Повідомити новину

Поширити:

У тому, що тернопільські аграрії ведуть свій бізнес за європейськими стандартами, переконалися члени Комітету з питань аграрної політики та земельних відносин ВРУ. 13 вересня делегація з Києва відвідала підприємства Петра Івановича Гадза, поспілкувалася з працівниками та оцінила якість продукту.
Народні обранці, голова Тернопільської ОДА Степан Барна та очільник обласної ради Віктор Овчарук завітали у молочний кооператив «Бучачекопродукт» та один із трьох молочно-тваринницьких комплексів ТОВ «Бучачагрохлібпром», що в с. Пилява. Провів екскурсію комплексом та розповів про повний цикл утримання корів і телят  заступник директора з тваринництва Борис Рудюк.
– Комфорт, тиша, цілодобовий контроль за дотриманням технології з обов’язковим відеонаглядом  – це три складові успішного та здорового ведення молочного бізнесу. Тут також облаштовані комфортні клітки для індивідуального утримання й обсушки під інфрачервоними променями (в холодну пору року) новонароджених телят. Вони перебувають у цих приміщеннях  1-2 доби. Далі телят переводять у цех вирощування молодняку №10, де утримують до трьох місяців, – розповів Борис Володимирович.
– 10 років тому був на екскурсії у Лейпцигу і відвідав ферму, де побачив такий «дитячий садочок» для телят, – додав Петро Гадз. – Я його сфотографував, приїхав додому і дав завдання працівникам зробити саме так. Через 5 років господар німецької ферми приїхав до мене, походив, подивився і сказав, що це – його проект, але зроблений ще краще.
Як розповів Петро Гадз, на сьогодні середній надій  у корів на підрозділах МТФ Пилява, МТФ Соколів та МТФ Осівці становить 25 кг на добу. Все це є результатом постійного догляду за здоров’ям тварин та дотримання належних умов перебування. На підприємстві утримують до  8 000 голів ВРХ, в тому числі 3 000 голів дійного стада. Підприємство щодня реалізує понад 75 т молока найвищої європейської якості. Гості, яких почастували молоком, мали нагоду перевірити якість продукту.
Після відвідин об’єкта, члени комітету відвідали і родину Парубочих, яка повернулася з-за кордону, де тривалий час перебувала на заробітках. Чоловік і дружина вирішили розпочати сімейне господарство і, за підтримки кооперативу, сьогодні мають 7 корів, які дають близько 140 літрів молока в день. Нині родина Парубочих має можливість заробляти тільки на молоці близько 25 тисяч гривень щомісяця.
– Ми увійшли в кооператив «Бучацький екопродукт», який нам у всьому допомагає. Працюємо разом із чоловіком. Залучаємо й дітей. Син пішов вчитися на ветеринара, – розповідає Любов Парубоча.
Оглянули гості яблуневий сад та холодильне обладнання фермерського господарства «Гадз». Петро Іванович провів екскурсію підприємством, показав камери зберігання плодів та сортувальну лінію. На території господарства відбулося і засідання комітету, на якому його члени обговорили шляхи вирішення нагальних проблем сільського господарства.
– За статистикою, в Україні особисті селянські господарства виробляють 97-99% картоплі, 80% овочів, плодів і ягід, близько 80% молока і до 50% м’яса. Водночас,  немає цивілізованих каналів збуту. Ми маємо зробити обслуговуючі сільськогосподарські кооперативи противагою агрохолдингам і посередницьким структурам, які вже, фактично, монополізували ринки збуту аграрної продукції, – зазначив Вадим Івченко, заступник голови Комітету з питань аграрної політики та земельних відносин.
– Сьогодні аграрний сектор Тернопільщини – це могутній комплекс, який на рівні держави демонструє високі зразки ведення сільськогосподарського виробництва. Валовий збір зернових культур за останніх три роки становив понад 2,4 мільйони тонн, при середній  урожайності 52,5 центнера з кожного гектара. Крім цього, суттєво зросло виробництво ріпаку (на 35%), гороху (в 1,7 рази). Очікується збільшення виробництва цукрових буряків на 32% та плодоягідних культур на 4,0%. Це свідчить про перспективність розвитку, тому нам не обійтися без залучення інвестицій», – зазначив Степан Барна.
Вітаючи учасників виїзного засідання комітету, голова Тернопільської обласної ради Віктор Овчарук наголосив, що Тернопільщина є аграрним краєм, де сільськогосподарське виробництво займає провідне місце у народногосподарському комплексі та виробляє дві третіх товарної продукції.
– Попри те, що Тернопільщина займає трохи більше  2% території України, внесок області до сумарної валової продукції сільського господарства становить майже 3,5%. Більшість мешканців Тернопілля – сільські жителі, у сільському господарстві зайнято понад 30% населення. В агропромисловому комплексі області функціонує більше тисячі сільськогосподарських підприємств, у тому числі майже 600 фермерських господарств. За 2016 рік забезпечено виробництво валової продукції сільського господарства на суму понад  8,5 млрд грн, а з розрахунку на одну особу – майже на 8,0 тис. гривень, а це на 2 тисячі більше ніж в середньому по Україні, – зазначив Віктор Вікторович.
Петро Іванович Гадз закликав членів комітету посприяти у розробці програми підтримки фермерів та в створенні умов для кредитування під низькі відсотки і на тривалий термін, як це практикують у Європі. За словами підприємця, аграрії, особливо у сфері садівництва, вкладають значні кошти у землю, місцеву інфраструктуру та створюють робочі місця і розраховують на підтримку держави.