Повідомити новину

Поширити:

З 1 травня надання житлових субсидій в Україні відбувається по-новому. У Міністерстві соціальної політики інформують про стан перепризначення житлових субсидій на наступний період. Що варто знати тим, хто сподівається на допомогу держави в оплаті комунальних послуг?
Уже не буде тих, хто сьогодні отримав субсидію, а завтра придбав «Мерседес»
Внесено численні законодавчі зміни та уточнено критерії визначення права на отримання субсидії. У Міністерстві соціальної політики зауважують, що це важливо було зробити, оскільки за результатами верифікації, яку проводить Міністерство фінансів, встановлено факти, що після оформлення житлової субсидії окремі її одержувачі здійснили покупку вартісних автомобілів найвищого сегменту, таких, як «Мерседес-Бенц» на суму понад 800 тис. грн; нової сільськогосподарської техніки (для прикладу, трактори іноземного виробництва); валюти на суму понад 1 мільйон гривень.
Всього за 12 місяців 830 одержувачів житлової субсидії придбали валюти на суму майже 140 мільйонів гривень.
Наведене суперечить суті і змісту програми житлових субсидій, адже це – адресна підтримка людей, які не мають можливості оплатити комунальні послуги, а не підтримка тих, хто приховує свій майновий і матеріальний стан і, як правило, має тіньові доходи, не сплачуючи також і податки.
Тому нові зміни відповідають критеріям справедливості, адже фінансування призначених субсидій відбувається за рахунок коштів державного бюджету, тобто – добросовісних платників податків.
Разом з цим 19 травня уряд прийняв ще одне важливе рішення, згідно з яким розгляд питань щодо призначення житлової субсидії на наступний період домогосподарствам, які отримували житлову субсидію в опалювальному сезоні  2020–2021 років, проводиться без звернень громадян.
Винятки становлять тільки домогосподарства, яким житлова субсидія: була надана у грошовій безготівковій формі; була призначена за фактичним місцем проживання осіб (орендарі житлових приміщень; внутрішньо переміщені особи; індивідуальні забудовники, будинки яких не прийняті в експлуатацію); була призначена без урахування окремих осіб з числа зареєстрованих у житловому приміщенні, які не проживають за місцем реєстрації.
Тобто, понад 85% домогосподарствам житлова субсидія на наступний період буде призначена автоматично. При цьому передбачено, що рішення про призначення житлових субсидій домогосподарствам без звернень громадян приймають органи соціального захисту населення на підставі інформації Міністерства фінансів за результатами проведеної верифікації даних щодо одержувачів житлових субсидій.
Уже забезпечено отримання органами соціального захисту населення в автоматичному режимі інформації про доходи від Пенсійного фонду України та податкових органів і відбувається підготовка до процесу масового розрахунку субсидій на неопалювальний період.
Збір та обробка інформації, включаючи додаткові критерії, про понад 6 млн осіб (кількість осіб, які входять до складу домогосподарства, в середньому становить 2 людини), потребує залучення до процесу різних джерел інформації та часу на її опрацювання. Зокрема, це стосується інформації від десятків банківських установ, реєстрів прав на рухоме та нерухоме майно.
Наразі відповідну інформацію узагальнює Мінфін для проведення верифікації.
Таким чином, найближчими тижнями, після надходження від Мінфіну результатів верифікації одержувачів житлової субсидії на відповідність новим критеріям її отримання, органи соціального захисту населення будуть забезпечувати автоматичне її призначення понад 2,5 мільйона одержувачів.
У Міністерстві соціальної політики запевняють, що призначення та нарахування житлових субсидій усім домогосподарствам буде здійснено, починаючи з травня поточного року.
Відповіді на поширені запитання щодо призначення субсидій
− Якщо у мене у власності є квартира, а тітка залишила у спадок 1/4 частину будинку в місті (не в селі), то чи зможу я оформити субсидію?
– Отримання частки нерухомого майна у спадщину не вплине на рішення структурного підрозділу з питань соціального захисту населення щодо призначення (відмову у призначенні) житлової субсидії домогосподарству. Адже при призначенні субсидій не враховуються житлові приміщення, які перебувають у спільній частковій або сумісній власності (або розташовані у сільській місцевості) і отримані як спадщина.
− У житловому приміщенні зареєстровано троє людей: подружжя пенсіонерів та їхній безробітній син, який з ними не мешкає. У цьому випадку субсидія нараховується на фактичну кількість зареєстрованих?
− Рішення про призначення житлової субсидії без урахування окремих осіб з числа зареєстрованих приймаються на підставі актів обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства та/або офіційних документів, які підтверджують, що особи за адресою домогосподарства не проживають.
−  Яким документом регулюється призначення житлової субсидії у випадку, коли людина зареєстрована у помешканні батьків-пенсіонерів, а працює за кордоном та офіційно сплачує там податки?
 − Це питання регулюється пунктами 14, 24, 25, 26, 46 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 (зі змінами).
−  Якщо людина планує вперше подати документи на субсидію в жовтні 2021 року, то за який період будуть враховані доходи для розрахунку і на який період вона буде призначена?
−  Якщо житлова субсидія призначається з початку опалювального сезону, то для розрахунку її розміру береться середньомісячний сукупний дохід осіб за I і II квартали поточного календарного року, а якщо з неопалювального сезону (травень), то за III і IV квартали попереднього календарного року.
