Повідомити новину

Поширити:

Багато наших співгромадян бідкаються, що тяжко працюють за кордоном, обмежують себе в харчуванні, відпочинку, а головне – в любові та домашньому затишку, аби ні в чому не відмовляли собі рідні в Україні. Заробітчани пересилають сюди гроші, підтримують вітчизняну економіку, а пільгами та соціальними благами користуватися не можуть.
Українці можуть отримувати іноземну пенсію
Ззаробітчани мають право на отримання іноземної пенсії. Стало відомо, що Україна уклала двадцять договорів про соціальне забезпечення українців, які працюють за кордоном. Щоправда, це стосується тих заробітчан, які працюють за угодою та платять податки.
Зазначається, що угода в кожній країні різна. Право на пенсію українці можуть отримати за відпрацьований період або із зарахуванням трудового стажу в Україні. Тому в кожному конкретному випадку необхідно уточнювати.
Якщо між державами немає ніяких домовленостей, кількість відпрацьованих років в іншій країні не зараховується в загальний трудовий стаж.
Також необхідно мати 25 років страхового стажу. За умови недостатньої кількості відпрацьованих років, пенсійні виплати будуть мінімальними – 1497 гривень на місяць.
Ось країни, які готові виплачувати пенсійне утримання громадянам України за працю на їх території: Латвія, Литва, Іспанія, Естонія, Словаччина, Чехія, Болгарія, Португалія, Польща. З кожною з цих країн підписано угоду на різних умовах.
Важливий момент: якщо українські заробітчани працюють на сезонних роботах, то потрібно уточнювати у роботодавця, чи платить він за них внески. В іншому випадку на пенсію нічого розраховувати.
Також необхідно перевіряти умови працевлаштування:
– офіційне оформлення;
– наявність угоди між державами;
– щомісячне відрахування роботодавцем податків і внесків.
Для отримання пенсії трудовим мігрантам необхідно підготувати такі документи:
– копію контракту;
– копію дозволу на роботу в державі працевлаштування;
– документ про підтвердження сплати страхових і пенсійних виплат в державі працевлаштування;
– заяву в Пенсійний фонд.
Чи претендують заробітчани на субсидії
Якщо українці, що працюють за кордоном, хочуть отримувати субсидію, їм потрібно декларувати доходи. У ДФС розповіли, яку декларацію і куди мають подати заробітчани для того, щоб отримати субсидію.
– Порядок призначення і подання необхідних документів встановлено Міністерством соціальної політики, – каже заступник начальника управління – начальник відділу адміністрування податку на доходи фізичних осіб департаменту податків і зборів з фізичних осіб Державної фіскальної служби України Тетяна Федченко. –Зауважу, що Податковим кодексом встановлено: громадяни, які отримують доходи з-за кордону (заробітчани належать саме до такої категорії) і є резидентами України, зобов’язані за підсумками фінансового року подати декларацію про доходи в органи фіскальної служби.
Щоб визначити, чи є перерахування з-за кордону іноземним доходом, слід розглядати кожен конкретний випадок, оскільки, з одного боку, Податковий кодекс передбачає, що будь-які доходи, отримані з джерела за межами України, вважаються іноземними доходами. Але, з другого боку, якщо заробітчанин має статус резидента України, він зобов’язаний подати декларацію та сплатити відповідні податки.
Для тих заробітчан, які під час деклараційної кампанії перебувають за кордоном, є кілька рішень подання декларації про доходи, а саме:
– людина може переслати заповнену декларацію поштою (документи в такому випадку потрібно відправляти з повідомленням про вручення та з описом про вкладення. Причому, не пізніше, ніж за п’ять днів до закінчення граничного строку);
– людина може заповнити декларацію в онлайн-режимі на сайті Державної фіскальної служби України в сервісі «Електронний кабінет».
Тетяна Федченко радить скористатися саме цим сервісом, тому що це дуже зручно і скорочує час подання декларації. А найголовніше – під час заповнення в сервісі «Електронний кабінет» є можливість здійснити авторозрахунок і перевірку правильності заповнення декларації.
Нагадаємо, деклараційна кампанія в Україні завершилася 2 травня.
Наталія МІХЄЄНКО