україну протягом 30 днів після її офіційної реєстрації. Водночас міністр охорони здоров’я обіцяє й інші вакцини: «Вакцина компанії Sinovac – не єдина, яку буде закуповувати держава. Ми перебуваємо на фінальній стадії підписання договорів з іншими провідними світовими виробниками».
Як тільки вакцини прибудуть в Україну, першими, кому зроблять щеплення від коронавірусу, будуть люди з груп ризику – медики, освітяни, військові, поліцейські, люди з хронічними захворюваннями. У рамках першого етапу планується вакцинувати 367 тисяч осіб.
«Дорожня карта вакцинації складається з п’яти етапів. Перший – вакцинація людей з критичним ризиком інфікування. Це – медпрацівники та персонал, які надають допомогу хворим на COVID-19, люди в будинках для людей похилого віку, військовослужбовці операції Об’єднаних сил, які перебувають на передовій», – пояснює Прем’єр-міністр Денис Шмигаль.
За підрахунками МОЗ, першочергової вакцинації потребує приблизно 21 млн людей. Саме стільки українців об’єднують групи ризику. З кожним етапом вакцинації кількість охоплених зростатиме, і на останньому етапі (наприкінці 2021 – початку 2022 року) планують щепити людей, які не потрапляють у групи ризику ні за віковими, ні за професійними показниками.
Вакцинацію будуть проводити на базі чинних кабінетів щеплень. Записатися можна буде кількома способами: через сімейного лікаря або спеціальний сайт, який запустять найближчим часом.
«На сайті буде вся інформація про імунопрофілактику, запис на щеплення, місця, де можна їх зробити, хто буде проводити», – розповідає головний санітарний лікар Віктор Ляшко.
Вартість і надійність
За планом уряду, всі громадяни України будуть вакциновані безкоштовно. Однак ті, хто захоче зробити щеплення позачергово, зможуть вакцинуватися за власний кошт. На комерційному ринку легальна вакцина від COVID-19 має з’явитися до літа 2021 року. Скільки саме буде коштувати курс імунізації з двох доз, сказати складно. Орієнтовна вартість однієї дози може сягати 500-700 грн.
За словами голови Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики Федіра Лапія, в аптеках продаватимуть як Sinovac, яку закуповує Україна, так і вакцини інших виробників. Усе залежить від переговорів фармкомпаній з виробниками і від процедури реєстрації вакцин.
Експерти сподіваються, що в українців буде вибір між вакцинами, адже у кожної є свої переваги та ризики. Так, китайська вакцина Sinovac Biotech належить до так званих інактивованих: вона складається з частинок вбитого вірусу, які спонукають організм вибудовувати захист, але не спричиняють хвороби. Наразі вакцина показала ефективність у 50,4%, що вже викликало хвилю критики з боку політиків. Так, депутатка фракції «Європейська Солідарність» Марія Іонова вважає показник занадто низьким для масової вакцинації українців: «Ефективність цієї інактивованої вірусної вакцини – на рівні 50%. Очевидно, що це препарат для країн третього світу, які перебувають у критичній ситуації і не мають іншого вибору».
У тому, що Україна запізнилась із закупівлями і змушена брати те, що доступно на ринку, впевнена і депутатка від «Голосу» Ольга Стефанишина: «Більшість країн світу перестрахувалися й уклали угоди з кількома виробниками вакцин. Вірогідність отримати якомога більшу кількість ефективних вакцин із такою стратегією виростає в рази. Але наше МОЗ не поспішало. Початок перемовин ДП «Медичні закупівлі України» почало лише 10 грудня – на пів року пізніше, ніж це зробили інші країни».
Випробування китайської вакцини досі тривають, і вона надійде в Україну тільки після завершення третьої фази клінічних випробувань. Водночас, крім нашої країни, її закупили  Туреччина, Індонезія і Бразилія та вже встигли прищепити тисячі людей.
Ще одна потенційно доступна для українців вакцина від компанії AstraZeneca має ефективність 76% після введення вже першої дози. Виробники пропонують встановити проміжок між дозами тривалістю 12 тижнів – тоді ефективність зростає до 82,4%. Принцип роботи вакцини базується на використанні аденовіруcу шимпанзе, який транспортує білок коронавірусу до організму людини. Препарат сертифікований у ЄС, ним вже вакцинують у Великій Британії.
Препарат американсько-німецького виробництва Pfizer є РНК-вакциною. Це означає, що частину генетичного коду коронавірусу вводять в організм людини. Це спонукає його виробляти вірусні білки, і цього достатньо для підготовки імунної системи до атаки. Ефективність цієї вакцини сягає 90%, але є і суттєвий недолік. Препарат необхідно зберігати в умовах наднизьких температур (-70℃), що робить складнішим її транспортування.
Попри наближення масової вакцинації, експерти попереджають, що швидкої перемоги над коронавірусом чекати не варто. 2021 рік все ще буде роком пандемії, хоча ситуація має стати більш контрольованою. Як і раніше, українцям слід пам’ятати про важливість носіння масок та дотримання дистанції і чекати на щеплення.