Організація роботодавців – неприбуткова громадська організація, яка об’єднує роботодавців та регулюється Законом України «Про організації роботодавців, їх об’єднання, права і гарантії їх діяльності»(далі – Закон України). Кожна неприбуткова організація наділена певними правами та повноваженнями, згідно Розділу V Закону України:
- Право організацій роботодавців, їх об’єднань представляти і захищати права та законні інтереси своїх членів. Організації роботодавців, їх об’єднання мають право в порядку, передбаченому законодавством та їх статутами, представляти і захищати свої права та законні інтереси, права та інтереси своїх членів у відносинах з органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування, професійними спілками, їх об’єднаннями та утвореними ними органами, іншими громадськими об’єднаннями, підприємствами, установами, організаціями.
- 2. Організації роботодавців, їх об’єднання мають право:
– вносити до органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування пропозиції з питань, пов’язаних з їх статутною діяльністю;
– проводити експертизу проектів законів та інших нормативно-правових актів з питань, що стосуються прав та інтересів їх членів. Проекти законів з питань формування та реалізації державної соціальної та економічної політики, регулювання трудових, соціальних, економічних відносин подаються відповідними центральними органами виконавчої влади з урахуванням пропозицій всеукраїнських об’єднань організацій роботодавців.
- 3. Організації роботодавців, їх об’єднання відповідно до законодавства беруть участь у веденні переговорів з укладення колективних договорів і угод та у межах своїх повноважень укладають колективні договори і угоди, здійснюють контроль та забезпечують їх виконання.
- Організації роботодавців, їх об’єднання беруть участь у соціальному діалозі, роботі органів соціального діалогу в порядку і на умовах, визначених законодавством, угодами на національному, галузевому і територіальному рівнях.
- Організації роботодавців, їх об’єднання, що не відповідають критеріям репрезентативності, визначеним законом, за рішенням своїх виборних органів можуть надавати в установленому порядку повноваження з представництва своїх інтересів репрезентативним організаціям роботодавців або репрезентативним об’єднанням організацій роботодавців, що діють на відповідному рівні.
- Організації роботодавців, їх об’єднання мають право представляти та захищати інтереси своїх членів під час здійснення відповідними контролюючими органами заходів із державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності. За запрошенням роботодавця організації роботодавців, їх об’єднання визначають уповноваженого представника, який бере участь у процесі здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності. Уповноважений представник має право робити заяви та повідомлення щодо дій відповідних контролюючих органів, вчинених ними під час здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, обов’язкові для розгляду відповідними контролюючими органами.
Про результати розгляду відповідні контролюючі органи повідомляють уповноваженого представника та роботодавця.
- Організації роботодавців, їх об’єднання в порядку, встановленому законодавством, беруть участь у формуванні та реалізації державної політики зайнятості населення.
Організації роботодавців, їх об’єднання під час розроблення державних та регіональних програм зайнятості разом із профспілками, їх об’єднаннями, іншими установами і організаціями беруть участь у спільних консультаціях з цих питань, що проводяться відповідними органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.
Організації роботодавців, їх об’єднання, які підтвердили свою репрезентативність на відповідному рівні, на паритетних засадах з професійними спілками, їх об’єднаннями, які підтвердили свою репрезентативність на відповідному рівні, органами державної влади та органами місцевого самоврядування беруть участь у створенні та діяльності координаційних комітетів сприяння зайнятості населення на відповідному рівні.
- Організації роботодавців, їх об’єднання на паритетних засадах беруть участь в управлінні фондами загальнообов’язкового державного соціального страхування та нагляді за їх діяльністю відповідно до закону. До складу правлінь та наглядових рад фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування представники роботодавців обираються (делегуються) репрезентативними на відповідному рівні організаціями роботодавців, їх об’єднаннями.
- Організації роботодавців, їх об’єднання у випадках та в порядку, визначених законом, виступають стороною колективного трудового спору (конфлікту). Представники організацій роботодавців, їх об’єднань включаються до складу та беруть участь у роботі примирних комісій, трудових арбітражів та інших органів, які розглядають колективні трудові спори (конфлікти).
- Організації роботодавців, їх об’єднання в установленому законодавством порядку мають право:
1) одержувати від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності інформацію, необхідну для виконання своїх статутних завдань;
2) одержувати статистичні дані з питань праці, соціальних та економічних питань, а також виробничого та невиробничого травматизму, профзахворювань;
3) поширювати інформацію щодо своєї діяльності і пропагувати свої ідеї та мету;
4) висвітлювати свою діяльність у засобах масової інформації;
5) виступати засновниками засобів масової інформації відповідно до закону;
6) проводити соціологічні дослідження, створювати наукові, інформаційні, експертно-аналітичні та навчально-дослідницькі центри.
Південно-Західне міжрегіональне
управління Міністерства юстиції
у Тернопільській області
Південно-Західного міжрегіонального
управління Міністерства юстиції
(м. Івано-Франківськ)