Повідомити новину

Поширити:

В угрупованнях «ДНР» і «ЛНР», проте, анонсували «місцеві вибори» на 24 липня
097На територіях під контролем угруповань сепаратистів «місцеві вибори» заплановані на 24 липня. Дата – одна і для угруповання «ДНР», і для угруповання «ЛНР». День голосування сепаратисти кілька разів переносили: спочатку «вибори» анонсували ще на минулий рік.Українська сторона, однак, наполягає: вибори на нині не підконтрольною частини Донбасу можливі тільки згідно Мінським домовленостями. Тобто, зокрема, після гарантій безпеки голосування.
«Місцеві вибори» на територіях під контролем угруповань «ДНР» і «ЛНР» могли пройти ще в минулому році: адже, сепаратисти анонсували їх ще на осінь 2015 року – паралельно з місцевими виборами на решті території України.
На території під контролем «ДНР», наприклад, через брак фінансування планували голосування в кілька етапів. «Доцільність обрання в цей же день депутатів районних, міських, селищних і сільських рад буде визначена з урахуванням особливостей нормативної бази республіки, фінансових можливостей і побажань громадян», – говорив Захарченко.
Повністю завершити виборчий процес на місцевому рівні сепаратисти планували в першому півріччі 2016 року. Однак незабаром після переговорів «нормандської четвірки», в жовтні минулого року, на територіях під контролем угруповань «ДНР» і «ЛНР» оголосили про перенесення своїх «виборів». Спочатку – на лютий 2016- го. Згодом – на квітень. Врешті-решт, датою сепаратистського голосування була названа одна дата і для «ДНР», і для «ЛНР» – 24 липня.
Як заявляв глава незаконного озброєнного формування «ЛНР» Ігор Плотницкий, вони б давно провели «вибори», але переносять, щоб «дати черговий шанс».
«Щоб показати гарантам, зокрема Німеччині та Франції, що ми не просто самопроголошені республіки, що ми дійсно виконуємо волю народу, і ми цивілізовані. З нами можна домовлятися, і ми готові піти на поступки. Хочете вибори перенести? Ми перенесемо », – розповідав Плотницкий.
Вибори – після закону і гарантій безпеки
Українська сторона, однак, не один раз заявляла: вибори на нині не підконтрольній Україні частини Донбасу можливі тільки за Мінським домовленостями. Зокрема, в квітні президент України Петро Порошенко нагадав: вибори повинні мати чіткі передумови. А саме – «режим тиші», допуск представників ОБСЄ по всій зоні бойових дій, включаючи окуповану частину Донбасу, і повне виведення російських військ. Вибори повинні пройти за українським законодавством – в тому числі, за умови участі в них українських партій. Ось тільки “керівництво” угруповань «ДНР» і «ЛНР» українських депутатів не чекає, розповів Ігор Плотницкий.
«Не треба думати, що ми будемо повертатися в Україну. У таку Україну – ні. Якщо Україна і буде, то вона буде проросійська », – підкреслив Плотницкий.
Політолог Володимир Фесенко вважає, що перенесення псевдовиборів угрупованнями «ЛНР» і «ДНР» – це гра. У будь-якому випадку, за словами експерта, останнє слово – не за угрупованнями сепаратистів.
«Чотири лідера країн Нормандського формату повинні визначити узгоджену дату таких виборів – якщо буде перед цим узгоджений закон про проведення цих виборів, а також про безпеку», – говорить Фесенко.
Анонсоване сепаратистами голосування 24 липня – не перші псевдовибори на підконтрольних угрупованням територіях. 2 листопада 2014 року за контролем угруповань «ДНР» і «ЛНР» пройшли так звані «вибори глав республік і депутатів верховних рад». У відповідь Україна заклала основу того формату відносин з непідконтрольною частиною Донбасу, який діє до сих пір: зокрема, зупинила діяльність на непідконтрольній території українських банків.
Політолог Володимир Фесенко вважає, що «місцеві вибори» бойовиків в липні навряд чи пройдуть. Але навіть якщо голосування відбудеться, додає він, його результати ніхто не визнає – так само, як не визнали результати псевдовибори 2014 року.