gazpostach

На Борщівщині отруїлися 252 людини, у тому числі дітиПрикрий випадок масового отруєння жителів стався в селі Іване-Пусте 20 вересня. Люди скаржилися на головний біль, запаморочення та нудоту. Усі постраждалі зазначали, що їх самопочуття погіршилося після обприскування з літака насаджень соняшника. Землю тут  орендує чортківська агрофірма «Агрополіс», і 18-19 вересня аграрії обробляли поля хімікатами. Працівники поліції й інших служб вивчають ситуацію, що склалася.

На місце події виїхали працівники Тернопільського обласного лабораторного центру МОЗ України. Експерти взяли на аналіз проби грунту та рослин з оброблених ділянок, а також у  межах санітарно-захисної зони (тобто на відстані ближче одного кілометра до житлових територій) для дослідження на залишкову кількість пестициду, яким здійснювали обробку соняшника.

Оперативно відреагували і в Держпродспоживслужбі. Тут зазначили, що під час обробки полів соняшника виявлено низку порушень. Зокрема, встановлено, що керівництво  ТзОВ «Агрополіс» порушило процедуру повідомлення органів місцевого самоврядування та населення. Сільського голову про обробку полів було попереджено лише напередодні. Відтак, місцеві жителі не були повідомлені завчасно. А згідно з законодавством, керівництво агрофірми зобов’язане було повідомити сельчан не пізніше, як за 2 дні до проведення авіаційного  обприскування. На відео, поданому місцевими жителями, зафіксовано, що було порушено межі санітарно-захисної зони, а літак розвертався безпосередньо над житловими будинками.

Фахівці Держспоживслужби взяли участь у засіданні комісії з питань техногенно-екологічної безпеки при Борщівській РДА. Наразі вони проводять позапланову перевірку агрогосподарства ТзОВ ” Агрополіс” у м. Чортків.

За наказом начальника ГУ Держпродспоживслужби в Тернопільській області Василя Хомінця, який здійснює особистий контроль за вирішенням проблеми стосовно масового отруєння людей, створено робочу групу і призупинено проведення агротехнічних заходів із застосуванням агрохімікатів та пестицидів підприємством ТзОВ «Агрополіс» на території Тернопільської області до завершення розслідування.

Я звернулася за коментарями щодо ситуації до головного лікаря Борщівського центру медико-соціальної допомоги  В.С. Комара та Іване-Пустенського сільського голови  В. І. Гаврилюка.

Василь Комар повідомив, що всім, хто скаржився на проблеми зі здоров’ям, вчасно  надано необхідну медичну допомогу. Стан осіб, які звернулися за нею, задовільний, потреб у госпіталізації не було. Додатково 24 вересня  оглянули 55 учнів Іване-Пустенської загальноосвітньої школи. Стан їх здоров’я задовільний. Медичні працівники АЗПСМ проводять подвірні обходи з метою вивчення стану здоров’я жителів та виявлення наявності симптомів отруєння. Нових випадків отруєння невідомою речовиною не зафіксовано. Медики увесь цей час працювали у  посиленому режимі і готові були надати першу медичну допомогу.

За словами голови Іване-Пустенської сільради Василя Гаврилюка, ситуація схвилювала односельців, але її уже стабілізовано. У село приїжджали керівники підприємства, що понад 10 років орендує тут землю у пайовиків.  Вибачалися за прикрий інцидент, що стався нібито не з їх вини, а, на їх думку, з вини фірми, що надавала агроавіаційні послуги. Як компенсацію пообіцяли надати спонсорську допомогу на розвиток соціальних закладів села – спортзалу, медамбулаторії тощо. Також подбали, аби в Іване-Пусте приїхала діагностична «швидка», щоб місцеві люди безкоштовно могли пройти медогляди. Василь Іванович висловив сподівання, що ситуація, яка сталася у їх селі, буде уроком для всіх, аби такі прикрі інциденти не завдавали шкоди найдорожчому – здоров’ю людей.

Коли матеріал уже був готовий до друку, надійшов коментар і від народного депутата України Олега Барни:

«Міцне та згуртоване ядро села, яке виявило себе і під час Майдану, і в організації волонтерської допомоги, негайно підняло на ноги всю вертикаль влади в області. І хоча я був на засіданні сесії ВРУ, але особисто та через своїх помічників викликав представників телебачення та інших ЗМІ, а також працівників медичної лабораторії з Тернополя. Активісти  разом із  головою РДА Людмилою Юзьків провели позачергове засідання місцевої комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій в зв’язку з отруєнням невідомою речовиною.

Комісією прийнято рішення про призупинення проведення агрохімобробки полів ТОВ «Агрополіс», вирішено внести відомості до Єдиного державного реєстру досудових розслідувань та провести щодо виявлених фактів досудове розслідування, здійснити дослідження на предмет наявності в організмі токсичних речовин.

У суботу, 23 вересня, я особисто прибув в Іване-Пусте на зустріч з активом села та спілкувався з представниками агрохолдингу. Розмова була жорсткою: «Беззаперечно і без обговорень ви зобов’язані  організувати медичні огляди та лікування людей, оплатити вартість медикаментів. Подальша ваша діяльність буде можливою тільки за умови відповідального ставлення до жителів громад, де ви орендуєте землі, турботою про села, зокрема: виконання зобов’язань щодо ремонту доріг і школи, негайне повернення паїв тим, хто хоче розвивати власне фермерське господарство, допомога селянам розвивати кооперативний рух. Ситуація, що склалася, – Боже попередження усім людям за недолугість, продажність під час передачі своєї землі заїжджим агрохолдингам, котрі добивають українські села».

 

Галина ВАНДЗЕЛЯК

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*