Повідомити новину

Поширити:

Зовсім недавно новим командувачем АТО було призначено генерал-лейтенанта Михайла Забродського, відомого в минулому командира 95-ї окремої десантно-штурмової бригади. Він замінив на цьому посту генерал-лейтенанта Олександра Локоту.
Чому стались такі зміни? В Міністерстві оборони повідомили, що це – планова ротація. Хоча деякі аналітики та більшість українських бійців, які воюють на Донбасі, схиляються до думки, що такі зміни були вимушені. Ситуація на фронті нестабільна і з точки зору багатьох добровольців доходила до межі божевілля. Скажімо, українським бійцям на передовій давали підписувати документи, в яких попереджалося про кримінальну відповідальність за самовільну спробу відкривання вогню в бік російських військових. Міністр оборони Полторак це, звичайно, заперечує. Але шила в мішку не втаїш. Можна залякати сотню бійців, проте 101-й все-таки відмовиться підписувати сумнівний документ. І донесе його зміст і свої думки про цю проблему до широкого загалу.
Різні чиновники зі штабу приїжджали на передову і розказували хлопцям, що не потрібно відкривати вогонь у бік росіян, щоб не провокувати їх на обстріли.
Апогеєм дурості стала заява генерал-майора Петра Нікітенка, який, відвідуючи  позиції 72-ї бригади під Авдіївкою, заявив, що Росія сильніша від України, і ми не можемо воювати з нею. При тому він назвав хлопців-добровольців, які воювали в Іловайську, боягузами і мародерами. Як наслідок, генерал-майора таки відкликали із зони АТО. Детальніше про цей інцидент «Свобода» писала. Він, вочевидь, змусив військове керівництво країни по-новому подивитися на кадрову проблему української армії і зокрема АТО. Зрештою, призначити командувати силами АТО Забродського замість Локоти змусила і неспокійна ситуація всередині країни, і напруженість на Донбасі.
Що ж відомо про генерал-лейтенанта Михайла Забродського? Він командував 95-ю десантною бригадою на початку окупації України Росією. Саме під його керівництвом ця бригада виконувала завдання з блокування міст Слов’янськ та Краматорськ, захопила й утримувала важливий опорний пункт — гору Карачун.
У квітні 2014 року під керівництвом полковника Забродського була відбита бойова техніка 25-ї окремої повітрянодесантної бригади, що була захоплена сепаратистами у місті Слов’янськ раніше. Також він керував операцією, коли аеромобільна група поблизу населеного пункту Крива Лука не допустила відходу бойовиків на територію Російської Федерації.
Але найбільше про нього заговорили після так званого рейду 95-ї бригади. Влітку 2014 року бригада під командуванням Забродського здійснила рейд у тил супротивника і за два тижні, виконуючи бойові завдання, пройшла 470 км від Слов’янська до Маріуполя, а потім вздовж російсько-українського кордону і через Луганськ повернулася до Слов’янська. На думку американського експерта Філіпа Карбера, це був найдовший рейд збройного формування у новітній історії.
То як же сприйняли на передовій призначення новим командувачем АТО генерал-лейтенанта Михайла Забродського? Багато бійців вбачають у цьому хороший знак. Хоча розуміють: «новий» сам нічого не зробить, не дасть наказу про наступ і очищення території Донбасу від російських загарбників. Адже він – не основна фігура на шаховій  дошці.
Боєць «Джек», 80-та окрема десантно-штурмова бригада:
– Я воював при Локоті. Цей генерал конкретно закручував нам гайки. Заборона стріляти по «сєперах», навіть якщо вони відкрито ходили по своїй території і сміливо окопувалися в повний зріст перед нашими позиціями. Доходило до абсурду – вони гатили по нас з мінометів, а нам говорили: «Спостерігайте…» Забродський – наш чоловік. Тільки виникає одне питання. Чи дадуть йому щось зробити? Хоча, як десантник, я дуже радий, що саме він керуватиме так званою АТО.
«Сєрий», 72-га окрема механізована бригада імені Чорних Запорожців:
– Я чув про Забродського багато хорошого. Навіть дивно, що саме його призначили на цей пост. Якщо не помиляюсь, він людина проста, знає, що таке війна з середини. Тому він не дозволить односторонньої війни. Тут мається на увазі, що росіяни нас обстрілюватимуть, а ми мовчатимемо. Хочу Михайлу Забродському побажати одного – не стати штабним зрадником. І не забувати, за що загинули його побратими?
«Сьома», 57-ма окрема мотопіхотна бригада:
– При Локоті сепаратисти відкрито виходили на позиції,  ставили АГС-17 (автоматичний гранатомет станковий), призначений для ураження живої сили і вогневих засобів супротивника, і прямою наводкою гатили по наших позиціях. Ми ж просто сиділи і спостерігали. Такою була команда. А за літо російські військові на одному з напрямків у районі Донецького аеропорту скоротили так звану «сіру зону» в два рази. Просто пройшлися майже маршем і перекопали трактором окопи. А якщо у когось із нас здавали нерви, бракувало терпіння і ми відкривали вогонь, приходили компетентні люди зі штабу і давали зрозуміти, що ми погані хлопці, бо не виконуємо наказів і провокуємо подальшу війну.
Забродський на новій посаді поки що себе ніяк не зарекомендував. Надто мало часу минуло. Будемо сподіватись, що він пам’ятає, хто окупант і що з ним потрібно робити?
«Самотній», 72-га окрема механізована бригада імені Чорних Запорожців:
– Не думаю, що Забродський буде достатньо самостійним для прийняття рішень. Його ж призначили на цю посаду відповідні люди. Саме вони і наказуватимуть йому, як чинити. Хоча категоричної та офіційної заборони відкривати вогонь по росіянах немає. І навіть за тих кілька тижнів ситуація на Донбасі з його призначенням змінилася на краще. Психологічно стало легше. Офіцери на місцях ще намагаються якось впливати на хід подій. Проте так, як колись, точно вже не буде.
«Пашка», 92-га окрема механізована бригада:
– Мені важко щось сказати про Забродського. Прийде час, тоді зробимо висновки. Проте вже бачу великий плюс у тому, що забрали Локоту як командувача так званої АТО. Тепер, думаю, можна буде дихати легше.

Михайло УХМАН