gazpostach

На Тернопільщині половина працездатного населення не отримує офіційних доходів!1100012У Тернопільському регіоні найнижчий в Україні відсоток офіційного працевлаштування. За даними тернопільських податківців, з кожним кварталом в області все менше осіб отримують офіційну заробітну плату. Цифрові показники подолали так звану психологічну межу, адже по більш як 50 %  працездатного населення відсутня інформація про отримані доходи.

– За даними поданих податковими агентами розрахунків, за I-й квартал 2016 року ними задекларовано виплачену заробітну плату в сумі 200 тис. найманим працівникам або 37% працездатного віку, тоді як за IV-й квартал 2015 року – 211 тис. працівникам, а у I-му кварталі 2015 року – майже 215 тис. працівникам. Є певні об’єктивні сторони такої ситуації. Зокрема, в області висока питома вага бюджетних установ, у яких протягом останнього року внаслідок оптимізації структури має місце значне скорочення чисельності працівників, що і вплинуло на загальну картину. Другий фактор – люди самі відмовляються офіційно отримувати заробітну плату у зв’язку з мобілізацією. Але зрозуміло, що значна частина вивільнених працівників не може ніде не працювати. За даними Держстатистики, кількість офіційно зареєстрованих безробітних становить близько 13 тисяч чоловік і в порівнянні з минулим роком зменшується. Враховуючи безробітних та 42 тисячі приватних підприємців (самозайняті особи), по більш як 50% працездатного населення відсутня інформація про отримані доходи, – зазначив начальник Головного управління ДФС у Тернопільській області Ігор Комендат і додав, що до розрахунку не бралися особи, які виїхали на заробітки.

За даними тернопільських податківців, найгірша ситуація у Козівському районі (78% працездатного населення не отримують заробітної плати), Монастириському (76%), Борщівському і Підгаєцькому (по 74%) районах.

Незважаючи на певні кроки, зроблені в напрямку офіційного працевлаштування, з початку 2016 року працівниками органів фіскальної служби області по 1994 суб’єктах господарської діяльності за результатами проведених перевірок й індивідуальних співбесід виявлено 3656 необлікованих найманих працівників, яким було виплачено доходів на суму 7,48 млн. грн., з 1771 громадянином роботодавці оформили трудові договори, суттєвих зрушень у плані легалізації робочих місць не відбувається. В області й далі велика тіньова зайнятість.

Особливо гостро стоїть питання з працевлаштуванням в аграрному секторі. За даними податківців, у I-му кварталі 2016 року із 681 с/г виробника – 199 або 29 відсотків не використовували праці найманих працівників. Найгірша ситуація у Борщівському районі (53% сільськогосподарських підприємств не використовували праці найманих працівників), Козівському (52%), Підгаєцькому (56%), Гусятинському (33%), тоді як у Кременецькому районі таких господарств лише 7%, у Лановецькому – 9%. У певній мірі можна списати на сезонність, але ж усі в рівних умовах.

Незважаючи на те, що Тернопільщина – аграрний край і наша економіка фактично стоїть на с/г виробниках, у цій сфері фахівці відзначають низький рівень заробітних плат.

– 194 сільськогосподарських підприємств або 28,5% виплатили заробітну плату майже 1,7 тис. працівникам у розмірі менше мінімального рівня. Це – профанація! Враховуючи середні норми затрат трудових ресурсів на 1 га землі, умовні втрати податку з доходу фізичних осіб (ПДФО), за різними підрахунками, коливаються від 22 до 32 млн. грн. Найбільші резерви, виходячи з необхідної кількості трудових ресурсів, спостерігаються у Зборівському районі (4,1 млн. грн. по 21 с/г), Шумському (3,8 млн. грн. по 12 с/г), Чортківському (3,5 млн. грн. по 30 с/г), Теребовлянському (2,9 млн. грн. по 37 с/г). Звичайно, ми розуміємо, що сьогодні в аграрній галузі застосовують сучасні технології виробництва, разом з тим, на місцях треба все дослідити і розібратися, адже всі в районі знають, хто і скільки землі має, хто її обробляє та замовляє техніку. На мою думку, дані цифри, як мінімум, на 80 відсотків не відповідають дійсності! – зауважив головний фіскал області.

Також Ігор Комендат нагадав про постанову Кабміну від 03.02.16  №55  та наказ Мінсоцполітики від 02.02.16  №67, згідно з якими визначено механізм накладення на роботодавців штрафів за порушення трудового законодавства. Штрафи чималі – від 1 378 грн. і до 41 340 грн.

– Я думаю, що це заставить суб’єктів господарювання переглянути свої позиції щодо економії витрат за рахунок тіньової зайнятості, адже платежі від її легалізації будуть значно меншими від штрафних санкцій, – резюмував Ігор Юлійович.

Віталій Попович

Цифра: 11728 безробітних станом на 1 червня 2016 року перебували на обліку в центрах зайнятості. Серед них: частка жінок склала 52,3% (у Тернопільському МРЦЗ – 65%), молодь віком до 35 років – 37,0%, жителі сільської місцевості – 55,8%, службовці – 41,8%, робітники – 40,7%, особи, які мають додаткові гарантії щодо сприяння у працевлаштуванні, – 35,1%, 45% – безробітні з одною або й двома і більше вищими освітами (ТМРЦЗ – 75%).

За даними директора обласного центру зайнятості Петра Химейчука

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*