Житлова субсидія на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива призначається, з огляду на розмір доходу за попередній календарний рік.
−  Чи доставлятиме «Укрпошта» в наступному опалювальному періоді субсидію додому?
− Так. До 1 січня 2023 р. функції організації, що здійснює виплату і доставку пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання одержувачів у межах України, здійснює національний оператор поштового зв’язку, функції якого виконує акціонерне товариство “Укрпошта”.
−  Якщо людина володіє новим транспортним засобом, придбаним на пільгових умовах через структурний підрозділ з питань соціального захисту населення, чи втратить вона право на субсидію?
 − Не втратить. При встановленні права на отримання домогосподарством житлової субсидії не враховуються транспортні засоби, одержані особами зі складу домогосподарства або членами їх сімей безоплатно чи придбані на пільгових умовах через структурні підрозділи з питань соціального захисту населення, у тому числі за рахунок грошової допомоги на придбання автомобіля, а також транспортні засоби, придбані батьками-вихователями дитячих будинків сімейного типу.
−  Управління соціального захисту населення відмовляється приймати заяву на оформлення субсидії поштою, аргументуючи тим, що її слід подавати лише через уповноважену особу територіальної громади. Чи є на це законні підстави?
 −  Ні, це незаконно. З 1 січня 2021 р. заяви з необхідними документами приймають від громадян структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних держадміністрацій лише у разі надіслання їх поштою або в електронній формі (через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики), однак протягом травня – вересня 2021 р. можна звернутися і особисто.
Заяви з необхідними документами також приймають уповноважені посадові особи виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідної територіальної громади та посадові особи центру надання адміністративних послуг, які передають їх протягом трьох робочих днів з дати їх надходження відповідному структурному підрозділу з питань соціального захисту населення.
Будь-який з цих способів рівнозначний.
− Ледве випросила в управлінні соціального захисту бланк заяви на оформлення субсидії, а бланк декларації довелося купити у фотоательє за 8 гривень. Виявляється, на місцях цих паперів ще немає?
−  Міністерство соціальної політики України вже довело до відома  структурних підрозділів з питань соціального захисту і територіальних громад нові форми бланків відповідних документів. Ці бланки також можна роздрукувати з сайту Міністерства соціальної політики або офіційного веб-сайту Верховної Ради України.
−  В управлінні соціального захисту населення до заяви та декларації просять додати ще й довідку про склад сім’ї та довідку з газової дільниці, що підтверджує відсутність заборгованості. Мовляв, саме таким має бути повний пакет документів на оформлення субсидії. Але водночас в УСЗН відмовляються робити такі запити самостійно. Що робити?
 − Громадяни подають лише заяву та декларацію. А всі інші додаткові відомості про претендента на призначення житлової субсидії структурні підрозділи з  питань соціального захисту населення можуть отримати, подавши у п’ятиденний термін з моменту отримання заяви та декларації запит до тих чи інших структур. Водночас, в окремих випадках, громадяни мають подати й інші документи, необхідні для розгляду питання по суті (у разі потреби).
 − Чи може будь-хто інший через свій банкID оформити заяву і декларацію за людину, яка не користується цим сервісом?
−  Форми заяви про призначення та надання житлової субсидії і декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, передбачають підписання заявником зазначених документів (незалежно від того, подані вони в паперовому чи електронному вигляді), оскільки тим самим заявник засвідчує власне розуміння відповідальності за недостовірно наданні дані, а також низки обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії.
Що очікує на тих, хто приховує статки?
Отримувачі субсидій будуть під пильним контролем з боку держави – недаремно так часто сьогодні вживають слово «верифікація». І раніше виявляли недобросовісних серед тих, хто на державному дотуванні. Але це, радше, було справою випадку, аніж системною роботою. Адже обмін інформацією між державними органами, доступ до реєстрів на рівні програмного забезпечення лише налагоджується.
Для тих, хто ошукує державу, подаючи у декларації неправдиву інформацію, передбачено кримінальну відповідальність – за статтею 190 ККУ (шахрайство).
Заволодіння чужим майном або придбання права на майно шляхом обману чи зловживання довірою (шахрайство) –
карається штрафом від двох тисяч до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк від двохсот до двохсот сорока годин, або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до трьох років.
Слід зауважити, що відповідальність за шахрайство посилено наприкінці 2018 року. Раніше було покарання у вигляді штрафу до п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Отож, якщо тодішні «штрафники» сплачували 510 гривень за отримання субсидій шахрайським способом, то тепер ця сума буде значно більшою.
Судова практика така: якщо підозрюваний чи обвинувачений поверне усю суму виплаченої йому субсидії (а це, буває, і десятки тисяч гривень), його у судовому порядку звільнять від кримінальної відповідальності – у зв’язку з дійовим каяттям. Якщо ж на час розгляду справи у суді борг «висить», винуватця визнають винним, оголосять вирок, відтак в біографії з’являється негативний факт – судимість. Ну і, звісно, задовольнять цивільний позов органу соціального захисту – про стягнення на користь держави шкоди, заподіяної кримінальним правопорушенням.
Ольга КУШНЕРИК