Повідомити новину

Поширити:

Багата Тернопільщина талантами, яких Господь подарував напередодні Різдва Христового. Нещодавно своє 75-річчя відсвяткував у славному, багатому на національні традиції с. Васильківці, що на Гусятинщині, мій побратим, педагог, літератор, поет-пісняр, публіцист, самодіяльний художник, краєзнавець, громадсько-культурний діяч Кучмій Микола син Василя. Він народився в родині залізничного службовця Василя Кучмія та Пелагії. У зв’язку із батьковою професією стрілочника сім’я переїжджала і проживала також у містах Хоросткові, Копичинцях, де пройшло його дитинство, шкільні роки.

Освіту здобув у Львівському технікумі легкої промисловості (1962 -1966), на історичному факультеті Львівського університету ім. І.Франка. Учителював у селах Гадинківці, Крогульці. З 1998 по 2002 працював сільським головою Васильківців, редактором та кореспондентом Гусятинської райгазети «Вісник Надзбруччя» (2005-2009). Член КУНу (1994-2004). Балотувався в народні депутати України від КУНу в 1994 році. Одружений – дружина Стефанія, діти – Микола, Юрій, Уляна, онуки – Віталій, Володимир, Остап, Софія…

Літературну творчість розпочав у 1960-х поезією. Розкрив свій талант у громадянській, пейзажній та інтимній ліриці («Львову», «Осінній етюд», «Лист», «Люблю я ніч» та інші). У Тернополі в 2001 р. видав свою першу збірку віршів «Кредо».

Микола Кучмій зібрав і видав при допомозі підприємців, меценатів Івана та Клавдії Гутів солідну книгу, історичний нарис про рідні Васильківці «На зламі віків» (2004, 2010), в якому описав історію села від сивої давнини до сьогодення. Тут історик і публіцист Кучмій віддзеркалив свої знання й талант, увічнив борців за волю України УСуСуСів, вояків УГА та УПА, відомих і маловідомих своїх односельчан, доля яких пов’язала із Україною та країнами США, Канади…

Літератор М. Кучмій написав і видав збірки віршів «Біле і чорне», «Пори року», «Листи», «Дорога», «Філософія римою», «Вільний птах». Як прозаїк опублікував повістки «Час облав» (2007, 2011), «Інтерв’ю» (2009), «Свої люди»(2010), збірку оповідань «Анатомія зради», памфлетів «Портрети». Автор у своїх різножанрових творах розкрив тему Другої світової війни в галицькому селі у 40-50-х роках минулого століття та сьогодення. Літератор у виданні «Памфлети» правдиво дав оцінки нашим президентам, депутатам, чиновникам і народу в цілому, який вже більше як 30 років не може вибрати достойних і йому відданих провідників.

Журналіст, краєзнавець М. Кучмій опублікував у часописах цікаві публіцистичні статті – народознавчі, релігійні («Коротко про Різдво древнє й сучасне, або 12 думок про найвеличніше свято українців» та ін..), політичні, на воєнні теми («Війна, якою вона є», «Брати», «Дебальцеве»), а також нариси й інтер’в’ю з цікавими сучасниками.

Як поет-пісняр, поет-бард, автор понад 200 пісень організовує із культосвітніми працівниками краю, музикантами, поетами творчі вечори у Гусятині, селах між Серетом і Збручем, виступав на ТТБ. Його пісні співають співаки І.Угляр, М.Гандзола, В.Мазур, І.Мальований, Ю.Конкульовська, А.Ткач…

Як живописець, любитель надзбручанської природи створив понад 50 картин, які знаходяться у приватник колекціях українців не тільки нашої країни, а й за кордоном.

Зібрання творів М.Кучмія – прози, поезії, сонетів, пісень, публіцистики – побачили світ у збірнику «Час облав» у тернопільському видавництві «Терно-граф» у 2011 році.

Цьогоріч до 75-річного ювілею літератора вийшла у світ його чергова книга вибраного «Вільний птах» (поезія, проза, публіцистика), яка також засвідчила, що літератор М. Кучмій зустрів свій черговий ювілей плідним творчим доробком, в українській літературі ІІ пол. ХІХ – першої пол. ХХ ст. зайняв гідне місце, самобутньо розкрив багато тем, його талант віддзеркалився у літературних родах – прозі й поезії, збагатив літературні жанри – пісні, сонети, памфлети тощо. Зичимо залишатися «вільним птахом», соловейком на літературній ниві!

Іван БАНДУРКА