Повідомити новину

Поширити:

У магазинах секонд-хенду можна побачити те, чого апріорі не існує у теперішніх торгових закладах – черги, відчайдушну штовханину, ажіотаж. Якщо покоління радянських часів згадує черги за маслом і ковбасою, то теперішнє розповідатиме онукам про навдивовижу популярний секонд-хенд і бої без правил у день завозу нового товару.
Ми у переважній більшості примирилися, та навіть сприйняли переваги шопінгу у таких крамничках. Звісно, не від доброго життя. Навіть ті, хто зневажливо відвертав ніс від вивісок секонд-хенду, згодом наважувався переступити поріг. Бідні, середнячки і заможні – серед усіх верств є покупці вживаного товару. І це не перебільшення, бо ж такі магазини у нас на кожному кроці. Так би мовити, попит диктує пропозицію.
Але… Що відлякує тернополян? У день завозу перед такими крамничками велике скупчення людей, і коли відчиняються двері, начебто нормальні з вигляду чоловіки і жінки перетворюються на… баранів – беруть штурмом вхід (навряд чи є хоч один такий магазин у Тернополі, де власники не вставляли нові двері, а то й по кілька разів). Тріснуті склопакети, загублені черевички, відірвані гудзики, лайка, стусани… Дехто, ставши очевидцем такого, більше  не потикається у ранок завозу, а «підбирає крихти» підобід або ж взагалі наступного дня. Але саме вранці, подолавши пекло входу, можна натрапити на абсолютно нові речі з етикетками, й за символічну ціну вдягнути себе, свою сім’ю. Пристойний якісний одяг у десяток разів дешевший, ніж на ринку чи в бутиках. Щоправда, треба виробити хватку – якщо схопив якусь річ, то вже не випускати з рук, бо поряд армія охочих вирвати, привласнити вашу знахідку. Словом, божевілля.
Диктують такі нелюдські правила перекупники, ще  їх називають спекулянтами чи баригами. Це ті, хто пантрують на нові речі для того, щоб їх перепродати на ринку чи через Інтернет. І якщо хтось зневажливо зауважує: «Хіба вартує через шмату так поводитися?», то він не знає, що тут насправді «війна» за добрий заробіток. Багато продавців секонд-хенду уже давно не скуповуються на гуртовнях, а вихоплюють кращі речі у дні завозу у крамницях. Такий бізнес набув неабиякої популярності у Тернополі, бо ж не потребує ані великого стартового капіталу, ані знань чи інших інтелектуальних ресурсів, а хіба сили, наполегливості і … нахабності.
Доходить до бійок. Так, восьмого лютого у магазині секонд-хенду на вулиці Злуки в обласному центрі сталася сутичка між жінкою і хлопцем. У результаті у жінки вивихнутий палець. Вона викликала поліцію, і тепер поліціянти з’ясовують обставини скандалу і заподіяння тілесних ушкоджень. Кажуть, що супротивники не поділили пару взуття.
Нещодавно у стінах Тернопільського міськрайонного суду прозвучав вирок для молодого жителя Тернопільського району, якого визнали винним у заподіянні легких тілесних ушкоджень. Улітку минулого року у черзі до магазину секонд-хенду на вулиці Шептицького він жорстоко розправився з іншим молодим чоловіком. Суперечка розпочалася через місце у черзі, начебто обвинувачений заявив: «Мені чхати на вас і на вашу чергу», відтак далі пустив у хід кулаки. Потерпілий – закривавлений парубок з розбитою губою, синцями під очима і на вухах подався до травмопункту, а лікарі повідомили поліцію. Винуватця засудили до 60 годин громадських робіт. Тож найближчі місяці (громадські роботи відробляють по чотири години у день) він навряд чи матиме час на секонд-хенд.
Бувалі відвідувачі таких крамничок застерігають: у тисняві й ажіотажі треба пильнувати свої речі, бо є такі люди, які приходять за тим, щоб «обчистити» інших.  У березні минулого року викрали з кишені куртки тернополянки мобільний телефон «iPhone 5» вартістю 7 тисяч гривень. Оказія сталася у магазині секонд-хенду на вулиці Бандери. У такій же крамничці на Дружбі втратила гаманець пенсіонерка – з грошима, банківськими картками і пенсійним посвідченням. Жінка так завзято переглядала товар, що забула про сумочку, яку залишила біля ніг. Хтось скористався її неуважністю і витягнув гаманець.
У райцентрах області така ж ситуація, скажімо, у Теребовлі у крамниці на вулиці Князя Василька відвідувачка втратила мобільний телефон вартістю 1500 гривень. У цьому ж закладі згодом стала жертвою крадіжки ще одна місцева жителька. Вона забула у примірочній свою сумочку, де було понад 700 гривень та мобільний телефон. Інша відвідувачка привласнила сумочку і швидко подалася з магазину. Цю крадіжку правоохоронці розкрили, і нещодавно над крадійкою відбувся суд. Їй призначили 850 гривень штрафу, приблизно стільки ж доведеться заплатити і за проведення експертиз.  Окрім цих матеріальних втрат, є ще одна, вагоміша – у біографічних даних графа про судимість буде для цієї жінки із позначенням «судима».
Заледве спекалася кримінальної відповідальності жителька Кременця, яка теж згрішила – прихопила чужий телефон. Взявши жовтого кольору «Нокіа», тут же поспішила до виходу. Однак камера відеоспостереження зафіксувала цей факт. Згодом жінка відчувала неабиякий дискомфорт, бо ж довелося про випадок розповісти своєму начальнику, колегам по роботі. Це для того, аби колектив клопотав перед судом про звільнення від кримінальної відповідальності з передачею її на поруки колективу підприємства. Кременецький райсуд задовольнив таке клопотання і звільнив жінку від кримінальної відповідальності.
Крамнички секонд-хенду стають об’єктами для злодійських зазіхань. У Чорткові нещодавно судили чолов’ягу, який на початку березня 2016-го серед ночі проник до такого магазину, розбивши вікно. Він наталував сумку побутовою «хімією» (деякі крамниці поєднують торгівлю секондом з іншими, привезеними з Європи, товарами), вийняв з каси гроші – 160 гривень, але був застуканий на місці злочину працівниками поліції.  Цей епізод вартуватиме 46-річному чоловікові три з половиною роки неволі – Чортківський райсуд, призначаючи міру покарання, «приплюсував» невідбуте покарання за попередньою судимістю.
Секонд-хенд став своєрідною субкультурою нашої реальності. І не треба вбачати у цьому один гандж. Радше навпаки – наші люди навчилися розважливо поводитися зі своїми переважно дуже скромними доходами, економити, давати собі раду при обмежених можливостях. «Якби не гуманітарка, то ходили б голі-босі», – люблять повторювати пенсіонери. Зважте, тепер навіть старші люди на вулицях міст і сіл виглядають доволі пристойно.
От лише правила торгівлі, а точніше нехтування правилами у таких крамничках, зокрема оті бої без правил при входах, стягування перекупниками усього вартісного товару, ризики бути облаяним чи навіть фізично потерпіти, відлякують людей.
Віта ГЛЯДИК