gazpostach

Новий етап боротьби із коронавірусом. Що відбувається у медицині?



Восени Україна увійшла у новий етап боротьби з коронавірусом. Зважаючи на збільшення кількості хворих і високе завантаження лікарень, медицина потребує ще більше людей та ресурсів, щоб протистояти пандемії. Наскільки готова Україна до нового витку хвороби та якої підтримки від держави чекати лікарям і медзакладам?

Доплати медпрацівникам

Як і раніше, на передовій боротьби з коронавірусом стоять лікарі. Щоб підтримати їх у важкій праці, з вересня усім медпрацівникам підвищать зарплати через механізм доплат. Залежно від кваліфікації сума становитиме від 1,2 до 3,5 тисяч гривень на місяць. Доплати мають отримати всі лікарні без винятку – районні, міські, пологові будинки.

Загалом на підвищення зарплат медичним працівникам передбачено майже 6 млрд грн. Як пояснюють в уряді, величину доплат розраховували відповідно до тарифної сітки, яка була встановлена за найвищим розрядом. Таким чином, лікарі в середньому отримуватимуть доплату розміром 70% від посадового окладу – це 3560 грн на місяць.

«Лікарям підвищать зарплату на 70%, середньому медперсоналу – на 50%, молодшому – на 25%. Загалом зарплата медичних працівників має поетапно зростати принаймні до рівня сусідньої Польщі», – пояснює голова Комітету здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайло Радуцький.

Додаткові доплати до окладу медпрацівники будуть отримувати з вересня по грудень цього року. Підвищення зарплат на наступний рік буде закладено окремою статтею бюджету.

Оснащення лікарень

Станом на початок вересня у восьми областях України та місті Київ завантаженість ліжок для хворих на коронавірус перевищує 50%. Враховуючи цю невтішну статистику, Міністерство охорони здоров’я підсилює оснащення медичних закладів. Так, за даними МОЗ, для допомоги хворим на коронавірус у лікарнях підготовлено 4467 моніторів пацієнта, 468 пересувних рентген-апаратів, 156 газоаналізаторів крові.

«Ми бачимо тривожну динаміку – погіршення епідемічної ситуації з COVID-19. Щоб кожен пацієнт отримав належну допомогу, МОЗ нарощує потужність медичної системи. Станом на початок вересня, у 315 закладах охорони здоров’я, де лікують хворих на COVID-19, наявні 26 тисяч ліжок, а в резерві ще 213 лікарень, де понад 9 тисяч ліжок», – звітує очільник МОЗ Максим Степанов.

Наразі медична система має близько чотирьох тисяч апаратів ШВЛ, з яких задіяно 227. Крім того, МОЗ працює над збільшенням кількості тестувань. За п’ять місяців було відновлено роботу 69 лабораторних центрів, що дало змогу збільшити кількість ПЛР-тестувань на добу з 200 до майже 25 тисяч. Загальне число зроблених тестів вже сягнуло понад 1,8 млн.

У МОЗі визнають, що медична система постійно стикається із нестачею персоналу й обладнання. Однак найкритичніші потреби намагаються оперативно забезпечувати. Так, на відміну від весни, наразі ліквідовано дефіцит індивідуального захисту медиків. На початок осені у лікарнях є понад 1,4 млн костюмів та халатів, майже 5 млн масок, 1,3 млн респіраторів, а також 5,4 млн рукавичок.

Додаткове фінансування 

Попри чутки у ЗМІ навколо витрат з Фонду боротьби з COVID-19, Міністерство фінансів звітує, що станом на вересень використано тільки 30% коштів. Із передбачених 66 млрд грн витратили тільки 19,1 млрд грн.

«Станом на 1 вересня на охорону здоров’я використано 583 млн грн із 16,3 млрд грн наданих коштів, на соціальний захист – 8,8 млрд грн із 10,6 млрд грн, на забезпечення правопорядку – 2,4 млрд грн із 2,5 млрд грн», – уточнює міністр фінансів Сергій Марченко.

Тож ресурси на продовження боротьби з пандемією є. Крім того, Україна може розраховувати на допомогу міжнародних партнерів. Зокрема, на зміцнення медичної системи держава отримала 135 млн доларів від Світового банку. Ці кошти планують використати на переобладнання та навчання персоналу відділень екстреної допомоги, закупівлю медичного обладнання, матеріалів та технічної допомоги для лікарень і лабораторних центрів.

У МОЗ уточнюють: уже затверджені специфікації на обладнання та матеріали. Ми будемо закуповувати ПЛР-тести з розрахунку на 1,2 млн досліджень, прилади для ПЛР-діагностики та інше лабораторне обладнання – на загальну суму 23 млн доларів.

Українська медицина вже півроку активно бореться з пандемією. Що буде восени, наразі прогнозувати складно, але МОЗ готується до всіх варіантів розвитку подій. Кожен з нас може допомогти перемогти хворобу, якщо буде дотримуватись простих правил – носити маску, мити руки і довіряти тільки перевіреним джерелам інформації.

 









Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*