Повідомити новину

Поширити:

29001Екологи та професори з Польщі запропонували декілька методів очищення та збереження тернопільської водойми. Сподобався їм і уже розроблений тернопільський проект. 
– У нас є пропозиції від наших тернопільських фахівців, є пропозиції від поляків, – каже заступник міського голови Леонід Бицюра. – Тернопільські професори підготували програму екологічної стабілізації нашого ставу. Поляки її переглянули, запропонували свою.
Під час зустрічі тернопільські та польські спеціалісти пропрацювали багато міжнародних прикладів у втручання у екосистему водойм, щоб вирівняти ситуацію. Поляки запропонували декілька технологічних втручань, яких наші фахівці поки що не пропонували. Щодо тернопільської програми, то поляки її оцінили, сказали про свої зауваження та пропозиції.
– Проблема нашої водойми у тому, що немає змішування нижнього шару води з верхнім, – каже Леонід Бицюра. – В нижніх шарах води бракує кисню, відповідно внизу усе підгниває. Поляки запропонували технологію змішування води, балансування екосистеми водоростями. Ще деякі роботи потрібно зробити по дну.
Під час зустрічі також був присутній голова ГО “Скеля” Андрій Об’єщик, який уже не перший рік охороняє тернопільський став від браконьєрів.
– Прозвучала думка, щоб нижні шари ставу перетікали через дамбу методом витискання, – каже Андрій Об’єщик. – Тобто кидати воду не через шлюз, а трубами. Це такий старий дідівський спосіб. Він нам сподобався. Щоб верхні шари води витісняли нижні через трубу.
Ще пан Об’єщик зазначив, що Чистилівське болото можна використати як місце для зберігання води на посушливий період.
– На мості поблизу Чистилова ще колись створили умови для регулювання води і колись там були регуляторні функції, – каже чоловік. – Я уже давно говорю, що взимку можна збирати воду на те місце, де Чистилівське болото. А в такий посушливий період, як зараз, можна було б допускати воду у Тернопільський став. І такий спосіб усе це регулювати.
Окрім того поляки підтвердили, що якщо нічого не робити з усіма негативними стоками навколо ставу, то все буде марно.
– Тобто спочатку потрібно боротись зі стоками, водовідведенням дощових вод, або як їх ще називають виводи ліньовки, та каналізації, що негативно впливають на воду водойми, а тоді братись за став, – каже Андрій Об’єщик.
Проте, перш? ніж розпочати щось робити для очищення ставу спочатку потрібно допрацювати програму та затвердити її на сесії міськради.
– Ми допрацьовуємо програму, потім вона йде на сесію, там її затверджують і тоді прив’язуємо бюджет, – додає пан Бицюра.
Джерело: te.20minut.ua