gazpostach

На Тернопільщині постане обласний музей пресиЦе буде єдиний такого профілю музей в Україні і другий у світі після Музею журналістики і новин, що діє у  Вашингтоні (США).

А відкриюють його… у невеликому селі Баворів Тернопільського району.

Детальніше про таку неординарну та цікаву подію розповів член Національної спілки журналістів України, засновник, видавець та редактор газети  «Кременецький вісник – С» Богдан Іванович Свіргун.

  • Ідею щодо створення музею журналістики у моєму рідному Баворові я виношую давно, – каже Богдан Іванович. – Чотирирічним я зостався без мами, яка була зв’язковою УПА, згодом убили і мого батька, який був і в ОУН,  і в УПА. Мене виховала сестра моєї бабусі, а усі баворівчани були моєю родиною. Тому я й вирішив за власний кошт щось цікаве створити у рідному селі, яке давно покинув, адже жив та працював і в Тернополі, і в Бережанах, і в Козовій й Кременці.

Чому саме у Баворові Богдан Іванович Свіргун вирішив ініціювати створення музею журналістики? Бо тут народилися В`ячеслав Будзиновський, Сергій Степанишин,  Степан та Володимир Слюзарі, зрештою, і він сам, словом, люди, які внесли значну лепту у журналістику нашого краю.

В`ячеслав Будзиновський  (псевдонім Недоля) – галицький політик, публіцист. Залишив після себе значний літературний доробок – 33 історичні, 9 гумористичних  повістей, 29 економічно-політичних творів. За підтримки Михайла Грушевського  та Івана Франка створив Українську націонал-демократичну партію, основною метою якої було утворення самостійної незалежної української держави. Був послом до  австрійського парламенту, обраний у 1907, 1911 роках від округу Бучач- Монастириська – Підгайці. Коли у вересні 1914 р. Львів зайняли російські війська, Будзиновський переїхав до Відня, став членом Спілки визволення України, був  делегатом ЗУНР як посол до австрійського парламенту. Помер у 1935 р. у  Львові.

Сергій Степанишин – головний редактор Рівненської обласної газети «Волинь»,  брати Степан та Володимир Слюзарі – відомі публіцисти, громадські діячі. Володимир Слюзар тривалий час обіймав керівні посади в обласних владних структурах. Степан Слюзар був редактором кількох успішних газет на Тернопіллі, у тому числі й нашої  «Свободи».

Баворів розташований на території Великогаївської об’єднаної територіальної громади, тож її голова Олег Кохман і староста села  Надія Салабай підтримали цю ідею. Тепер у приміщенні колгоспної контори постане музей.

  • 18 журналістів народилися або проживали чи проживають на території Великогаївської громади – Ярослав Демидась, Михайло Снітинський, Михайло Сосновський та інші, – каже Богдан Свіргун. – У перспективі організовуватимемо експозиції до річниць чи ювілеїв відомих журналістів чи газет. Цікаво буде погортати видання минулого. Зокрема ті, що виходили на  початку 90-х. Це – «Вільна думка», «Тернове поле», «Єдність», «Тернистий шлях» тощо.

Серед експонатів будуть і перші газети в Україні. Облаштують експозицію про виникнення журналістики в Україні, її становлення на теренах Тернопільщини.

За задумом, тут буде не лише музей журналістики, а  музейний комплекс: музей старожитностей, історико-меморіальний музей, музей хліба. Експонатів уже є чимало, але організатори продовжують приймати цікаві речі і фотографії.

Галина ВАНДЗЕЛЯК

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*