Повідомити новину

Поширити:

29626 квітня 2016 року, у 30-ту річницю катастрофи на ЧАЕС, у державному архіві Тернопільської області відкрили виставку “Чорнобильська трагедія”.
На відкритті виступили директор ДАТО Федір Полянський, члени обласної організації “Союз Чорнобиль України” Ігор Вітенько, Наталія Дереновська та заступник голови цієї організації Олександр Деркач. Про тематичне наповнення розказала автор експозиційного плану, головний спеціаліст відділу інформації та використання документів ДАТО Оксана Ковальчук.
Минає тридцять років відтоді, як страшна біда прийшла на Полісся, зачепивши своїм смертоносним крилом Україну, Білорусь, Росію, Латвію, Польщу та інші країни світу. Чорнобильська катастрофа – це екологічне лихо, після якого у довкілля було викинуто тонни радіоактивного палива. На землі спостерігалося перевищення радіаційного фону в тисячі разів.
Вибухи продовжувалися майже два тижні. Рівень радіації в епіцентрі вибуху першої ночі сягав до 2000 рентген на годину: 18 хвилин – смертельна доза.
Найбільші дози радіації отримали приблизно 1000 осіб, які перебували поряд з реактором у момент вибуху і ті, хто брав участь у ліквідації наслідків аварії у перші дні.
В результаті аварії з сільськогосподарського користування було виведено близько 5 млн. гектарів земель, довкола Чорнобильської АЕС була створена 30-кілометрова зона відчуження, знищені і закопані важкою технікою сотні сіл. З зони були евакуйовані більше 100 тисяч людей.
Через традиційну в СРСР секретність від громадян приховувалася інформація про дійсні масштаби катастрофи, не кажучи вже про те, що не здійснювалися жодні заходи із захисту населення від радіації.
Офіційно було повідомлено, що загинуло 33 людини на пожежі та 130 чоловік – від гострої променевої хвороби. Неофіційно – понад півмільйона людей заплатили здоров’ям і життям.
Чорнобильська катастрофа торкнулася долі мільйонів людей. Її наслідки ще відчуватимуть на собі майбутні покоління. Жодна статистика не дасть відповіді, скільки людських доль понівечено чорнобильським смерчем, скільки ліквідаторів відійшло у вічність.
На виставці в держархіві представлені матеріали, світлини, статті, документи, які розповідають про страшну ніч аварії на ЧАЕС з 25 на 26 квітня 1986 р., про те, як розгорталися події після аварії; спогади, посвідчення, світлини ліквідаторів, пожежників, книги, присвячені чорнобильській трагедії, статті в українських та діаспорних журналах і газетах тощо.
Оксана КОВАЛЬЧУК,
головний спеціаліст ДАТО