Повідомити новину

Поширити:

Зовсім близько опалювальний сезон, й люди дбають про те, щоб не мерзнути. Хтось заготовляє дрова, а хтось подає заяву на оформлення субсидій. Ставати у залежність від держави – наражатися на інспекторські перевірки, адже, як зазначено у Методиці верифікації житлових субсидій, перевіряючі «мають право обстежувати умови життя заявника (за його згодою) з метою визначення складу сім’ї, ступеня нужденності та можливостей знаходження додаткових джерел для її існування».
Про те, що перевірки та як наслідок санкції – не порожні балачки чи залякування, свідчать судові справи, де фігурують отримувачі різних державних дотацій. Причому йдеться не про цивільну чи адміністративну відповідальність, а кримінальну. Так-так, тих, хто отримав гроші від держави, навмисне чи знічев’я приховавши якісь доходи, записують у злочинці.
Днями у  Збаразькому райсуді прозвучали обвинувальні вироки для двох жительок різних сіл району.  Свого часу жінки звернулися із заявами про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій і пільг та подали декларації про доходи й майновий стан. Заявниці бажали, аби їм призначили соціальні допомоги як малозабезпеченим сім`ям, і врешті отримали ці насправді невеликі гроші.
Але згодом під час перевірки з’ясувалося, що одна отримувачка допомоги втаїла, що чоловік отримував доходи від реалізації продукції тваринництва в ТзОВ «Рожищенський сирзавод» – здав молока майже на шість тисяч гривень. Друга отримувачка теж здавала молоко й не вказала про цей дохід.
Відтак стосовно обох було заведено кримінальні провадження. Жінок звинуватили у шахрайстві. На стадії досудового розслідування обвинувачені повернули державі усі отримані кошти, але це не порятувало від  кримінальної відповідальності, а лише слугувало пом’якшуючою обставиною. Жінок засудили до штрафу у сумі 850 гривень. Окрім втрачених нервів, грошей, вони ще й «заробили» судимість у біографії.
Отож перевірки отримувачів державних допомог та субсидій – цілком реальна перспектива.  Експерти кажуть, що перевірити багатомільйонну армію отримувачів нереально – це потребує багато матеріальних затрат. Проте «точкові» або вибіркові перевірки, безсумнівно, будуть. Міністерство соціальної політики затвердило «Порядок здійснення державного контролю за дотриманням вимог законодавства під час надання соціальної підтримки». Зокрема, для перевірки повноти та правдивості поданих одержувачами соціальної допомоги інформації уповноважений може відвідувати одержувачів за місцем проживання. У разі, якщо люди перешкоджають такому відвідуванню, надання їм держдопомоги призупиняють.
Хто і як проводитиме верифікацію? Працівники управління праці та соціального захисту населення будуть здійснювати порівняння даних, наданих громадянином для призначення житлової субсидії, які були надані Міністерством соціальної політики України, та інформації суб’єктів надання інформації (ДПСУ, МВС тощо). Також, варто зауважити, що відділ державних соціальних інспекторів наділений повноваженнями зі здійснення контролю за правильністю надання різних видів державної соціальної допомоги та субсидії.
Відділ державних соціальних інспекторів проводить перевірки достовірності та повноти інформації, що була зазначена в заяві та декларації щодо складу зареєстрованих у житловому приміщенні членів домогосподарства, щодо майнового стану та доходів сім’ї, яка звернулась за призначенням субсидії, щодо змін, інформацію про які отримувачі субсидії повинні повідомляти протягом 30 днів.
Міністерство фінансів, яке має ширший доступ до доходів та витрат мешканців, які отримують субсидію, надсилає файли верифікації для подальшої перевірки державними соціальними інспекторами.
Спектр прав та обов’язків державних соціальних інспекторів доволі широкий. Окрім відвідування домівок, інспектор має право навідатися на місце роботи осіб, які входять до складу сім’ї, що звертається за призначенням державної соціальної допомоги, для проведення перевірки інформації про їх доходи, щоправда, за умови пред’явлення рішення про проведення перевірки власнику або уповноваженому ним органу відповідного підприємства, установи, організації, фізичній особі — суб’єкту підприємницької діяльності.
Тож важливо подавати повну інформацію про майновий стан й пам’ятати, за який період враховуються доходи при розрахунку розміру житлової субсидії.
Доходи враховуються: за III-IV квартали попереднього календарного року – у разі, коли житлова субсидія призначається з початку неопалювального сезону; за I-II квартали поточного календарного року – у разі, коли житлова субсидія призначається з початку опалювального сезону; за два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням житлової субсидії, – у разі, коли житлова субсидія призначається не з початку опалювального (неопалювального) сезону.
У разі призначення житлової субсидії з початку опалювального сезону доходи у вигляді пенсії враховуються в розмірі нарахованої пенсії за серпень поточного року, а в разі призначення житлової субсидії з початку неопалювального сезону доходи у вигляді пенсії враховуються в розмірі нарахованої пенсії за березень поточного року. У разі призначення житлової субсидії не з початку опалювального (неопалювального) сезону, враховується розмір нарахованої пенсії за місяць, що передує місяцю, попередньому до місяця, з якого призначається житлова субсидія.
Марина Лазебна, міністр соціальної політики України, на нещодавній прессконференції зауважила, що після посилення цільового характеру виплат субсидії отримають родини, які їх насправді потребують, і для яких це питання життєво важливе. У держбюджеті на цей рік на виплату субсидій передбачено 35,2 млрд гривень.
«На сьогодні всі заявки органів соціального захисту населення на виплату житлових субсидій населенню фінансуються Мінсоцполітики в повному обсязі. Також у Верховній Раді є законопроект, який передбачає збільшення фінансування субсидій у цьому році ще більш ніж на 12 млрд гривень», – повідомила вона. У разі збільшення комунальних тарифів розмір субсидій буде збільшуватися автоматично. «Жодних додаткових заяв чи інших документів від людей не потрібно. Якщо ж людина не отримувала субсидію, але через зростання тарифів їй знадобилась така допомога, вона може звернутись за нею в будь-який момент. І субсидію призначать одразу в місяць звернення», – пояснила Марина Лазебна.
Минулого опалювального сезону субсидію на оплату житлово-комунальних послуг отримувало близько трьох мільйонів домогосподарств. Мінсоцполітики очікує, що цього сезону буде співставна цифра. Станом на вересень житлова субсидія призначена вже майже 2,5 мільйонам домогосподарств, з них автоматично ‒ майже двом мільйонам. Заяви від людей продовжують надходити, процес призначення триває.
Згідно з очікуваннями Мінсоцполітики, середній розмір субсидії на оплату житлово-комунальних послуг в опалювальному сезоні 2021‒2022 років становитиме близько двох тисяч гривень.
Ольга КУШНЕРИК