Повідомити новину

Поширити:

 
500011Ситуація навколо експорту деревини, яку мусують у ЗМІ уже не один місяць, то набирає обертів, то вщухає. Водночас потерпають від цього лісові господарства, найбільше ті, що сумлінно виконують букву закону. Вагон – це не голка, його в стіжку соломи чи сіна не приховаєш і через митницю він не проїде непомітним. Тому чергові закиди на адресу лісівників, що вони ігнорують закон, щонайменше не відповідають дійсності.
Під «гарячу» руку медійників потрапили два лісові господарства Тернопільського ОУЛМГ – «Бережанське лісомисливське господарство» і «Тернопільське лісове господарство». Їхні вагони з дров’яною деревиною потрапили в когорту підозрюваних, начебто це – ділова деревина. Хоча у працівників лісового господарства є переконливі фотодокази.
Бережанське лісомисливське господарство мало необачність потрапити у «чорний» список навіть двічі. Згадаймо сюжет у Ходорові (Львівська митниця), куди працівники лісомисливського господарства разом із експертом приїхали з’ясовувати ситуацію із затримкою лісосировини. До слова, у першому випадку в бережанських лісівників є експертний висновок, який засвідчує сумлінність підприємства. Проте скільки кругів пекла потрібно було пройти лісівникам, аби довести, що з документами все в порядку. На цьому поставили крапку. І забули, поки не виник другий конфлікт, який тягнеться ще й досі на Закарпатській митниці у Чопі.
Тут ситуація неоднозначна. Тому що перевірка вагонів наших підприємств від початку проходила з безліччю порушень. Зокрема, вагони лише частково розвантажили в присутності представників лісомисливського господарства й перевірку так і не здійснили, хоча представники підприємства разом із експертом Тернопільської торгово-промислової палати були там два дні, свого експерта митниця так і не спромоглася викликати, а фахівця з Тернопільщини до перевірки не допустила. Тож працівники ДП «Бережанське ЛМГ» повернулися додому ні з чим. А згодом, після численних листів на адресу Тернопільської і Закарпатської митниць, майже через місяць (затримали вагони 14 травня, а перевірку здійснили 9 червня) з численними порушеннями Митного кодексу України працівники митниці опублікували висновок, у якому ДП «Бережанське лісомисливське господарство» і ДП «Тернопільське ЛГ» уже фігурують як порушники експортного законодавства.
Із Тернопільським лісовим господарством ситуація ще дивніша. Закарпатська митниця листом повідомляє лісгосп про відкликання вагонів із деревиною у зону діяльності Тернопільської митниці. Водночас представники Тернопільської митниці не володіють інформацією стосовно причин затримки вагонів із деревиною. На лист ДП «Тернопільське ЛГ», адресований Закарпатській митниці щодо причин затримки вагонів, остання повідомляє, що є розпорядження голови Закарпатської ОДА щодо недопущення вивезення за межі митної території України лісоматеріалів з порушенням чинного законодавства в митному режимі «експорт». При цьому Закарпатська митниця не вказує, які саме ознаки порушення митних правил встановлено щодо тернопільських вагонів.
Вершиною абсурдності є лист Закарпатської митниці від 31 травня, в якому сказано, що в результаті перевірки двох вагонів (із трьох) ДП «Тернопільське ЛГ» є різниця у вазі (на 4,6 і 0,6 тонни), що категорично заперечує підприємство, адже масу нетто усіх трьох вагонів обчислювали згідно з однією методикою визначення маси лісоматеріалів. Причини затримки третього вагону, який більше сорока днів простоює в Чопі, закарпатські митники пояснити не спромоглися.
У Митному кодексі України зазначено, що за затримку вагона та інші операції, пов’язані з митним контролем, відповідальність перед залізницею несе відправник товару. Відтак саме на державні підприємства ляже весь тягар відповідальності, а з ним – і збитки, спричинені бездіяльністю Закарпатської митниці ДФС.
Варто не забувати й те, що відправку задекларованого товару здійснюють згідно із зовнішньоекономічним контрактом, умовами якого передбачено строки поставки, форму оплати (стовідсоткова передплата) та відповідальність за невиконання зобов’язань. Тож його порушення призведе до його розірвання та застосування до винної сторони (лісгоспу) штрафних санкцій.
Лісівникам Тернопільщини набридло боротися з вітряками. Тому вони вирішили шукати правди й захисту у вищих кабінетах держави і звернулися в Генеральну прокуратуру та Службу безпеки України. Нехай владоможці оцінять ситуацію, яка майже два місяці не дає нормально працювати лісовим господарствам Тернопільщини.
Прес-служба Тернопільського ОУЛМГ